Články / Seriály / / 3na3

3na3: Ondřej Cihlář a Ondřej Bauer

3na3: Ondřej Cihlář a Ondřej Bauer

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 23.08.2018

Tuzemský label Tranzistor pořádá od počátku své existence revue, v nichž představuje své skupiny a jejich aktuální tvorbu, revue, které mívají pozoruhodné formáty. U příležitosti padesátého výročí vpádu ruských vojsk a následné normalizace chystá návrat kádrových přehrávek, které provázely hudebníky sedmdesátá a osmdesátá léta. Režie se jako obvykle ujmou herci z divadla VOSTO5 Ondřej Cihlář a Ondřej Bauer, kteří budou zároveň tvořit kádrovou komisi. Tak jsme se jich zeptali na jejich kádrové profily…

Celý nápad někdejších přehrávek ve spojení s vámi dává tušit ironický nadhled, tentokrát tedy s výročním historickým podtextem, na druhou stranu připomínání invaze v srpnu 68 má pro nás silně neveselý kontext. Prezident dělá, že žádný srpen nebyl, vypískaný premiér u budovy Českého rozhlasu je bývalý člen StB a podobných paradoxů bychom našli celou řadu. Jak se díváte na aktuální české teatrum mundi?

OnC: Ano, situace padesát let po invazi je alarmující, ale vzdychání si mezi svými na jednom břehu nemá valný význam. Je třeba najít odvahu a srozumitelný způsob, jak trpělivě přesvědčovat i druhý břeh naší společnosti, že je mnohé za hranou a co už je lež. To ovšem znamená mít sílu a odhodlání pustit se do řeky stále divočejší a špinavější. Všichni, kdo se o to pokoušejí, mají můj respekt.

OnB: Naprosto souhlasím s Cihlínem, zároveň doufám, že některá hudební sdružení budou mít i písně o lásce jako takové. Naše spojení snad může mít výsledek ten, že si budeme dělat prdel jak z „přehrávkového oseru” tak ze „žíly trhajících si umělců”.

Víte, které skupiny vás na přehrávkách čekají, máte naposloucháno nebo to bude otázka improvizace? Jak jste se vlastně dostali k labelu Tranzistor?

OnC: Pojí nás dlouholeté přátelství s šéfem Tranzistoru Davidem Landštofem, což by ale nevedlo ke spolupráci na Přehrávkách, kdyby kapely, které zahrají, nebyly zajímavé. Většinu kapel naposlouchanou mám, ale reagovat na předvedené hraní budeme moct až bezprostředně, takže se spojí příprava s momentální kondicí hudebních těles.

OnB: Tvorbu většiny kapel znám a s většinou se známe i osobně. Baví mě různorodost, jakou Tranzistor sdružuje. Večer jako takový může přinést spoustu překvapení a vody na náš mlýn může přitéci kubík… nebo dva. Těším se, v kolika kapelách bude David L. bubnovat.

Na čem jste vyrostli, co se poslouchalo u vás doma? Nejsilnější hudební zážitek z dětství?

OnC: V dětství mě ovlivnil vkus rodičů – tzn. od písniček Osvobozeného divadla a Semaforu přes Starce na chmelu a folkáče až k Mertovi, Mišíkovi, Pražskému výběru atd. Z Polska se na kazetách vozili taky zahraniční undergroundové legendy.

OnB: Já vyrostl na Sex Pistols a Svatym Vincentovi, prokládanym Pink Floydama a Psíma vojákama. Pak a Plastici a Bulis, a když přišlo jó na lámání, tak Kuře v hodinkách. Každopádně v šesti letech sem byl s našima na posledním koncertu Hrdinů nový fronty. A to si pamatuju dodnes.

Info

Tranzistor
28. 9. 2018 21:00
Letní Letná, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

redakce 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.