Články / Seriály / / 3na3

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Zámostí

3 chytrý odpovědi na 3 blbý otázky: o Zámostí

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 06.06.2013

Je to už šestnáct let, co Třebíč zažila první Zámostí. To bylo v roce 1997. Milan Šťastný, Karel Janík a Artuš Adámek chtěli podpořit výtěžkem aktivity výtvarné třídy Speciální školy Cyrilometodějská, kterou poslední jmenovaný vedl. Tenkrát tam hráli třeba Gnu. Od té doby se už v třebíčské Zonce vytočilo hodně limonády a v třebíčských putykách hodně myslivce. Zámostí začalo zapadat do nepřeberného množství lokálních festivalů a stará garda se rozhodla složit zbraně. Po nich to přebírá nové vedení s tím, že by Zámostí chtěli vrátit tam, kde začínalo. Spojit a oživit celé město načichlé stereotypem každodennosti. Prostě nový začátek. A u toho nového začátku budou o víkendu 7. – 8. června Please The Trees, Prodavač, Bonus, Ventolin, Maggie’s Marshmallows nebo newyorský raper staré školy Afu-Ra. Zeptali jsme se jednoho z hlavních organizátorů, Davida Šťastného, co dalšího chystají a jak moc to myslí vážně.

Tvůj táta Milan Štastný, jeden z lidí, kteří Zámostí zakládali, kdysi řekl, že „Vysočina je skanzenem zábavových kapel“. V roce 97 se proti tomu chtěl vymezit, ale poslední ročníky už touhle cestou nešly. Vy chcete na tradici prvního Zámostí navázat, proč bychom vám to měli věřit?
Myslím, že slovo vymezit je zbytečně silný. Možná jen chtěli přinýst něco, co tu chybělo. Ani my se nechceme proti něčemu nebo někomu vymezovat. Máme pocit, že na hodně festivalech hrajou pořád stejný kapely. A nevidíme na tom nic špatnýho, protože lidi to asi baví a pořád si je žádají. My tu ale cejtíme možnost dát prostor i někomu jinýmu. Někomu tahle změna sedí, někdo kvůli tomu letos po letech nepřijede. Uvidíme, jak to celý dopadne, každopádně je pro nás lidsky důležitý si za celým line-upem stát a dělat co nejmíň kompromisů.

S jakou myšlenkou Zámostí přebíráte?
Přistupujeme k tomu jako k multikulturní a multižánrový události, kam se lidi budou rádi vracet kvůli atmosféře, i když třeba nebude hrát jejich oblíbená kapela. Nebaví vás program na pódiu? Běžte na vyhlídku na věž, do kina, projděte si židovskou čtvrť a stavte se v synagoze na divadelní vystoupení. Prostě bežte ven, potkejte známý a užijte si atmosféru oživlýho města.

Proč se v posledních letech Zámostí ztratilo mezi tolika lokálními festivaly?
Nepouštěli jsme se do tohohle projektu proto, abysme říkali, co bylo špatně a jak to teď bude skvělý. Prostě to jen vidíme jinak. A je to jasný – jsme jiná generace a Zámostí pořádáme poprvý. Naši předchůdci to dělali 16 let a pro všechny změny měli svý důvody. Stejně jako je máme my. Chybělo nám Zámostí v modrém, divadla v ulicích, a tak ho vracíme. Bavilo nás chodit v průběhu festivalu do filmovýho klubu, a tak ho necháváme. Nesnažíme se analyzovat, kalkulovat a přemejšlet, jestli a proč se něco vytratilo. Zámostí je naše srdeční záležitost, podle toho k němu přistupujeme a věříme, že to bude fungovat.

Info

www.zamosti.cz

foto © Milan Svatuška

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

ScreamJay 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.