Články / Seriály / / 3na3

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Ufomammut

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Ufomammut

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 29.04.2013

Italská scéna na našich pódiích hostuje poměrně pravidelně, nedávno tu hráli Mombu, dříve jejich předchůdci ZU, ale nejen oni. Navíc - Ufomammut znají i ti, pro které je italská scéna španělská vesnice. Protože proč? Protože vydávají na Neurot Recordings, na kterém se shodnou metly, hácéčkáři i alternativci. Koncert se odehraje ve velmi frekventovaný termín a nejen na něj se ptáme v krátké zpovědnici, do níž se posadil Viktor Palák ze společnosti Naše koncerty, když gig Ufomammut pořádají ve spojení se „závorkama“ a Marastem. Naše-vaše, závorky, maras, metal, samá klíčová slova... Ufomammut.

Italská scéna... co to vůbec je? Jak se Ufomammut vydělují z ohromné masy stoner metalu, který se valí zeměkoulí?
Z pohledu cizince to vypadá vždy jinak než z domácího dvorku, takže i když se tomu Italové brání, nelze si nevšimnout, kolik siláků od nich za poslední roky prorazilo. Namátkou The Secret, Amia Venera Landscape anebo parta kapel sdružená plus minus okolo labelu Supernatural Cat: Morkobot, Lento, OvO. A taky všichni ti basoví titáni jako Zu či jejich pohrobci Mombu. Ufomammut jsou z nich vidět asi nejvíce, zajisté i díky spojení s Neurotem, které navázalo na společné evropské koncerty s Neurosis. Ufomammut ale „udělaly“ zejména jejich desky a styl, který si v tom všem blátě opravdu uplácal vlastní tvář – jsou totiž děsně precizní i neobyčejně zemití zároveň. Dalo by se říct, že každou hroudu bahna, kterou vám vrhnou do obličeje, předtím až vědecky uhnětli. A posluchačům se podle všeho líbí, když ví, že mu do ksichtů nelítají jen nějaké nahodilé shluky špíny.

Indicie jsou jednoznačné: Sedmá deska, výpravné dvojalbum Oro: Opus Primum/Opus Alter. Budu hodně mimo, když řeknu, že tebe, potažmo Naše koncerty zajímají kapely s jistým potenciálem tajemného, obskurního, v tomto případě možná až „alchymického“?
Nejednoznačnost je něčím, co mě na hudbě rozhodně přitahuje a když to tahle nadhazuješ, dává to určitě smysl. Vábí nás temné nálady, které si pohrávají s tím, co je všední a co dokáže obyčejnost překračovat. A takové jsou plus minus i kapely, které jsme zatím hostili. Okultno nám je blízké, baví nás, když kapela dokáže lechtat brány do pekel, přičemž na mysli mám pekla osobní, nikoliv ta, za nimiž čeká armáda metalových satanášů. V případě Ufomammut neméně dráždí i spojení nesmírně bytelné muziky, v níž je i kupa nijak předvádivého umu. Při pohledu na technický rider kapely je jasné, že tihle vousáči budou kromě pijanů i inženýry.

První máj je odjakživa poměrně frekventovaný termín, i když letos není Mayday – řešíte coby promotéři „ožehavé termíny“? Proč zrovna Chapeau Rouge? Fluidum korespondující s fátem kapely?
Řešíme a v tomhle případě nebylo zbytí. Buď Ufomammut na prvního máje, anebo vůbec, rozhodnutí tedy nasnadě. O termínu jsme se šířili od ledna, jen včera a dneska jsem se dozvěděl o dalších dvou akcích, které v Praze budou a které rozhodně nejsou blbé, ale na kňourání není čas. Raději jdeme vymýšlet, jestli uděláme Italům domácí sekanou nebo quiche, protože – jak víme od Amia Venera Landscape – „never eat Italian outside of Italy“.

A proč Chapeau? Protože s klubem kamarádí Vašek ze spolupořádajících „závorek“ (kromě nich má v akci prsty ještě Marast Music) a protože stísněný (a tento večer nekuřácký) prostor bude mít na vyznění sonického návalu Ufomammut blahodárnější vliv než velkoklub, kde ani stropu nedohlédneš. Anebo fluidum a fátum potřebují široké únikové cesty?

Info

Ufomammut (it)
01.05.2013, Chapeau Rouge, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace