Články / Seriály / / 3na3

3na3: FAMUFEST Inferno

3na3: FAMUFEST Inferno

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 11.11.2017

Není podzimu bez FAMUFESTu, můžeme tvrdit už třicet čtyři let. Letošní ročník přehlídky studentských snímku z FAMU má oprávněné ambice nebýt jen hromadou filmových bloků v programu Světozoru, ale bohatý doprovodný program na vícero zajímavých místech zaručuje plnohodnotný festivalový zážitek. S nízkým vstupným, atraktivním tématem Inferno a šestidenním programem není pro (nejen) pražany příliš důvodů FAMUFEST nenavštívit. Ostatně, kdo ví, koho z budoucích nebo současných hvězd české kinematografie v kině potkáte. O festivalu si s náma povídali David Dittrich a Kristýna Škodová z organizačního týmu.

Téma letošního FAMUFESTU je Inferno. V čem všem se téma promítne? Jak pekelná je organizace takového festivalu?
Otázkou je v tuto chvíli docela přesně definovaná i odpověď. Tento rok není Inferno jen tématem, které spojuje program festivalu, ale téma se propilo i do samotné organizace festivalu. FAMUFEST je organizován každý rok jiným týmem, což má samozřejmě své výhody, ale bohužel také nevýhody. Studenti se učí, jak takový projekt od počátku připravit, co všechno obnáší jeho organizace a v neposlední řadě mají možnost ovlivnit všechny jeho složky. Na druhou stranu je ovšem občas obtížné přesvědčit instituce a partnery k spolupráci s festivalem, kterému chybí personální kontinuita. My jsme tomuto “pekelnému” zacyklení udělali přítrž, a od tohoto roku nadále bude na každém FAMUFESTu spolupracovat arbitr, který bude dohlížet na průběh organizace. Inferno totiž nechápeme jako prostor utrpení, ale naopak jako prostor, kterým si každý musíme projít, abychom mohli vyjít očištění a plní energie. Proto jsme rádi, že po 33. ročnících se podařilo prosadit tuto změnu.


Tento rok nabízíte krom tradičně silného filmového programu i velmi zajímavý program doprovodný, a zvlášť hudební. Vypíchli byste nějaké body z nich?
Mezi vrcholy letošního ročníku patří dva hlavní hosté. Prvním z nich je Barry W. Blaustein, scénárista pořadu Saturday Night Live a kultovní komedie Cesta do Ameriky. Bude mít svou vlastní masterclass na téma Surviving Hollywood. Čekáme hodně zábavných historek a příhod! Druhým filmovým hostem je režisér Runar Rúnarsson, který pochází z Islandu a zaměřuje se na práci s hercem a psychologii postavy a v tomto duchu se bude nést i jeho masterclass. A hudební program je narvaný skvělými jmény od Heartnoize Promotion. Od taneční elektroniky přes kytary a hip-hop k experimentům s vícekanálovým zvukem a noisem. Poprvé se v Praze představí avantgardní jazz Niechęć z Polska, v rámci Full Moon večera ve středu, krajané Robert Piernikowski, 1988 a We Will Fail a v pátek se na 1. Patře na FAMU potkají Smack a Opak Dissu v premiérovém b2b setu. A mnoho dalšícho, dvacet osm interpretů celkem.Jak byste charakterizovali současnou filmovou tvorbu studentů FAMU? Na jaké zajímavosti se můžeme těšit?
Filmová tvorba je na FAMU hodně různorodá a určitě stojí za to zdůraznit, že úspěchy studentských filmů jsou čím dál větší a snímky se dostávají do prestižních sekcí filmových festivalů. Z toho máme velkou radost. Nutno říct, že ty největší úspěchy v poslední době potkávají hlavně katedry animace, kamery a dokumentu. Z obyčejných cvičení se často stávají ambiciozní filmy: na letošním FAMUFESTu se můžete těšit například na film Out, který bude uveden na slavnostním zahájení v kině Lucerna. Film soutěžil v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes. Na stejném festivalu byl do sekce Cinéfondation vybrán snímek Atlantída, 2003, který také v rámci festivalu promítáme. Tak či tak, teprve čas ukáže, co kvalitního na FAMU vzniklo.


Info

FAMUFEST Inferno

13.-18.11.2017
Kino Světozor, Hybernská 4, Lucerna, FAMU, Praha

www.famufest.cz
www.facebook.com/events/530695090596505/

Foto (c) Ester Sebestova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

redakce 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.

3na3: Kalle (k akustickému turné)

redakce 14.11.2018

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia. Veronika a David o nápadu na akustické tour a nejen o něm.

3na3: Olomoucká klubová noc

redakce 13.11.2018

Nultý ročník Olomoucké klubové noci oživí během dvou nocí pět olomouckých klubových scén a běžně nepřístupný kryt civilní obrany. Povídání s pořadatelem.