Články / Seriály / / 3na3

3na3: Meziprostor

3na3: Meziprostor

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 14.07.2018

Meziprostor aneb "setkání mezi nebem a podzemím" je čtyřdenní akce, která probíhá v inspirativním prostředí Skalákova mlýna. Propojuje hudbu, umění, workshopy, přednášky, diskuse, projekce a hlavně lidi, kteří se touží vzájemně obohatit. Na otázky odpovídalo hned několik členů pořadatelského týmu: Saša Flek, Martin Kopecký, Lukáš Ferenc, Marek Rolný, Václav Jurásek a Petr Wagner. Tomu se říká týmová práce...

Jak si představujete ideální festival? Místo, čas, kapely, jídlo a pití, publikum, merch? Už jsi potkal nějaký, který se tomu blížil?
SF: Osobně nepreferuji masové akce a na festivaly nejezdím kvůli muzice. Důležité je pro mě setkání s inspirativními lidmi mé krevní skupiny a v ideálním případě program, který zahrnuje přednášky, workshopy, filmy a podobné impulsy, ze kterých mohu žít další rok. Příkladem takového festivalu je pro mě například polský Slot Art festival.

LF: Mám to podobně. Nejde jen o muziku, ale hlavně o to, když na tom místě funguje setkání lidí, kteří se nejdou jen bavit a konzumovat. Pak to má smysl.

MR: I já preferuji komornější DIY akce a kladu velký důraz na lidi a setkávání. Ale ty koncerty a party k tomu nakonec taky patří. A určitě mě potěší, když je tam dobré jídlo a pití a ne jen fastfood a europivo.

MK: Ideální akcí je pro mě taková, kde se budu cítit dobře. Těžko se vypichuje nějaká konkrétní, zažil jsem takových více...

VJ: ... třeba Fotbal proti rasismu, Beseda u Bigbeatu, Magorovo vydří... No a ideálním místem je samozřejmě Skalákův mlýn!

Jak vypadá příprava Meziprostoru? Kolik vás je, kdy začínáte s prvními pracemi, jaký největší problém jste řešili?
MR: Na akci pracujeme průběžně celý rok, ale spoustu věcí pak stejně doháníme na poslední chvíli. Nemáme velký rozpočet a vše stojí na zapálení dobrovolníků.

VJ: Meziprostor tvoří větší kolektiv lidí. Někdo je zapojen více, někdo méně.

SF: Začali jsem naprosto spontánně bez plánů stát se typickým festivalem. Nikoho nezaměstnáváme a prakticky ztělesňujeme myšlenku DIY. Ze začátku jsme spoustu věcí neměli definovanou, což bylo super vzhledem k šíři různých nápadů, ale zároveň jsme si s tím zadělali na názorové konflikty uvnitř týmu. To se ale v posledním roce z velké části vyřešilo.

MK: Všechny v týmu spojuje letité přátelství a podobný původ. To je důležité pojítko festivalu Meziprostor.

Hlavní body festivalu?
SF: Od začátku definujeme Meziprostor jako „Setkání mezi nebem a podzemím” a fascinuje nás myšlenka setkávání lidí z různých subkultur a názorových proudů. Ať už jde o hudební vkus nebo třeba spiritualitu.

LF: Hlavní body jsou tedy hudba, workshopy, přednášky, setkání…

MK: Máme i program pro děti, kvalitní básnickou scénu v režii Jan Škroba a pečlivě vybíráme i kapely.

PW: Letos u nás zahrají Houpací koně, Pacino, Edith a řada dalších. Každý si určitě přijde na své.

Reflektujete coby festival nějak současnost, co se týká politických, společenských nebo ekologických problémů?
SF: Ano.

LF: Už jen tím, jaké hosty a kapely na festival zveme a jací lidé se o festival zajímají, dochází k přirozené reflexi aktuálních událostí.

MR: Nejsme úplně politická akce, ale to, co se děje okolo nás, reflektuje Meziprostor poměrně silně. Každý rok máme nějaké téma. Ty první ročníky nějak samovolně vyplynuly, poslední dva roky už nosné téma vždy plánujeme.

SF: V roce 2015 byla tím tématem migrace a soužití lidí různých náboženství, v roce 2016 vztah mezi kořeny křesťanství, anarchismem a pacifismem, v roce 2017 se řešilo téma rovnosti např. v kontextu feminismu, LGBT komunity a podobně...

MK: … a letošním tématem je Individualita a komunity.

MR: Pro některé z nás je Meziprostor cesta ke kořenům věcí. Cesta, kde se učíme svobodě a respektu.

PW: Přijeďte a uvidíte!

Info

Meziprostor
19. – 22. 7. 2018 18:00
Skalákův mlýn, Meziříčko z Želetavy
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články