Články / Seriály / / 3na3

3na3: Budějovický Majáles 2018

3na3: Budějovický Majáles 2018

Jakub Šilhavík | Články / Seriály / / 3na3 | 21.05.2018

Budějovický Majáles letos popatnácté názorně ukáže, jak vypadá nefalšovaná oslava studentského života. Recept je přitom jednoduchý, stačí nadšený tým dobrovolníků, který na týden promění celé město v oázu alternativní kultury. Na otázky odpovídala Karolína Krupauerová.

Budějovický Majáles slaví 15 let fungování. V jakém duchu se ponesou oslavy? Čím se akce bude lišit od běžných komerčních festivalů?
Už od začátku roku jsme se snažili připomínat zásadní okamžiky Budějovického Majálesu, které jsme komunikovali hlavně na sociálních sítích, a vznikl nám takový seriál, který vyprávěl celý příběh Budějovického Majálesu. Výročí se ale ponese především v duchu skvělých vychytávek, kterými chceme všem návštěvníkům festival zpříjemnit. Tak třeba na Náměstí Přemysla Otakara II. vytvoříme ve spolupráci s CNC studiem, které se zaměřuje na nevšední práci se dřevem, originální chill out zónu, dřevěnou stavbu na míru. Majálesovou kavárnu na Sokolském ostrově zase přeneseme z neútulného plastového „party stanu“ do krásného šapitó, kde budeme mít vlastní dřevěný bar, který také vznikne z výše zmiňované spolupráce.

Hlavně ale oslavíme jak jinak než pořádnou dávkou programu, letos na návštěvníky čeká až symbolicky 150 multižánrových bodů. Množství programu a to, že je zcela zdarma, jsou dalšími podstatnými znaky, které nás odlišují od komerčních festivalů. Další zásadní rozdíl spočívá v tom, že se snažíme návštěvníkům představovat svěží a neokoukanou kulturu, na kterou nenarazí na každém druhém festivalu v Čechách. Chceme tak rozšířit kulturní obzory nejen návštěvníkům, ale vlastně i nám samotným. Každopádně za největší raritu považuji fakt, že festival organizuje parta středoškolských studentů, kteří celý rok na festivalu pracují bez vidiny zisku. A takhle to funguje už patnáct let, festival se předává z generace na generaci, a to je na tom to nejkrásnější.

Dramaturgie Budějovického Majálesu každoročně věnuje velký prostor alternativní hudební scéně. Černí koně letošního ročníku?
Největším highlightem je rozhodně páteční vystoupení rakouského experimentálně-popového dua Leyyaa. Z Rakouska k nám za podpory Rakouského kulturního fóra dorazí i Gudrun von Laxenburg, kteří kombinují elektroniku s výraznými bicími a syntezátory. Další lahůdkou ze zahraničí je duo Too Many T´s, jejichž tvorba nabízí něco z hip hopu, funku i breaků. Také byste si v pátek neměli nechat ujít protagonisty slovenského undergroundu - kapelu Živé kvety s Luciou Piussi v čele. Z české scény se představí brněnská indierocková kapela Ghost of You, v pátek představí nové album budějovičtí Vees a celý večer vyvrcholí vystoupením Ventolina.


Část programu se odehrává na netradičních místech. V minulosti to byla divadelní scéna v hangáru na letišti nebo párty v opuštěné továrně Sfinx. Letos je naplánována filmová projekce s diváky na lodičkách. Nakolik složité je něco podobného realizovat?
Myšlenka takzvaného „loďokina“ nám ležela v hlavě už asi dva roky. K letošnímu výročí jsme se rozhodli si tenhle krásný dárek nadělit, ale stálo nás to opravdu hodně úsilí. Museli jsme sehnat dostatek lodí, pak kormidelníky, kteří by se starali o bezpečnost, spojili jsme se s vodní kavárnou Vlnna, která nám poskytla zázemí, a v neposlední řadě jsme museli najít to správné místo, kde by se film mohl promítat.

Info

Budějovický Majáles 2018
20. - 25. 5. 2018
České Budějovice
web akce

foto © Marek Příhoda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.

3na3: Kalle (k akustickému turné)

redakce 14.11.2018

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia. Veronika a David o nápadu na akustické tour a nejen o něm.

3na3: Olomoucká klubová noc

redakce 13.11.2018

Nultý ročník Olomoucké klubové noci oživí během dvou nocí pět olomouckých klubových scén a běžně nepřístupný kryt civilní obrany. Povídání s pořadatelem.

3na3: Muzika pro nezaujaté uši

redakce 12.11.2018

Na hudebním programu jsou Kittchen, Nylon Jail a Budoár staré dámy. Muzika pro nezaujaté uši však nenabízí jen hudební dění. Rozhovor.

Barbora Johansson: Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom zůstali přáteli

redakce 24.10.2018

Kinolab je nejen filmová, ale i diskuzní platforma zaměřená na současná socio-politická témata. Co chystají, co nám k tomu řekla kreativní šéfka Barbora Johansson?