Články

... a déšť stejně nic nesmyje (Bohyně z města hříchu)

... a déšť stejně nic nesmyje (Bohyně z města hříchu)

Shaqualyck | Články | 15.03.2014

Neuvěřitelné se stalo skutečností a Robert Rodriguez po dlouhých letech průtahů, dohadů a přeobsazování nakonec přece jen dodá do kin druhé Sin City. Jak si zkrátit čekání na srpnovou premiéru? Sympatické osazenstvo alternativního prostoru malého nezávislého divadla už se o vás postará. Program je pestrý, bar zásobený a vstupné přívětivé. Že vás klasika nudí a maturitní kvádro dávno prožrali moli? Tím líp. Tady si na škrobenost nepotrpí. Nebývá zvykem, aby prkna opanoval komiksový žánr, jenže Bohyně z města hříchu je po Temném rytíři (I na Batmana občas padne smutek) a Kazateli (Marlboro Man Evangelium) v pořadí už třetím komiksovým kusem na zdejší scéně. A ještě k tomu ho má na svědomí ženská.

Na první pohled je zjevné, že režisérka, autorka scénáře i kostýmů v jedné osobě, Hana Mikolášková, má v mimořádné oblibě drsnou školu a tvorbu Franka Millera. Scéna ctí estetiku předlohy. Černočerné jeviště jen sem tam kontrastně rozbije zářivě bílá nebo sytě červená. Díky víceúčelové kukani s žaluziemi symbolizující komiksové stripy je vyprávění chytře rozpolíčkováno, což v kombinaci s děním na předsunutém barovém pultu a monology hlavního hrdiny umožňuje vynalézavě pracovat s tempem i perspektivou. V jednoduchosti je krása a iluze zaplivaného striptýzového pajzlu nemá chybu. Ostrými slovy se při psaní scénáře nešetřilo, dojde i na trochu toho cudného lesbismu a pádné pěstní výměny názorů. Takže si připravte kvéry, cigára a spoustu křídy na obkreslování nebožtíků.

Hned zkraje budete vtaženi do klasického kolotoče podrazů, souloží a rvaček. Naštěstí na to nebudete sami. Pomůže vám soukromé očko Buddy Marvel, který je v excelentním podání Vojtěcha Johaníka učebnicovým detektivem marlowovského typu. Permanentně pokuřuje, cedí hlášky a dostává přes držku, většinou všechno najednou. Když ale přijde na lámání chleba, je lepší mu jít z cesty. Zrcadlí se v něm cosi z pomačkané elegance Humpreyho Bogarta a šibeničního pohodářství, kterým vyniká většina postav Bruce Willise. Z jeho uhrančivého pohledu je cítit levnej chlast a odér dezinfekce, jímž bývá prosycen vzduch na chodbách ústavů pro duševně choré. Zároveň mu nemůžete upřít charakterovou čistotu a mimořádný talent být ve špatnou dobu na špatném místě.

Autorce se podařilo dokonale promíchat fragmenty z Millerových povídek Drsný sbohem, Velká tučná zabíjačka a Ten žlutej parchant, které před devíti lety slavily úspěch v pekelně stylovém celovečeráku, a vytvořit z nich zcela nový, ryzím noirem čpící příběh, ze kterého by Chandlerovi a Hammettovi v mžiku naskočila erekce. A i když se pointa vyrýsuje s nápadným předstihem, bude vás to bavit až do nevyhnutelně hořkého konce. Ženy jsou tu krásné a zkažené, muži drsní a odhodlaní. V jednom kuse leje, hlavní hrdina zapomíná brát prášky a mrtvoly se vrší. Všechno je, jak má být. A bude se vám to líbit ještě víc, pokud máte slabost pro Wilderovu Pojistku smrti či Scottova Posledního skauta. Ostatně na každého čeká tam venku jeho femme fatale, tak proč se na to alespoň teoreticky nepřipravit…

Info

Bohyně z města hříchu (režie: Hana Mikolášková)
9. 3. 2014, Divadlo Tramtarie, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tomáš Kadlec (Eternia): Aktuální podpora rozhodne, který místa přežijou a který padnou

su, Jarmo Diehl 29.09.2020

Půdní prostor Eternia, slouží kapelám i skejťákům čtvrým rokem. Narozeninová oslava bude chtě nechtě spojená s benefitem na provoz, jelikož má celý prostor nyní výrazně omezené fungování.

Moon Crew #32: Jan Starý

redakce 28.09.2020

Jan Starý nevidí jen bílou a černou: zajímají ho průniky, odstíny, souvislosti. Ve Full Moonu pokrývá invenční hudbu, působí v promotérské skupině Jednota.

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Tak daleko, tak blízko: Šárka Zahálková

redakce 27.09.2020

Šárka připravuje v Pardubicích tamní edici Dne architektury a doporučuje, kam ve městě zajít i mimo festivalové dění.

10 + 1 = Jan Šikl

redakce 26.09.2020

Skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl se kromě svých kapel Zabelov Group a Korjen věnuje zejména tvorbě scénické hudby. Jaké skladby ho provází životem?

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová 24.09.2020

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!

KlipyTipy: Sebe - Pocta Mikeovi T

waghiss666 24.09.2020

Tentokrát country-rapové duo Sebe přichází po krátké pauze s dalším singlem. Zavzpomínejte na vzácně klidné časy letošního léta a poctěte Mikea T.

Michael Gira (Swans): Nebyť karikatúra

Lucia Banáková 23.09.2020

Michael Gira má bohatý životopis, začína zložitým detstvom, nie každému sa podarí osláviť šestnáste narodeniny vo väzení za predaj hašišu v Jeruzaleme. Rozhovor.