Články / Recenze

666 slov bledého císař pána (Marilyn Manson)

666 slov bledého císař pána (Marilyn Manson)

Lucie Ferová | Články / Recenze | 12.01.2015

OHODNOŤTE DESKU

V létě to bude dvacet let, kdy Marilyn Manson vydal(i) debut Potrait of an American Family. Za tu dobu nahráli dalších sedm studiovek, sjednotili a povolali do aktivního stavu mnoho rodičovských a křesťanských organizací, objevili se i zazněli v Lynchově Lost Highway se skladbou Apple of Sodom, jež se nevešla na koncepční Antichrist Superstar (1996), stihli vypít 2,3 % světové produkce absintu, probdít několik dní a nocí na crystal methu, rozbratřit se s Trentem Reznorem, být obvinění z inspirace ke třiceti šesti střelbám na středních školách a teď, šestadvacátý rok své existence, přicházejí s novým albem Pale Emperor.

Minulému Born Villain (2012) předcházela zvláštní slova ze strany Mansona. Před vydáním prohlásil v rozhovoru pro Revolver, že to bude „really death metal“. Každému, kdo v životě slyšel byť jen jednu skladbu od Death nebo Cannibal Corpse, musí být jasné, že na nahrávce není smrťometalu, ani co by se za špičku kladiva vešlo. Nicméně čas je kulatá placka a historie se opakuje. V letošním rozhovoru pro Noisey pro změnu zaujal tvrzením, že to byl on, kdo přišel s termínem grunge, když psal recenzi na Bleach od Nirvany. Bylo to nečekané, jako pravý hák od někoho, kdo vám zrovna vypráví vtip. Marilyn Manson je nenápadný humorista (fanoušci Hovadných fízlů ví) a značná část jeho odpovědí holkám z Vajsu vám rozpárá bránici. Nicméně, zatímco Born Villian bylo jen další deskou do počtu, bez výraznějších skladeb a záchytných momentů, což se týče i předposlední The High End of Low (2009), bledý císař pán, ten má všech šest šest šest pohromadě. Pokud máte jiný názor nebo si chcete popovídat o Bohu, můžete mi napsat email.

Nepřekvapí, že sestava se od posledního studiového počinu zase o něco liší. Bubeník Chris Vrenna (tehdejší bicmen Nine Inch Nails) opustil Mansonovic rodinu ještě před vydáním Born Villian, basák Fred Sablan potvrdil minulý rok svůj odchod a začal se paktovat s Marriages. Sestavu doplnil Tyler Bates, který má na svědomí hudbu v Guardians of the Galaxy, a Gil Sharone, který má v životopise Stolen Babies nebo The Dillinger Escape Plan. A konečně důvod tohoto výčtu - na Pale Emperor zní kytara Shootera Jenningse, volám tě, kovboji. Tentokrát mluví Manson o inspiraci bluesovou hudbu a to, na rozdíl od death metalu, tentokrát znát je. Místy, trochu... jak se to vezme.

Third Day of a Seven Day Binge elektrizuje tím sexy vajbem, jakým bylo napěchované album Eat Me, Drink Me. Svůdná kytara sice postrádá noirový nádech, ale silné refrény a melodie jsou zpět. V porovnání s dvěma předchozími releasy je třeba vyzdvihnout nápadité aranže, vyhrávky vystupují na povrch tak, že song nakopnou, nejsou vyplýtvané na celou délku písní. Agresivní riffování ustoupilo do pozadí a do popředí se dostaly repetitivní rytmy, které doplňují jednoduché linky. Groove a zpěv. Ty mi ve výše uvedené skladbě neustále evokují pole dance a sám Manson tvrdí, že je to song, který „is going to keep a lot of girls through college if they’re strip dancers“, všechno sedí.

Je ovšem škoda, že závěrečné tři songy jsou dostupné jen v iTunes verzi. Ne, nejsou vrcholem alba, vzhledem k tomu, že většina skladeb byla nahrána na první dobrou, a k tomu, že producent Tyler Bates je spoluautor, má Pale Emperor plynulou flow a působí sevřeně. Na rozdíl od akustické verze Heart-Shaped Glasses, která zněla nuceně a nepřirozeně, bonusové verze jsou ten nejobyčejnější Manson, když „obyčejnost“ tu není myšlena negativně. Jestli má Manson doma ještě Jenningsův osmistopý rekordér a jeho kytaru, mohly by z toho vzejít po čertu dobré věci. Právě u nich vám totiž dojde, kde je ukryté to blues.

Info

Marilyn Manson – Pale Emperor (Hell, etc., 2015)
www.marilynmanson.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Strženi vírem (Swans)

Kryštof Kočtář 23.06.2023

The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace