Články

... a déšť stejně nic nesmyje (Bohyně z města hříchu)

... a déšť stejně nic nesmyje (Bohyně z města hříchu)

Shaqualyck | Články | 15.03.2014

Neuvěřitelné se stalo skutečností a Robert Rodriguez po dlouhých letech průtahů, dohadů a přeobsazování nakonec přece jen dodá do kin druhé Sin City. Jak si zkrátit čekání na srpnovou premiéru? Sympatické osazenstvo alternativního prostoru malého nezávislého divadla už se o vás postará. Program je pestrý, bar zásobený a vstupné přívětivé. Že vás klasika nudí a maturitní kvádro dávno prožrali moli? Tím líp. Tady si na škrobenost nepotrpí. Nebývá zvykem, aby prkna opanoval komiksový žánr, jenže Bohyně z města hříchu je po Temném rytíři (I na Batmana občas padne smutek) a Kazateli (Marlboro Man Evangelium) v pořadí už třetím komiksovým kusem na zdejší scéně. A ještě k tomu ho má na svědomí ženská.

Na první pohled je zjevné, že režisérka, autorka scénáře i kostýmů v jedné osobě, Hana Mikolášková, má v mimořádné oblibě drsnou školu a tvorbu Franka Millera. Scéna ctí estetiku předlohy. Černočerné jeviště jen sem tam kontrastně rozbije zářivě bílá nebo sytě červená. Díky víceúčelové kukani s žaluziemi symbolizující komiksové stripy je vyprávění chytře rozpolíčkováno, což v kombinaci s děním na předsunutém barovém pultu a monology hlavního hrdiny umožňuje vynalézavě pracovat s tempem i perspektivou. V jednoduchosti je krása a iluze zaplivaného striptýzového pajzlu nemá chybu. Ostrými slovy se při psaní scénáře nešetřilo, dojde i na trochu toho cudného lesbismu a pádné pěstní výměny názorů. Takže si připravte kvéry, cigára a spoustu křídy na obkreslování nebožtíků.

Hned zkraje budete vtaženi do klasického kolotoče podrazů, souloží a rvaček. Naštěstí na to nebudete sami. Pomůže vám soukromé očko Buddy Marvel, který je v excelentním podání Vojtěcha Johaníka učebnicovým detektivem marlowovského typu. Permanentně pokuřuje, cedí hlášky a dostává přes držku, většinou všechno najednou. Když ale přijde na lámání chleba, je lepší mu jít z cesty. Zrcadlí se v něm cosi z pomačkané elegance Humpreyho Bogarta a šibeničního pohodářství, kterým vyniká většina postav Bruce Willise. Z jeho uhrančivého pohledu je cítit levnej chlast a odér dezinfekce, jímž bývá prosycen vzduch na chodbách ústavů pro duševně choré. Zároveň mu nemůžete upřít charakterovou čistotu a mimořádný talent být ve špatnou dobu na špatném místě.

Autorce se podařilo dokonale promíchat fragmenty z Millerových povídek Drsný sbohem, Velká tučná zabíjačka a Ten žlutej parchant, které před devíti lety slavily úspěch v pekelně stylovém celovečeráku, a vytvořit z nich zcela nový, ryzím noirem čpící příběh, ze kterého by Chandlerovi a Hammettovi v mžiku naskočila erekce. A i když se pointa vyrýsuje s nápadným předstihem, bude vás to bavit až do nevyhnutelně hořkého konce. Ženy jsou tu krásné a zkažené, muži drsní a odhodlaní. V jednom kuse leje, hlavní hrdina zapomíná brát prášky a mrtvoly se vrší. Všechno je, jak má být. A bude se vám to líbit ještě víc, pokud máte slabost pro Wilderovu Pojistku smrti či Scottova Posledního skauta. Ostatně na každého čeká tam venku jeho femme fatale, tak proč se na to alespoň teoreticky nepřipravit…

Info

Bohyně z města hříchu (režie: Hana Mikolášková)
9. 3. 2014, Divadlo Tramtarie, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Protokol: Scott Hansen (Tycho)

redakce 14.02.2020

Scott Hansen neboli Tycho si prošel cestu od tvrdých kytar až k snové elektronice a audiovizuálním světům, které dokáže vytvořit člověk doma s laptopem.

Tono Guth (La3nos): Hudba je rečou a rytmus jej kostrou

Daniel Hevier ml. 14.02.2020

Aký vplyv má hra na perkusie na vedomie, stres, úzkosť? Rytmus je pre Tóna Gutha prirodzeným vyjadrením tela aj mysle.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Vstupní prohlídka: Brains for Sale

redakce 13.02.2020

Brains for Sale nabízí citové výpovědi, hymny loserů i úvahy o současnosti a podobně vyznívají i jeho odpovědi níže v rámci vstupní prohlídky.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Návrat Jokera (Sebevražedný oddíl: Smrt je jen pro pitomce)

3DDI3 12.02.2020

Sekvence, kde „natahovací“ Jo-jo předvádí svou nejsilnější stránku, jsou působivé, protože se dokáže protáhnout jakýmkoliv otvorem. I řitním.

Protokol: Isaac Symonds (Half Moon Run)

redakce 11.02.2020

Kde se bere inspirace k éterické tvorbě Half Moon Run? Když vyrůstáte na heavy metalu, jde to samo.