Články / Seriály / / 3na3

3 na 3: Jan Barnet + Petr Horák (Rosnička)

3 na 3: Jan Barnet + Petr Horák (Rosnička)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 22.06.2024

„Na Rosničce jsou všichni děti,“ zvou Petr Horák a Jan Barnet z organizačního týmu Rosničky na festival (28.–30. 6.) u nejlepšího svitavského rybníka. Tři desítky zástupců progresivní elektronické scény, bohatý doprovodný program, aktivity pro děti. To vše v přátelské atmosféře a malebné krajině. Plavky s sebou!


Váš statement zní: „Rosnička je o bourání stereotypů a zprostředkování pohledu mimo zájem mainstreamových médií.“ Které stereotypy máte na mysli a jak výjimeční se coby festival cítíte? V létě je jich u nás více jak dvě stě a velká část z nich není mainstreamová, čím se odlišujete?
PETR: Jako festival se cítíme absolutně a zcela unikátní, a to i ve světovém měřítku. Žádný jiný festival u rybníka ve Svitavách, které mají sedmnáct tisíc obyvatel, se současnou muzikou, významným zahraničním uměleckým zastoupením a tolik legračních prezentací směrem k veřejnosti neexistuje.

Rosnička nesází na komerčně úspěšná a aktuálně populární jména. Jdeme vyloženě za tím, co cítíme jako progresivní, chceme projekty, které jsou real (pardon, toto nemá český překlad) a ze kterých sálá něco navíc. Takový ten X faktor jako v tom televizním pořadu.

JAN: Petr naráží na náš slogan „nejlepší festival ve Svitavách”. Jiný v tomto město totiž ani není. Já vyjímečnost vidím v místě konání, v technickém zpracováním festivalu, v komfortu pro návštěvníky i v budování vztahu k nim. Snažíme se být lidští, přístupní, dělat to veselé a nezahalovat techno do tmavého hábitu.

Samozřejmě se vyjímečnost snažíme držet i ve zvuku a v dramaturgické skladbě. Ve velké části programu se to stále daří. Je to ale rozhodně rok co rok náročnější, protože vyrostlo spousty mladých festivalů, které se té nejmodernější elektronické hudbě také věnují.

Když se dívám na lajnap, vidím jména, která u nás nehrají běžně, Async Figure, Cora Novoa nebo Jerobeam Fenderson – zkus je odprezentovat tak, aby to nebyla jen tiskovka. Jaký k nim máte vztah, proč tyhle a jak se bookují taková jména, budou hrát vůbec jinde u nás?
PETR: To jsou přesně ty projekty, o kterých mluvím. Na Async Figure jsme narazili díky producentu Tzusingovi a jeho labelu Sea Cucumber, kde vydali EP. O Tzusinga se snažíme už pár let, ale on do Evropy cestuje jen minimálně. Async Figure je pro nás tedy taková evropská vysněná náhrada, která prezentuje kýžený zvuk – vrtačky a sbíječky v postclub kabátku bohatém na basové frekvence.


Cora Novoa je španělská producentka, kterou známe jednak pro její ocelářskou techno produkci a současně pro její aktivity v hudebním průmyslu. Do Svitav k rybníku přijede dáma, která prezentuje technologické novinky na světových eventech, jako je španělský Sónar nebo kanadský Mutek. Už zbývá ji jen vzít na smažák do restaurace Astra na autobusovém nádraží.

JAN: Jsou to již větší/velká jména, která dlouhodobě sledujeme, odpovídají „našemu” zvuku, v zahraničí se jim daří a znějí světově. Ale zároveň máme tušáka, že je příležitost zahrát si na malé akci kdesi v Česku ještě stále může zaujmout. A ideálně, aby v České republice ještě nikdy nehráli. Jerobeam Fenderson je materiál, který byste čekali spíše na Lunchmeatu. Audiovizuální experimental, který kombinuje několik technologií.

Do této sítě zahraničních úlovků bych ještě rád přidal Argentince Tufiho, který den před Rosničkou vydává EP na německém labelu Seilscheibenpfeiler od Modeselektor. Hyperclub, postclub anebo jak já s oblibou říkám - mutantí new techno.

Jak dobrá je destinace rybníka Rosnička? Dá se tam koupat? A dá se jít i někam jinam po okolí, nebo chcete lidi udržet pořád na parketu? Doprovodný program, nějaký chill?
PETR: Rosnička je nejlepší rybník ve Svitavách. Koupat se tam ještě letos dá, ale vypadá to, že příští rok budou v rybníku místo ryb plavat bagry. Takže pokud chcete vidět tu pravou cool Rosničku v plné parádě, měli byste dojet letos.

Budeme mít i doprovodný denní program, dokonce s aktivitami a odměnami pro děti. Na Rosničce jsou všichni děti. Kolem rybníka vede špičková naučná stezka a Sváťova pohádková cesta s interaktivními prvky. Premiérou roku 2024 bude účast dobročinné organizace, která vozíčkářům zprostředkovává nevšední výlety a zážitky. Takže na Rosničku se dá i s hendikepem, a dokonce tam na pomoc budou i profíci.

JAN: Ano, už několik let se snažíme po malých krocích festival rozšiřovat i o mimohudební vyžití. Mně se moc líbí návštěvnícký model, který praktikuje jeden z našich kamarádů. Na Rosničku si bere kolo a během sobotního dne si projede okolní rozsáhlé cyklostezky.

Info

Festival Rosnička
28.–30. 6. 2024
Rybník Rosnička, Svitavy
web festivalu

foto © Anita Ilgnerová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Michal Schmidt (Folkové prázdniny)

Mariia Smirnova 14.07.2024

O pokoleních, pospolitosti i přípravách festivalu v krátkém rozhovoru s uměleckým ředitelem Michalem Schmidtem.

3 na 3: Matěj Černý, Markéta Čočková, Daniel Možnar (Let)

Mariia Smirnova 03.07.2024

Hranický festival zkracuje název, rozšiřuje prostory a přichází s nedělním závěrečným ravem. Více o konceptu bienále, novinkách a létání v rozhovoru s organizačním týmem.

3 na 3: Dušan Svíba (Colour Meeting)

Mariia Smirnova 25.06.2024

„Polovinu programu tvoří zahraniční umělci, kteří u nás mají českou premiéru. Je to festival pro ty, kteří rádi objevují,“ říká šéf Colour Meetingu.

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace