Články / Seriály / / 3na3

3na3: Beseda u Bigbítu 2018

3na3: Beseda u Bigbítu 2018

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 26.07.2018

„Areál se pozvolna plní. Slunce, šumění topolů, lehký vánek. Cisterny s pitnou vodou, nikdo neřeší, co si vnesete do areálu, nikdo toho nezneužívá. Vnitřní střelka mě neomylně směruje ke stánku s vínem ze zarazického vinařství. Letmý pohled stačí a vím, že jsem mezi svými,“ psali jsme z jednoho z předchozích ročníků Besedy u Bigbítu, která je pro nás akcí z nejsrdečnějších. Do Tasova u Veselí nad Moravou jezdíme pravidelně, rádi a ve velkém počtu. Protože… protože jakmile to jednou zažijete, nemůžete se nevrátit. Něco objektivních informací? Ano, na ty jsme se zeptali programového ředitele Pavla Uretšlégra.

Jak si představuješ ideální festival? Příklady?

Ideální festival je u mě ten, který má hudbu na prvním místě, dramaturgií se snaží reflektovat aktuální dění a v neposlední řadě se snaží taky trochu své návštěvníky vychovávat, tedy objevovat širšímu publikum méně známá jména, často stojící na okrajích různých žánrů i zájmu publika. Zkrátka nechápe hudbu jako zábavu pro masy, ale taky jako jednu z forem umění. Samozřejmě k naprosto ideálnímu festivalu patří i kvalitní gastro, stejně jako veškeré služby pro návštěvníky. Ze skutečně velkých festivalů v našich končinách pro mě osobně výše uvedené splňuje pouze slovenská Pohoda, z menších akcí mám rád bojkovický MišMaš, respekt určitě zaslouží třeba Creepy Teepee, Luhovaný Vincent, Boskovice, Okolojeles… Ze zahraničních mám rád Le Guess Who? v Utrechtu a Primaveru v Barceloně.

Jak vypadá příprava Besedy u Bigbítu? Kolik vás je, kdy začínáte s prvními pracemi, jaký největší problém jste řešili?

Příprava na další ročník začíná prakticky hned po ukončení aktuální ročníku. Beseda se koná na začátku srpna a už během září musíme mít vypracovaný náš klíčový grant pro Ministerstvo kultury. V širším týmu je nás nějakých deset, dvanáct, v nejužším vedení festivalu je kromě mě Tomáš Ševčík (ředitel festivalu) a Kateřina Janotová (booking, dramaturgie). U nás tří se jedná o celoroční práci na festivalu. Velkým problémem letních festivalů je vždy počasí a nám se naštěstí zatím tento problém vyhýbá. Legenda praví, že Tasov je nejsušší místo v České republice…

Hlavní body festivalu?

Jako každý rok tak i letos tvoří základ dramaturgie výběr aktuální česko-slovenské alternativní scény, který doplňujeme několika zajímavými zahraničními jmény. Pro nás jsou stejně důležité všechny programové položky v dramaturgii, včetně sekcí Apollónovy návštěva a Soutěž písničkářů, proto bych nerad upozorňoval na nějaká konkrétní jména.

Reflektujete coby festival nějak současnost?

My sami své politické či jiné názory na festivalu neprezentujeme, nicméně skladba dramaturgie je myslím jasně odráží. Na Besedě najdeme každý rok celou řadu vystupujících, kteří ve své tvorbě odkazují k právům menšin, myšlenkové otevřenosti, obecné toleranci, problémům s cenzurou atd.

Info

Beseda u Bigbítu
3. – 4. 8. 2018
Tasov u Veselí nad Moravou
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

redakce 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.