Články / Seriály / / 3na3

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Zámostí

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Zámostí

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 06.06.2013

Je to už šestnáct let, co Třebíč zažila první Zámostí. To bylo v roce 1997. Milan Šťastný, Karel Janík a Artuš Adámek chtěli podpořit výtěžkem aktivity výtvarné třídy Speciální školy Cyrilometodějská, kterou poslední jmenovaný vedl. Tenkrát tam hráli třeba Gnu. Od té doby se už v třebíčské Zonce vytočilo hodně limonády a v třebíčských putykách hodně myslivce. Zámostí začalo zapadat do nepřeberného množství lokálních festivalů a stará garda se rozhodla složit zbraně. Po nich to přebírá nové vedení s tím, že by Zámostí chtěli vrátit tam, kde začínalo. Spojit a oživit celé město načichlé stereotypem každodennosti. Prostě nový začátek. A u toho nového začátku budou o víkendu 7. – 8. června Please The Trees, Prodavač, Bonus, Ventolin, Maggie’s Marshmallows nebo newyorský raper staré školy Afu-Ra. Zeptali jsme se jednoho z hlavních organizátorů, Davida Šťastného, co dalšího chystají a jak moc to myslí vážně.

Tvůj táta Milan Štastný, jeden z lidí, kteří Zámostí zakládali, kdysi řekl, že „Vysočina je skanzenem zábavových kapel“. V roce 97 se proti tomu chtěl vymezit, ale poslední ročníky už touhle cestou nešly. Vy chcete na tradici prvního Zámostí navázat, proč bychom vám to měli věřit?
Myslím, že slovo vymezit je zbytečně silný. Možná jen chtěli přinýst něco, co tu chybělo. Ani my se nechceme proti něčemu nebo někomu vymezovat. Máme pocit, že na hodně festivalech hrajou pořád stejný kapely. A nevidíme na tom nic špatnýho, protože lidi to asi baví a pořád si je žádají. My tu ale cejtíme možnost dát prostor i někomu jinýmu. Někomu tahle změna sedí, někdo kvůli tomu letos po letech nepřijede. Uvidíme, jak to celý dopadne, každopádně je pro nás lidsky důležitý si za celým line-upem stát a dělat co nejmíň kompromisů.

S jakou myšlenkou Zámostí přebíráte?
Přistupujeme k tomu jako k multikulturní a multižánrový události, kam se lidi budou rádi vracet kvůli atmosféře, i když třeba nebude hrát jejich oblíbená kapela. Nebaví vás program na pódiu? Běžte na vyhlídku na věž, do kina, projděte si židovskou čtvrť a stavte se v synagoze na divadelní vystoupení. Prostě bežte ven, potkejte známý a užijte si atmosféru oživlýho města.

Proč se v posledních letech Zámostí ztratilo mezi tolika lokálními festivaly?
Nepouštěli jsme se do tohohle projektu proto, abysme říkali, co bylo špatně a jak to teď bude skvělý. Prostě to jen vidíme jinak. A je to jasný – jsme jiná generace a Zámostí pořádáme poprvý. Naši předchůdci to dělali 16 let a pro všechny změny měli svý důvody. Stejně jako je máme my. Chybělo nám Zámostí v modrém, divadla v ulicích, a tak ho vracíme. Bavilo nás chodit v průběhu festivalu do filmovýho klubu, a tak ho necháváme. Nesnažíme se analyzovat, kalkulovat a přemejšlet, jestli a proč se něco vytratilo. Zámostí je naše srdeční záležitost, podle toho k němu přistupujeme a věříme, že to bude fungovat.

Info

www.zamosti.cz

foto © Milan Svatuška

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace