Články

... a déšť stejně nic nesmyje (Bohyně z města hříchu)

... a déšť stejně nic nesmyje (Bohyně z města hříchu)

Shaqualyck | Články | 15.03.2014

Neuvěřitelné se stalo skutečností a Robert Rodriguez po dlouhých letech průtahů, dohadů a přeobsazování nakonec přece jen dodá do kin druhé Sin City. Jak si zkrátit čekání na srpnovou premiéru? Sympatické osazenstvo alternativního prostoru malého nezávislého divadla už se o vás postará. Program je pestrý, bar zásobený a vstupné přívětivé. Že vás klasika nudí a maturitní kvádro dávno prožrali moli? Tím líp. Tady si na škrobenost nepotrpí. Nebývá zvykem, aby prkna opanoval komiksový žánr, jenže Bohyně z města hříchu je po Temném rytíři (I na Batmana občas padne smutek) a Kazateli (Marlboro Man Evangelium) v pořadí už třetím komiksovým kusem na zdejší scéně. A ještě k tomu ho má na svědomí ženská.

Na první pohled je zjevné, že režisérka, autorka scénáře i kostýmů v jedné osobě, Hana Mikolášková, má v mimořádné oblibě drsnou školu a tvorbu Franka Millera. Scéna ctí estetiku předlohy. Černočerné jeviště jen sem tam kontrastně rozbije zářivě bílá nebo sytě červená. Díky víceúčelové kukani s žaluziemi symbolizující komiksové stripy je vyprávění chytře rozpolíčkováno, což v kombinaci s děním na předsunutém barovém pultu a monology hlavního hrdiny umožňuje vynalézavě pracovat s tempem i perspektivou. V jednoduchosti je krása a iluze zaplivaného striptýzového pajzlu nemá chybu. Ostrými slovy se při psaní scénáře nešetřilo, dojde i na trochu toho cudného lesbismu a pádné pěstní výměny názorů. Takže si připravte kvéry, cigára a spoustu křídy na obkreslování nebožtíků.

Hned zkraje budete vtaženi do klasického kolotoče podrazů, souloží a rvaček. Naštěstí na to nebudete sami. Pomůže vám soukromé očko Buddy Marvel, který je v excelentním podání Vojtěcha Johaníka učebnicovým detektivem marlowovského typu. Permanentně pokuřuje, cedí hlášky a dostává přes držku, většinou všechno najednou. Když ale přijde na lámání chleba, je lepší mu jít z cesty. Zrcadlí se v něm cosi z pomačkané elegance Humpreyho Bogarta a šibeničního pohodářství, kterým vyniká většina postav Bruce Willise. Z jeho uhrančivého pohledu je cítit levnej chlast a odér dezinfekce, jímž bývá prosycen vzduch na chodbách ústavů pro duševně choré. Zároveň mu nemůžete upřít charakterovou čistotu a mimořádný talent být ve špatnou dobu na špatném místě.

Autorce se podařilo dokonale promíchat fragmenty z Millerových povídek Drsný sbohem, Velká tučná zabíjačka a Ten žlutej parchant, které před devíti lety slavily úspěch v pekelně stylovém celovečeráku, a vytvořit z nich zcela nový, ryzím noirem čpící příběh, ze kterého by Chandlerovi a Hammettovi v mžiku naskočila erekce. A i když se pointa vyrýsuje s nápadným předstihem, bude vás to bavit až do nevyhnutelně hořkého konce. Ženy jsou tu krásné a zkažené, muži drsní a odhodlaní. V jednom kuse leje, hlavní hrdina zapomíná brát prášky a mrtvoly se vrší. Všechno je, jak má být. A bude se vám to líbit ještě víc, pokud máte slabost pro Wilderovu Pojistku smrti či Scottova Posledního skauta. Ostatně na každého čeká tam venku jeho femme fatale, tak proč se na to alespoň teoreticky nepřipravit…

Info

Bohyně z města hříchu (režie: Hana Mikolášková)
9. 3. 2014, Divadlo Tramtarie, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace