Články / Seriály / / 3na3

3na3: Místní borci vs. Živá ulice

3na3: Místní borci vs. Živá ulice

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 13.08.2014

Živá ulice je sice největší multižánrový festival na západ od Prahy, což by mohlo vést k myšlence, že za ním stojí uznávaný korporát a jeho pohůnci, ale na programu se kromě oficiální, nekorporátní produkce podílí i menší subjekty, když jedním z nich je plzeňská pořadatelská parta skromně nazvaná Místní borci. Výhledově s nimi chystáme delší rozhovor do našeho promotérského seriálu, dnes se podíváme hlavně na jejich spoluúčast na Živé ulici. Místní borci, část první.

Jak podle vás vypadá živá ulice? Jak by podle Místních borců vypadal festival nazvaný „živá ulice“?
a) Živá ulice by měl být prostor, který vytváří příjemné, inspirující a pulzující prostředí pro setkávání lidí, buď za účelem tvorby čehokoliv, nebo jen relaxace či klidně pro obchod. Dřív se všechno řešilo na ulici, ne? Teď nám slouží hlavně pro co nejrychlejší přepravu z bodu A do bodu B a to je trochu škoda…

b) Kdybychom pořádali festival se zadáním, aby to byla skutečně „živá ulice“, tak bychom se snažili taky o celkové zpestření a zkrášlení ulic, a to nejlépe za pomoci místních umělců a lidí, kteří těmi ulicemi denně procházejí a kolikrát raději utíkají, jak nehostinná jsou to místa. Plus podobně laděné koncerty na zajímavých venkovních místech po vzoru současné Živé ulice. Kulturně nabitý týden je jedna věc, spoustu lidí nakopne, ale je i důležité, aby něco zůstalo a lákalo lidi od počítačů znovu a znovu do ulic. Zajímavé by bylo podpořit v návštěvnících kreativitu a zvýšit tak podíl každého z nich na běhu Živé ulice pomocí workshopů, na jejímž konci zůstane něco stálého a neopakovatelného.

Místní borci jsou zavedená plzeňská promotérská značka - jaký máte vztah k festivalům nejrůznějšího typu? Dělali byste i něco ve spolupráci s městem? Nebo jak si vybíráte potenciální partnery?
a) Jelikož máme všeobecně rádi kulturu, tak veskrze kladný. Když zajdeme do detailů, tak jsou festivaly, které rádi podpoříme, jako třeba Živá ulice a další menší akce, které se nebojí dát prostor méně známým jménům a neokoukaným stylům. Na druhé straně jsou festivaly typu plzeňského majálesu, který se rok co rok opakuje a těží z profláknutých jmen a krom možnosti kvalitního ožrání nenabízí zhola nic. V tom má u nás velký respekt například majáles budějovický, který je nám svým neotřelým programem velice sympatický.

b) Spolupráci s městem se nebráníme, ale muselo by to být něco slučitelného s naší myšlenkou a s co největším důrazem na nezávislost celkové dramaturgie.

c) V minulosti jsme kromě klubů spolupracovali na koncertech například s Mayhem Longboards, což je plzeňská firma, která vyrábí exkluzivní longboardy na míru, drží se zásad diy a dělají fakt skvělé věci. Jsou laděni spíše do metalu, který máme zčásti taky rádi, tak nám přišlo fajn spolupracovat, když na nás přišla chuť na něco tvrdšího. Dále jsme dělali s promotérským týmem Soul at Zero, kteří pořádají podobné akce jako my, pak to je jednoduché. Důležité je pro výběr potenciálních partnerů co největší soulad s naší filozofií, důraz na osobitý přístup, nezávislý pohled na svět, peníze na účtě a samosebou i osobní sympatie. S kokotama akce neděláme.

Na Živé ulici se podílíte několika koncerty, co proběhlo a co bude? A proč zrovna takové kapely?
V rámci divadelního bloku Živé ulice v červenci jsme pořádali Show Me a Dinosaur z Ruska a minulý týden ve středu na poslední chvíli upečený warm-up celé Živé ulice koncert Garyho Wilsona s kapelou Blind Dates. Což byl asi největší úlet, za který můžeme, a jsme moc rádi za příležitost se s Garym vidět osobně a zjistit, že je vlastně úplně normální. V rámci hlavního bloku nás čeká taky jeden koncert, a to v Inspiral Garden, což je hezké místo v parku a vystoupí tu idkfa, Kolona a Edoshův Kurník, takže nás čeká solidní zvěřinec a jedno z nejprovokativnějších vystoupení festivalu, který je otevřen všem. Což částečně odpovídá na otázku, proč zrovna takové kapely. Prostě nás baví otevřená ústa, nevěřícné oči i zděšení publika, které je zvyklé na poněkud standardnější šou. A to jsme si říkali, že přes léto koncerty dělat nebudeme…

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.