Články / Seriály / / 3na3

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 25.09.2019

Radka Pavloviče mohou mnozí znát jako pražského promotéra nebo ze současného působení v kapelách Decultivate či Flowers for Whores. V civilním zaměstnání se stará o propagaci kinopřenosů distribuční sítě Aerofilms, na což jsme byli zvědaví, a to nejen u příležitosti dvacetiletého výročí alba S&M skupiny Metallica. Ta se rozhodla znovu spojit síly s orchestrem San Francisco Symphony a záznam unikátního koncertního vystoupení se bude po jediný večer promítat ve vybraných kinech. Ideální záminka zeptat se i na další věci.

Chystáte se uvést živák Metalliky se symfonickým orchestrem. Proč? A chystáte něco v podobném ranku?
Je to přitažlivý obsah pro všechny fanoušky Metalliky, kterých je v Česku opravdu hodně. Dokonce jsem zjistil, že na koncertech v San Francisku byli někteří tuzemští fandové osobně. Jinak koncertních filmů máme v zásobě ještě hodně – kromě aktuálního filmu Rogera Waterse (v kinech pouze 2. a 6. října) to budou třeba Depeche Mode (konec listopadu).

Metallica je kult, má zástupy příznivců po celém světě, očekáváte, že dorazí spousta skalních, nebo už viděli všechno a nebudou vážit cestu do kina?
Skalní nesmí chybět. Přece jenom je to jeden večer v kinech a dost. Navíc koncert, který Metallica nebude hrát už nikdy znovu, jak sama tvrdí. Metallica nejenom že oprášila album S&M, ale do orchestrální podoby předělala i songy z pozdějších desek včetně Hardwired…to Self-Destruct. Osobně mě zajímá, jak to bude znít. Velké plátno bude koncertu určitě slušet.

Živáky jsou spíše spjaté s DVD nosiči, navíc dnes je koncertů plný internet. Co ty od takové podívané čekáš? A co podle tebe láká lidi na sledování koncertních záznamů?
Myslím, že svět živáků na DVD končí, spousta lidí už to ani nemá na čem přehrát. DVD nemá takovou sílu, jako když jdeš do kina a vidíš koncert snímaný profesionály pro plátno. Nedávno jsme měli tiskovou projekci nového koncertního filmu Rogera Waterse Us + Them. Jde o skvěle sestříhaný záznam čtyř koncertů v Amsterdamu a bylo patrné, že takový obsah prostě vyžaduje velké plátno.

Nebije se prostor a nálada kina s atmosférou koncertu rockové kapely?
Nemyslím si. Býval jsem k tomu skeptický, ale viděl jsem pár koncertů v kině a má to svou unikátní atmosféru. Nečekej, že tě to strhne jako živý koncert, ale strhne tě to jinak. Vidět Davida Gilmoura v Pompejích bylo například boží. Předpovídám, že se strhne lavina koncertních snímků, které budou vyplňovat období mezi turné. Kapely začínají chápat, že to je super nástroj, jak se připomenout fanouškům. Zapomeňte na živáky na DVD, trend bude mít koncertní film v kinech.

Ty sám jsi muzikant a libuješ si i v metalu a hard rocku se starším datem vzniku, k němuž se váže jistá teatrálnost. Proč je glam rock a hair metal leckomu k smíchu?
Nabubřelost a pozérství glamu a hair metalu si nic jiného než posměch nezaslouží. A to mám některé kapely žánru rád.

Kde vidíš hranici mezi vkusnou teatrálností a zbytečným divadýlkem? Je to v jednotlivostech? V žánru?
Napadá mě aktuální Roger Waters, jehož koncerty jsou neskutečně pompézní. Výprava je úchvatná, ale přitom je kapelní setup na pódiu civilní a samotný Waters působí docela skromně. To je ještě na hranici, kdy teatrálnost akceptuješ. Chceš mu to zkrátka věřit. Zbytečné divadýlko je pro mě jiný název pro nedostatek uvěřitelnosti, autenticity, chceš-li. Znám kapely, kterým to hraje, chodí na ně lidi, naživo to maká, ale já z nich necítím tu správnou chemii. Je to případ několika interpretů na české scéně, kteří by strašně rádi do zahraničí, ale nic jiného než kalkul a ego z toho necítím. To je zbytečné divadýlko.

Co vidíš jako highlight podzimní a zimní sezóny z nabídky Aerofilms, na co si zajdeš?
Určitě chystaný koncertní film Depeche Mode na konci listopadu. Depešáci mají v Česku die hard fans, kteří na ně nedají dopustit, a tenhle dokument je taková pocta příznivcům DM. Protože kromě koncertu je v tom příběh šesti nejvěrnějších fanoušků, kteří váží dlouho cestu, aby viděli své ikony. Z filmů sázím na korejský snímek Parazit. Jestli tohle nebude na konci roku v kolonkách nejúspěšnější film roku, pak nevím.

Info

Metallica & San Francisco Symphony: S&M²
9. 10. 2019
seznam kin

foto © Martin Mayer

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace