Články / Seriály / / 3na3

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o United Islands

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o United Islands

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 19.06.2013

I přes komplikace spojené s náhlou změnou lokality areálu se největší pražský festival United Islands České spořitelny bude konat v plném rozsahu, a to v parku Ladronka, kde se minulý týden konal Respect festival. Line-up ozdobí pop-soulová hvězda Aloe Blacc, ale na festivalu vystoupí dalších 194 hudebních projektů na 7 venkovních scénách a v 9 klubech, kde bude program pokračovat po 22 hodině. Festival se koná 20. – 22. června v Praze a slaví 10. narozeniny. Co nám k němu řekla tisková mluvčí Barbora Šubrtová a jak se dostat snadno do kontroverze? Festivaly, sponzoři a spojené ostrovy. (Z akce chystáme každodenní reportáže.)

Minulý týden se odehrál Respect festival, shodou okolností rovněž v parku Ladronka, kde bude i valná část programu United Islands. Není blízkost Respectu nevýhodou? Nebo naopak výhodou?
Termínová a letos shodou okolností i lokační blízkost není pro festival ani výhodou, ani nevýhodou. Původní lokality Respektu i naše byly postiženy povodněmi a byli jsme nuceni vyhledat náhradní prostor. Díky tomu, že park Ladronka nebyl následky povodní zasažen a jako jeden z mála pražských parků nemusel být uzavřen, stal se přirozeným útočištěm. Navíc vyhovuje i svou velikostí, protože na festival United Islands České spořitelny v loňském roce dorazilo téměř 60 000 lidí a bylo nutné najít prostor, který všechny diváky pojme. Co se týče programové blízkosti, program United Islands České spořitelny je různorodější a world music je věnována pouze jedna ze sedmi scén festivalu. Na programu v letošním roce převažují jiné žánry než world music, například indie nebo elektronika.

Velké akce, které mají v názvu sponzora, u nás nejsou tak obvyklé (jako např. Bažant Pohoda v Trenčíně), zato jednotlivé stage zaštítěné velkými firmami jsou už standardem (viz Colours). Co může říct tisková mluvčí o roli sponzora, vylepšování podnikové image a vlivu finančních ústavů na kulturní povědomí našeho národa?
Zatím to sice není moc běžné, ale myslím, že je přirozené, že generální sponzor, který umožní, aby se akce vůbec mohla uskutečnit, dostane prostor pro vlastní prezentaci. To platí obecně. U United Islands České spořitelny je důležitý ještě jeden fakt. Pouze díky podpoře generálního sponzora a dalších partnerů je možné, aby festival mohl zrealizovat program v takovém objemu a pro diváky zcela zdarma. Myslím, že tento fakt zůstává u podobných diskuzí trochu pozapomenut. Co se týče role sponzorů na kulturu, tak ta je obrovská. V současné době není reálné uspořádat téměř žádnou velkou akci bez pomoci soukromých subjektů. Stát má velmi omezené prostředky na podporu kultury a ty jsou věnovány spíš menším a neziskovým projektům. Kdyby soukromé subjekty nepodporovaly kulturu, tak by většina festivalů měla poloviční program, protože příjmy ze vstupného, případně občerstvení nemohou pokrýt vysoké požadavky největších hvězd. Nadávání na komercializaci akcí je spíš póza, protože bez toho by velké akce s velkými hvězdami vůbec nebyly.

United Island je výjimečný zapojením množství klubů, potažmo celého města, stejně jako stylovou šíří vystupujících kapel. Kolik dramaturgů pro festival dělá a podle jakých hledisek vybírají? Jsou některé kapely dané natvrdo sponzorem?
Sponzor v žádném případě nijak neovlivňuje program ani jednotlivé interprety. A ani se o to nikdy nepokusil. Program tvoří dva dramaturgové, z velké části zakladatel festivalu a hlavní dramaturg David Gaydečka a nějaké tipy dodává i tisková mluvčí. (smajlík) O nápadech na další ročník probíhají každoročně živé diskuze a své tipy posílají i další členové týmu. Žádné externí dramaturgy nemáme. Po skončení United Islands České spořitelny se většinou rozjedeme na různé zahraniční festivaly, kde sbíráme inspiraci a můžeme slyšet kapely naživo, což je pro výběr hrozně důležité. Kapela může mít skvělou studiovou desku, ale pokud z ní na podiu nesrší energie, tak to není ta správná kapela na festival. Kromě toho jezdíme také na různé hudební konference a veletrhy, kde se představují aktuální objevy uplynulé nebo nadcházející sezóny. V loňském roce jsme byli například v Izraeli a díky tomu jsme vybrali hned sedm izraelských kapel, které na festivalu vystoupí a o kterých bychom jinak neslyšeli. A pak samozřejmě sledujeme zahraniční hudební servery a blogy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace