Články / Seriály / / 3na3

3na3: opavská klubová noc FreiPlatz

3na3: opavská klubová noc FreiPlatz

Jakub Šilhavík | Články / Seriály / / 3na3 | 25.05.2018

Opavská klubová noc FreiPlatz už pátým rokem oživuje centrum města a představuje aktuální jména nejenom tuzemské hudební scény. Letošní jarní edice festivalu se uskuteční již ve dnech 25. - 26. května a poprvé nabídne open air. Za pořadatele odpovídal Vašek Minářík.

Městské klubové festivaly v posledních letech vyrostly takřka po celé republice. V čem je opavský FreiPlatz specifický? Jakým směrem se snažíte festival vést?

Hlavním impulzem ke vzniku klubových nocí v různých českých městech je především snaha rozpohybovat město, zapojit do dění hudební i nehudební podniky a různorodé skupiny lidí. Myslím, že pro všechny, kteří se do organizace tohoto typů akcí pustí, je to hlavně obrovská zábava. Freiplatz se koná už 5 let a byl jedním z prvních klubových festivalů v Česku. Každý interpret, který k nám dorazí, obdivuje především prostory galerie Gottfrei. Gottfrei byla opuštěná tovární budova, kterou jsem náhodou objevil, když jsem různě pobýval v Opavě. Celkově celé atrium v okolí Gottfrei, Freibaru a Music klubu 13 je velmi specifický a pro náš festival ikonický oristir. Festival pořádáme dvakrát ročně v podzimní a jarní variantě a letošní vydání bude poprvé doplněno open air scénou. Myslím, že lidem už se Freiplatz vryl pod kůži a každý ročník jich je víc a víc. Před pěti lety jsme počítali se stovkou a letos možná překonáme hranici 1000 návštěvníků. FreiPlatz je především akce, kolem které se seskupila parta skvělých lidí a pro níž se v každé volné chvíli snažíme dělat maximum. Tak, aby byl každý další ročník zase o něco lepší.

Jarní edice klubové noci se rozrostla na 8 různých míst v centru Opavy. Snažili jste se do programu zapojit i lokace, kde se koncerty obvykle nekonají?

Každoročně zapojujeme všechny kluby na našem dvorku. To znamená Music klub 13, Freibar a Gottfrei. Ty doplňujeme opavskými kluby, bary, hospodami a zajímavými prostory v okolí. Podzimní varianta je vždy komornější. Přece jen se lidem nechce moc poletovat po městě a raději se pohybují na jednom place. Na jaře se ale můžeme trošku rozšoupnout a mít Freiplatz v ulicích města. Mezi tradiční partnery akce patří bar Myslivna, Evžen Jazz Caffe Club a hospoda U Dvou dobráků. Mezi nehudební prostory, které pravidelně zapojujeme, patří Galerie Cella a kaple sv. Alžběty, které provozuje opavské sdružení Bludný kámen. Tam se mimo koncertů konají i výstavy a různé performance.

V roli headlinerů se tentokrát představí Tonya Graves, Kapitán Demo nebo Floex. Můžeš z programu vypíchnout méně známá jména, která stojí také za pozornost?

Rozhodně bych vypíchl slovenské alter ego Sama Štefance aka BULP, mladého producenta elektronické hudby, jehož tvorba představuje směs melodických linek, úderných rytmů a melancholických motivů. Kromě laptopu, kláves, perkusí a různých elektronických hračiček používá i vlastní vokál a sametový hlas vokalistky Jany Štefancové. Jeho zvuk je ovlivněný tvorbou Mount Kimbo, Moderat či Thoma Yorka. A hlavně BULP své skladby hraje i živě. BULP byl oceněn jako Objev roku na Radio_Head Awards 2015, v roce 2017 tuto anketu s albem Yrso už vyhrál. A když zmiňuješ Kapitána Dema, tak já bych doplnil ještě dalšího rappera - MC Gay je, jak sám říká, chlupatý král českého rapu z jeskyně smrti na okraji pekla, člověk s prapodivným jménem a ještě prapodivnějšími texty. Vymyká se všem představám o tom, jak by se měl rapper chovat, vypadat a mluvit. Originalní a nepředvídatelný. Do třetice bych upozornil i na znovuzrozené Nylon Jail, kteří po dvouleté pauze vystoupají na koncertní prkna. I na ty naše FreiPlatzovská. Kapela si v roce 2014 vysloužila ocenění objev roku od novinářských cen Vinyla. Nyní se vrací s novou image a kombinací akustické a elektronické hudby.

Info

FreiPlatz
25. - 26. 5. 2018
Opava
web akce

Foto © Filip Neminarz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

redakce 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

redakce 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.

3na3: Kalle (k akustickému turné)

redakce 14.11.2018

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia. Veronika a David o nápadu na akustické tour a nejen o něm.

3na3: Olomoucká klubová noc

redakce 13.11.2018

Nultý ročník Olomoucké klubové noci oživí během dvou nocí pět olomouckých klubových scén a běžně nepřístupný kryt civilní obrany. Povídání s pořadatelem.

3na3: Muzika pro nezaujaté uši

redakce 12.11.2018

Na hudebním programu jsou Kittchen, Nylon Jail a Budoár staré dámy. Muzika pro nezaujaté uši však nenabízí jen hudební dění. Rozhovor.

Barbora Johansson: Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom zůstali přáteli

redakce 24.10.2018

Kinolab je nejen filmová, ale i diskuzní platforma zaměřená na současná socio-politická témata. Co chystají, co nám k tomu řekla kreativní šéfka Barbora Johansson?

3na3: Pavel Kraus a Libor Galia (Konektiv Night)

redakce 27.09.2018

Nový model hudebního večera? Jeden český a jeden zahraniční umělec ve velmi nečekaných tandemech, posuďte sami... Rozhovor s pořadateli, hleďte.