Články / Seriály / / 3na3

3na3: Trouba fest

3na3: Trouba fest

Jiří Přivřel | Články / Seriály / / 3na3 | 10.06.2018

Trouba fest je multižánrový festival v Troubelicích u Uničova. V minulosti v nepravidelných intervalech proběhly dva ročníky, letos 22. června se bude konat třetí. Z původně malého hudebního setkání lokálních kapel vyrostl jednodenní festival, který stírá hranice mezi žánry i mezi lidmi. Spiritus agens festivalu Jiří Jirák nám k němu řekl pár slov.

Coby zpěvák i jako hudební fanoušek jsi navštívil nespočet festivalů. Proč pořádáš další?

Trouba fest pořádám proto, protože si myslím, že je potřeba dělat jakousi osvětu na vesnicích. Dovážet na venkov kapely, které svojí kvalitou můžou nějakým způsobem představit, že existuje ještě jiná hudba než ta, kterou je možné běžně slyšet v rádiích nebo v televizi. Jednoduše jsem chtěl kulturně oživit své rodiště. Letos jsem slíbil lidem v Troubelicích, o kterých vím, že považují Michala Pavlíčka za hudební ikonu, a není jich málo, že jim ho v rámci svých možností a kontaktů do Troubelic dovezu. Tak to chci splnit.

V minulosti se ti podařilo uspořádat dva ročníky Trouba festu, vedle toho jsi do Troubelic pozval zpěvačku Janu Kratochvílovou. Jsi na to pyšný?

Já jsem rád za to, že do Troubelic většinou přijedou lidi, kteří se umí velmi rychle, krásně a příjemně sžít s těmi, kteří jsou jiného ražení. S místními, štamgasty, s lidmi z vesnice, umí se na sebe napojit. Mohlo by se teoreticky zdát, že tam může začít fungovat jakási „rivalita“, že ti jsou z Prahy nebo že to jsou ti, co poslouchají tu složitou hudbu, na kterou já nemám mozek, ale vůbec to tak není. Je to právě naopak, že si porozumí, pijí spolu slivovici a povídají si o všem možném, což je něco, na co jsem pyšný.

Vedle zmíněného Pavlíčka vystoupí kapely z Olomouce a regionu. Flash the Readies, Greynbownes, ty sám pak zpíváš v Nylon Jail a Two Men. Na tyhle kapely by lidi taky mohli slyšet. Zároveň jsou mezi účinkujícími jména, která nejsou všeobecně známá. Máš mezi nimi černého koně?

Pro mě jsou černým koněm OTK, což si myslím, že by mohlo bavit úplně všechny, kteří přijdou. OTK představují průřez něčím, co bylo a co je zároveň pořád aktuální. OTK nesou jakýsi punc minulosti, ale zároveň mají hudební projev, který je současný. Z největší dálky pak přijedou ústeční Nauzea Orchestra. Podstatnou část programu přirozeně tvoří kapely z olomouckého regionu. Je to jedna velká parta lidí, kteří jsou na sebe navzájem navázáni, včetně pražských Blacksea a dalších kapel. Trouba fest má být přátelský festival nejen pro nás hudebníky, ale pro všechny. Nechci, aby to působilo jako uzavřená komunita, to ani náhodou. Jde o atmosféru, kterou podle mě kapely, co tam budou hrát, a organizátoři, kteří se znají, umí vytvořit pro ty, kteří přijdou.

Info

Trouba fest
22. 6. 2018
Kuželna - Orlovna, Troubelice u Uničova
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

3na3: Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent)

Jiří Přivřel 20.06.2019

Luhačovice se probudí z lázeňského klimbání a budou oživeny koncerty, divadlem, literaturou, výtvarným uměním a promítáním v letním kině. Zeptali jsme se ředitelky festivalu.

3na3: Jan Bárta (ve Swimu)

redakce 27.05.2019

Honza Bárta se v poslední době motá taky kolem čerstvého pražského klubu Swim, v němž působí částečně jako dramaturg a v němž chystá další party s plnotučným britským lajnapem. Rozhovor.

3na3: Kay (Mapa Hluku)

waghiss666 23.05.2019

Stále ještě čerstvý prostor, štvanický Fuchs2, bude zanedlouho hostit další lahůdku, a tentokrát se bude hrát strašně nahlas! Zpovídáme Kaye, který to celé vymyslel.

3na3: Jirza (Kabinet múz)

redakce 23.02.2019

Full Moon to má s Kabinetem múz jako s milenkou, love forever. Náš hlavní brněnský prostor, klub s velkým K, klub s rozhledem.

3na3: Zimnichaak 2019

redakce 17.01.2019

Futra + Chee Chaak = Zimnichaak, znáte tuhle rovnici? Jestli ne, máme pro vás pár záchytných bodů a ještě letní vodítko. Rozhovor.

3na3: Petr Osoba (Šrumec)

redakce 15.01.2019

V broumovském klubu Eden oslaví dvacetiny Šrumce celkem osm kapel. Petr Osoba o kulatém výročí i krásách místní krajiny.

3na3: Jan Kačena (HaDivadlo)

ScreamJay 19.11.2018

Bláznivý pohled na uskutečňování Velké říjnový revoluce? Šílenější Švejk? Kačena? Na konci září měl v HaDivadle premiéru Čevengur podle zapomenutého klenotu ruské meziválečné literatury.