Články / Seriály / / 3na3

3na3: AVA + Alternativa

3na3: AVA + Alternativa

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 10.11.2017

Kolektiv AVA je z Brna a operuje na nejrůznějších místech s nejrůznějšími přesahy. Rádio, koncerty, kapely, diskotéky, kooperace, multimediální snahy, stále nové pohledy. Zkouší prostory živé, i ty brzo práchnivějící, navazují spolupráce, spolupracují. Nejnověji s právě probíhajícím festivalem Alternativa, což je spojení, které dává smysl. Za AVA promluvil Snediggen Snurssla aka Buky.

AVA a Alternativa zní jako dobré kombo, jak tohle začalo?

Na Alternativě se mi líbí, že dlouhodobě sleduje špičkové improvizační projekty a zároveň se snaží scénu improvizace a experimentu propojovat se silnými a nekonvenčními klubovými zážitky elektroniky i extrémnějších zákoutí kytarové hudby. Jmenujme například Supersilent, Kammerflimmer Kollektief a Deathprod na jedné straně, zároveň Gnod nebo Radian a pak třeba takové Celeste nebo Amenra. A zdá se, že tenhle záběr se líbí také týmu Alternativy na AVA, stejně jako vyhledávání netradičních prostorů pro akce. Takže nás letos oslovili, abychom dramaturgicky zaštítili závěrečný sobotní festivalový večer s showcasem toho, co se děje v Brně, a zároveň pozvali zajímavého zahraničního hosta.

Co je tedy výsledkem téhle kooperace a na co se můžeme těšit?

Na sobotu 11. listopadu jsme pozvali Espena Sommera Eideho, norského producenta, který je známý jako Phonophani nebo jako polovina zásadního dua Alog. Phonophani se pohybuje mezi světy zvukového bádání a neuvěřitelně inovativního a zapáleného kutilství, elektroniky a improvizace, která jde hodně daleko za hranice toho, co známe od většiny norských improvizačních projektů. Ve zvuku Phonophani jsou zároveň slyšet i vibrace současné klubové elektroniky. Kromě mnoha dalších věcí mě na něm fascinuje přirozenost, s jakou propojuje pokročilé technologické postupy s intuitivním, "před-technologickým" přístupem a prací se zvukovými objekty. Výsledkem je jakási hudba kultur, které existují pouze v naší představivosti. Půjde o jeho první koncert v Česku od vystoupení Alog na Stimulu v roce 2008 a navíc představí čerstvou nahrávku na značce Hubro. Dodnes si vybavuju tu radost, když jsem při skládání programu navštívil Espenovy webovky a zjistil, že zrovna vydal novou desku, navíc na Hubro.

Kromě Phonophani představíme další postavy brněnské scény. Tomáš Vtípil je chameleon živelné performance a jedna z nejvýraznějších postav na brněnské nezávislé scéně. Tomáš používá živé nástroje a elektroniku a pro sobotní večer si připravil speciální set pro čtyřkanálový zvuk. Jsem si jistý, že má v záloze pár překvapení. Když už je řeč o čtyřkanálu, večer otevře projekt AVA Moving Spaces, kterým chceme posluchači umožnit pohybovat se uvnitř prostorové zvukové koláže tvořené terénními nahrávkami, a být tak spoluautorem vlastního zážitku. Původně to začalo jako instalace, ale dnes jde o hybrid volné improvizace, elektroniky a interakce se zvukovým prostředím.

Noční část programu převezme klubověji a "tanečněji" orientovaná elektronika, jíž bude dominovat tribální zvuk. Představí se Plast, talentovaný dj a producent z okruhu etablovaných brněnských značek Bastl Instruments, a Nona records se svým temným, ponorným slow-mo technem na modulár. Naváže Tatratank, který si ve svých živých setech libuje ve vrtivém, basovém, futurističtějším zvuku, čerpajícím z terénních nahrávek, ozvuků techna nebo juku. Noc zakončí Sun Drugs, jinak také aktivní jako Sky to Speak a jeden z core členů AVA.


Když je řeč o Brnu, co dalšího chystáte?

Moc se těším na koncerty elektroakustického improvizačního tria Axel Dörner – Petr Vrba – Ivan Palacký a také výjimečného švýcarského dua DIATRIBES, které vydává na velmi zajímavém slovenském labelu Mappa. Večer proběhne v kostele Husův sbor na Botanické ulici. Tam jsme před pár týdny měli jediný český koncert Roberta A. A. Lowea ve spolupráci s Expozicí nové hudby. Robert byl náš splněný sen a bylo to magické. V neděli 19. listopadu bude zase, i když úplně jinak.

Kromě toho se z krátké hibernace probouzí půda na Rumišti, kde se 16. listopadu představí vokální duo PROPAN, které je součástí nové vlny norské improvizace. Spolu s Rumištěm ožívá i průběžná série komorních koncertů na půdách a dalších neobvyklých prostorech po Brně - Půdní půdy. Tady se hned den po Alternativě, tedy v neděli 12. listopadu, představí CHARLIE LOOKER, kterého můžeme znát například ze Zs, Extra Life, Psalm Zero nebo díky spolupráci s Amandou Palmer, Dirty Projectors nebo Tyondaiem Braxtonem (ex-Battles). Kdo si pamatuje půdní koncert jiného brooklynského hudebníka Tobyho Drivera, může mít určitou představu, co nás čeká.

Info

AVA v listopadu 2017

Alternativa festival 2017 meets AVA:
Phonophani (no) + Brno showcase
11. 11. 2017
Underdogs', Praha
www.facebook.com/events/1174423182701747

Půdní pudy:
Charlie Looker (Extra Life, Psalm Zero, ex-Zs) + Jakub Šimanský
12. 11. 2017
Kafara, Brno
www.facebook.com/events/364848167254027

AVA Loft Session #21:
Propan (no)
16. 11. 2017
Rumiště, Brno
www.facebook.com/events/309766886188929

Axel Dörner - Petr Vrba - Ivan Palacký (de/cz) + Diatribes (ch)
19. 11. 2017
Husův sbor, Brno
www.facebook.com/events/2017788745104552

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace