Články / Seriály / / 3na3

3na3: Oliver Zimmermann

3na3: Oliver Zimmermann

Dominika Prokopová | Články / Seriály / / 3na3 | 17.07.2015

Německý provazochodec Oliver Zimmermann v pondělí v rámci zahájení 7. ročníku festivalu pouličního divadla Za dveřmi přešel na pražském Výstavišti Holešovice po 100 metrů dlouhém laně ve výšce 27 metrů.

Jak se dá trénovat chůze na vysokém laně na takové vzdálenosti? Můj trénink začal před 17 lety, kdy jsem s chůzí na vysokém laně začal. Chtěl jsem připravit show k příležitosti třiceti let výročí farmy v mém rodném městě. Tak jsem upevnil na farmě v poli 100 metrů dlouhé lano ve výšce čtyř metrů a začal. Absolvoval jsem šest let tréninku chůze na laně a provazolezectví, což byla má specializace na cirkusové škole v Bruselu. Delší lano potřebuje odlišné technické nastavení, ale chůze zůstává téměř stejná. Velkým rozdílem je balanční tyč, která poskytuje více stability a bezpečí v souladu s pohybem na laně. V průběhu let jsou lana stále delší a vyšší. Velkou obtíží je trénování v takové výšce. Napnout lano ve výšce 10 metrů není zas takový problém, ale ve výšce 27 metrů, tak jako v případě Výstaviště, to lze jenom v rámci show. A mimochodem, lano je stále stejné, to jen hlava říká: „Tohle není to správné místo pro normální lidskou bytost, vysoko nad zemí na laně, které je tenké jako prst…“ Takže musím kontrolovat svou hlavu.

Jaká byla pro Vás ta nejneočekávanější situace, kterou jste coby provazochodec zažil?
Nejneočekávanější situace v mojí kariéře nastala, když jsem přiletěl do Koreje na Světový šampionát provazochodců na vysokém laně. Bylo nás třicet z celého světa. Cílem bylo překonat na laně co nejrychleji vzdálenost jednoho kilometru přes řeku HangHang. Na zahajovací ceremonii jsme měli všichni vážné problémy s našimi smlouvami a především uhrazením poplatků stanovených ve smlouvě. Takže jsme všichni řekli: „Žádná platba, žádná akce!“ To byla velmi speciální situace, protože jsme všichni byli určitým způsobem konkurenti, ale zároveň jsme zůstávali vůči sobě solidární. Takže to byla jediná stávka provazochodců na vysokém laně v historii. Další den bylo vše uhrazeno a my jsme soutěž absolvovali, ale bylo to spíše velké přátelské setkání provazochodců. V České republice však není k takové stávce důvod…

Jaké město je podle Vás nejzajímavější z ptačí perspektivy?
Praha, samozřejmě… Každé místo, na kterém upevním lano, má v sobě něco speciálního včetně vyhlídky. Je mi umožněno dostat se na místa, kam se lidé normálně nedostanou. Miluji vyhlídku z vrcholů budov a snažím se dostávat na ta nejvyšší místa a užít si ten pohled. Pokud jsem ale na laně, jsem zcela koncentrovaný na svou chůzi, mám celkový pohled, ale nemohu sledovat město. Co je tady hezké, to jsou lidé. Jsou velice přívětiví a otevření, takže se těším na svou další návštěvu České republiky. To je pro mě jako pro provazochodce to nejzajímavější.

Info

7. ročník Pražského festivalu pouličního divadla
Za dveřmi 2015
13. - 18. 7. 2015 Praha
www.facebook.com/events/1592027107681772

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace