Články / Reporty

A kdy chceš začít žít, když ne teď, vole?

A kdy chceš začít žít, když ne teď, vole?

Dominika Prokopová | Články / Reporty | 21.07.2016

Američan Ethan Law a Švýcar Florian Zumkehr jednoho krásného dne seděli kdesi ve Švýcarsku a dostali nápad. Z nápadu vznikl plán a z odvážného plánu výborná show, která přiměla osm dobrých přátel být ve stejnou chvíli na stejném místě. První Analog proběhl na Jatkách v listopadu 2014, v červenci 2015 Analog vrátil úder (Analog Strikes Back) a letos vše dospělo do Finale. Z původní sestavy vyskočila Kanaďanka Marie Pier-Campeau, která byla původní cirkusovou partnerkou Ethana a po které do Analogu naskočila hadí žena ze Švédska Manda Rydman.

Než to celé vypuklo, ozvalo se za mnou „no, prej jsou něco jako Loseři (Losers Cirque Company – pozn. redakce), ale nadupanější a je jich osm“. Osm nadupaných statečných, kteří se postupně objevovali na scéně a občas přicházeli z neočekávaných koutů. Florian z žebříku v hledišti, Ethan se schoval pod diváky, bubeník Merlin zůstal chvíli skrytý za hromadou krabic. Všudypřítomné kartonové krabice jako symbol stěhovavého života kočovných umělců, kteří jsou tu tu, tu tam. Do takových krabic se dají vyřezat stromy, dá se z nich poskládat lev, do něhož se v úvodu ukryla Manda, dá se do nich skákat (Ethanův volný pád v druhé polovině show), dá se na ně leccos napsat a je-li krabice nasazena na hlavu tou správnou stranou, může z vás rázem být David Hasselhoff.

Komické výstupy se střídaly s akrobatickými čísly, během kterých se občas tajil dech. Pozemní akrobacie v podání Floriana a Ethana, sólo ruské tanečnice Leny Kilchitskaya, kombinující prvky contemporary dance s baletem a jejím vlastním tanečním jazykem, hand stand v podání Floriana na židli, vypodložené mnoha knížkami, ze kterých si občas někdo nějakou půjčí, a poetický vzdušný hadí tanec Mandy s kruhem, který byl pro mne jedním z nejsilnějších momentů celé show. Jedinečnost místa, času a kruhu.

Tu komickou, odlehčenější část odstartoval šoumen Rémi Martin, který se vyznal ze své lásky k Francii velmi svérázným způsobem. Nahý specialista na hru na tělo doprovodil píseň od Edith Piaf Non, Je ne regrette rien, ke které se nepostavil čelem, ale svým vlastním instrumentem, který byl o něco níž, skrytý za francouzskou vlajkou. Skvělá berlínská zpěvačka, skladatelka a zakladatelka kapely Ena Wild Ena Soukou se převlékala tak rychle, jak ostatní metali salta, a působila dojmem, že celé její tělo je nekonečným rezonančním prostorem pro velký hlas nezaměnitelné barvy, který dobře ladil jak s Florianem, hrajícím na kytaru v intimnějších číslech, tak s kanadským mistrem bubeníkem Merlinem Ettore, který podtrhl gradaci čísel velkolepějších (například čínskou disciplínu Hoop diving). Merlin Ettore potřebuje bubnovat. To je jedno do čeho, prostě bubnovat. Rytmus jako droga, která mu koluje v krvi, ale které už dávno vysvětlil, kdo je tady šéf. V žonglérském extra čísle žongléra a tanečníka Bertana Canbeldeka se utkal v rytmické lekci i s míčky, kterých pod Bertanovýma rukama stále přibývalo a které měly zase svůj rytmus.

Show Analog vznikla za 5 dní a pod její konečnou podobou jsou podepsáni právě zakladatelé projektu Ethan a Florian spolu s principálem Cirku La Putyka Rostislavem Novákem. (Ethan Law je také součástí inscenace Risk a představení Roots ve vyhlášeném kabaretu Chamaläon v Berlíně, které Cirk La Putyka hraje v rámci šestiměsíčního angažmá již od konce února).

Analog není představením, ve kterém by kdokoliv přebíral nějakou roli, ale našlapanou exhibicí mistrů světové cirkusové scény, kteří se rozhodli, že si udělají party v hodně velkém obýváku a každý přispěje tím, co umí. Když někdo zjistí, že je potřeba přeskočit čtyři diváky nebo využít zdejší mini pianino a sehnat si k němu klavíristu, je v zaplněném sále vždycky z čeho vybírat. Když se něco nepovede, tak se to prostě udělá ještě jednou. A vždycky je čas na panáka. Po skvělém závěrečném výstupu Ethana se cyr wheelem na nejvyšší obrátky si udýchaný akrobat vzal mikrofon a všem poděkoval za účast, Leně a fyzioterapeutce Kačce popřál k narozeninám a tak publikum, aplaudující ve stoje ještě spolu s ostatními zapělo Happy birthday. A to je to – celá show měla velmi uvolněnou přátelskou atmosféru. Čistý novocirkusový kumšt pro radost všech zúčastněných.

Na tuto velkou party navazovala další, která začala na jevišti, postupně se přesunula do předsálí, kde vyhrával Dj Rémi, a skončila bůhví kdy a bůhví kde. Třikrát a dost. Nezbývá než se těšit na další sezónu na Jatkách78. Family Roots in Black Black Woods.

Info

Analog / Finale
19.-21.7.2016, Jatka78, Praha
www.jatka78.cz
www.facebook.com/analogtheshow
www.laputyka.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...