Články / Seriály / / 3na3

3na3: Banát

3na3: Banát

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 03.08.2016

Festival Banát volně navazuje na tradici kulturně hudebních festivalů, které se v minulých letech konaly na území českých vesnic, převážně pak v Gerníku a Svaté Heleně. Poté se festival přesunul do vesnice Eibenthal, kde je nyní největší česká komunita v celém Rumunsku. Letošní ročník bude stejně jako loňský čtyřdenní, a tak si budete moci jak festival, tak Banát, tedy Festival Banát 2016 pořádně vychutnat. Na tři otázky odpovídal Štěpán Slaný.

Proč Banát?
Banát máme hrozně rádi a snažíme se mu pomáhat, jak to jen jde, festival byl logickým vyústěním naší angažovanosti v českých vesnicích. Jde asi o nejzajímavější český festival – už jen to, že je český a není v Čechách, je unikátní. Spojení českých krajanů s panenskou přírodou a majestátním Dunajem je těžko popsatelné a drtivá většina fanoušků se nám proto každý rok vrací zpět.

Lajnap?
Nyní má 25 kapel a 10 divadel. Každá kapela si sem veze své fanoušky, kteří pak objevují ty ostatní skupiny. Jen aby kapela mohla do Banátu odjet, nemít žádný honorář, spát ve stanu a mít jedno jídlo denně zdarma, musí na každého člena kapely sehnat tři fanoušky. Právě to propojení fanoušků a kapely je maximální a po dvou dnech se zcela smažou rozdíly mezi tím, kdo je vystupující a kdo posluchač. Všichni jsou na stejné lodi, se stejnými podmínkami. Nikdo se nám neschovává v backstagi, protože žádnou nemáme.


Novinky v oblasti služeb, ubytování, občerstvení, mimohudební zábavy?
Před pár lety jsme najeli na fungující systém, kdy je možnost se ubytovat u místních krajanů, stravovat se po celé vesnici, užívat si výlety krásnou přírodou, zažít neopakovatelnou atmosféru Dunaje a jeskyně Ponicova. V příštím roce chceme vyměnit autobusy za soukromý vlak. To bude dost zásadní.

Info

Festival Banát 2016
17. - 21. 8. 2016
Eibenthal, Mehedinti, Rumunsko

www.facebook.com/events/1459942220946988

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace