Články / Recenze

7krát3, sázka na pop

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman | Články / Recenze | 21.12.2022

Když v roce 2019 Štěpán Hebík představil svůj nový hudební projekt 7krát3 singlem Promiň, bylo to jako zjevení. Podobný dopad měla na tuzemskou scénu i jeho debutová deska I, na níž představil líbivé hudební aranžmá, kombinující reggae, R&B a pop s inteligentními, vtipnými a chytlavými texty. Jeho letošní nahrávka II si dokázala udržet vtip a ironii, zároveň se vydává popovější cestou.

Otázkou je, jestli je to správná volba. Pop je sice přístupnější pro širší publikum, ale taky má tendenci být stereotypní a povrchní. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Prvním problémem je dramaturgie, mnohem silnější je druhá polovina materiálu. Ta začíná trackem Headphones, textově pracujícím s klišé písniček, které se pouští na rande: “Jen pohybem úst, na byt naviguje mě, kam to může růst, když sníme nóbl crème brûlée...” Její výhodou je, že se vymezuje vůči zbytku desky hudebně, ozvláštněná o saxofon, jinak nahrávka jako celek splývá. Následující YoYo je nejsilnější moment celého alba. Má více “disco” zvuk a hostující Erika Rein jiným frázováním, jazykem stylem zpěvu, vytváří zajímavou tenzi. Za zmínku stojí track Když to mám nabitý, který má chytlavý beat a celkovou instrumentaci, nejslabší je naopak Bleju vibe. Ten pracuje se zaměnitelným beatem a text postrádá nosné téma. Hostující Rytmus do něj navíc vůbec nezapadá, působí zbytečně.

Vyplatila se sázka na pop? Přístupnější aranžmá může silnějším skladbám pomoct, aby se hrály v rádiích, na druhou stranu deska II je jako celek nevýrazná, málo zapamatovatelná, což vynikne i ve srovnání s debutem. Monotónnost způsobuje, že necelá půlhodina se jeví delší, než doopravdy je, a ve výsledku je jedno, jestli deska běží v daném pořadí, anebo se hodí na shuffle.

Info

7krát3 – II (Championship, 2022)
label

foto © Bára Hercíková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace