Články / Seriály / / 3na3

3 na 3: Nylon Jail for European Ukraine

3 na 3: Nylon Jail for European Ukraine

Jakub Šilhavík | Články / Seriály / / 3na3 | 16.12.2013

Nylon Jail jsou na roztrhání, sotva v Praze pokřtili novou desku (dnes proběhne ještě brněnský křest v Kabinetu múz), objevují se ve výročních žebříčcích a anketách (nominace na Objev roku v rámci Vinyly) a na samém sklonku roku budou mít silvestrovský mejdan s Priessnitz v olomouckém Jazz Tibetu. Nedávno zrušili koncert v Ostravě a protože měl být free entry pro Romy, dalo se to vysvětlit všelijak. Ale všechno je jinak, Nylon Jail odjeli na barikády. Za kovboje odpovídal frontman Jiřin Jirák.

Před pár dny jste vyrazili odehrát koncert pro proevropské demonstranty v ukrajinském Kyjevě. Kdo vás s touhle nabídkou oslovil? A měli jste nějaké obavy?
V úterý ráno mi zavolal Michal Tardík, jestli nechceme jet podpořit demonstraci v Kyjevě. Nerozhodovali jsme se. Považoval jsem to za povinnost. Museli jsme „jen“ přeházet naplánovaný program celé kapely (zaměstnání, škola), zrušit koncert v Ostravě a zorganizovat přesun na letiště Václava Havla. Vyřídili jsme všechny potřebné doklady. Byl to dvoudenní vyčerpávající shon od rána do večera a přemlouvání mnoha lidí na úřadech, aby udělali výjimky při řešení rychlopasů atd. Obavy jsme neměli do doby, než jsme přijeli na místo. Teprve na Maidanu jsme pochopili, o co tady opravdu kráčí. Zažili jsme revoluci.

Jaká byla nálada mezi demonstranty? Liší se médii prezentované dění od skutečnosti na místě?
Nenazval bych to náladou ani atmosférou. Těžko se to popisuje. Každou minutou mohlo dojít k nejhoršímu. Poté, co za námi do backstage (stan s dekama, topením a čajem) přišel náš velvyslanec a mluvil o tom, že kdykoliv může nastat válečný stav, kterého jsme se všichni obávali, nebylo nám rozhodně do zpěvu. Atmosféra byla nepopsatelná. Cítil jsem ve vzduchu obavy a napětí, ale také obrovskou naději, semknutí a odhodlání. Všichni tam byli jednotní, bez výjimky. A to nejen přesvědčením, ale i v pomoci sobě navzájem. Když jsme četli tiskoviny nebo články na webu, měli jsme dojem, že situace je méně vážná než ve skutečnosti. Je pravda, že všechno zatím probíhá v podstatě sametově, což je samozřejmě v pořádku, ale všude to smrdí válkou a nejistotou, co bude za další minutu. Nevíš dne ani hodiny a všechno může být úplně jinak.

Podle posledních zpráv se situace zasekla na mrtvém bodě - země je rozdělena mezi tábory příznivců proevropské opozice a sympatizantů vlády kontrolované prezidentem Janukovyčem. Věříte, že demonstranti nakonec dosáhnou svého?
Věřím, že ano, a přeju jim to z celého srdce. Výsledek je stejně nejasný jako celá situace tam. Ale nemám pocit, že jako národ jsou nesoudržní. Naopak. Jde tam cítit opravdová síla jednoty a soudržnosti, nehledě na politické preference. Viděl jsem vedle sebe nacionalisty i svobodné, jak spolu zpívají národní písně. Zažili jsme tam něco, na co nezapomenu do konce života. Řekl bych, že to každého z nás posunulo o velký krok. Těším se, až se vrátím na Ukrajinu a pojedu jen s občankou.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.