Články / Sloupky/Blogy

A Pán a Mučeník a Lúzer a Kráľ

A Pán a Mučeník a Lúzer a Kráľ

Andrea Petrovičová | Články / Sloupky/Blogy | 13.07.2016

Anjeličku môj strážničku opatruj moju dušičku ako vo dne tak i v noci, buď mi vždycky na pomoci Amen Anjeličku môj strážničku opatruj moju dušičku ako vo dne tak i v noci buď mi vždycky na pomoci Amen.

V deň zasvätený vierozvezdcom ma vyslal Pán za Mučeníkom a Lúzrom a Kráľom. Začala žatva, očesaná od života pozemského ako niektoré tie polia, vstupujem do semeniska hriechu a nerestí. Za bránou svet plný pokušení, nepevných charakterov. Preto prosím Pána, nech načiahne dlane svoje na hlavu moju, obvinie mi uši, naplní srdce radosťou, myseľ pokojom a vedie ma k cieľu.

Mám vieru v Pána a Mučeníka a Lúzra a Kráľa, ktorých telo a duša celok sú. Postávam pred bielou chyžkou, majetku prostou a bohatstvom ducha prestúpenou, podľa čuchu poznávam, že niekto vnútri má tiež nepevný charakter. Prosím Pána o odpustenie nám hriešnym.
Zrazu, v záplave jasu zjavuje sa Mučeník a Lúzer a Kráľ a postaví sa pod most. Celé to trvá veľmi krátko a polovicu z toho prežalostím, že tomu nemôžem uveriť. Cesty Pána nevyspytateľné sú, láskavosť, dobrota jeho nekonečná i nehodná som jeho zázrakov.

V šiatri uzlím prsty v úpenlivej motlitbe, aby ma Pán obdaril bodrým okom a čistou mysľou, pripravenou na posolstvo, aby diabol neovládol dušu a telo, oko mohlo aspoň trochu ostriť a prst stískať spúšť.

Vstúpil trojjediný a začali sa diať veci a najskôr sa kontrole vymykajú nohy a poskakujú a pridávajú sa ruky vztýčené do nebies a oči nič nevidia a sa zatvorili a myseľ upadá do sveta obrazov a výjavov, čo by bolo, keby som bola hodná jeho zázrakov, a kľačím na kolenách a neprosím o odpustenie a slová Kráľa padajú na hlavy naše a Lúzer zostupuje medzi nás a všetci sme si rovní a túžime sa ho dotknúť a Mučeník hovorí rečou Pánovou a je rýchly v kázaní a jeho proroctvá a divy a je Kráľ a je Lúzer a je Mučeník a kiež by to trvalo nekonečne, a to nejde, a tak aspoň o 20 minút dlhšie, a ani to nejde, a tak pridá ešte slová a jedno za druhým a tretím a štvrtým a piatym a šiestym a siedmym a ôsmym a deviatym a desiatym a jedenástym a dvanástym a tak ďalej a zostúpi potom ešte raz medzi nás a opäť sme si všetci rovní a ho hladkáme a čakáme na zázrak a premení peniaze na tričko a peniaze na platňu a z jeho rúk mám jeho ruku a je súmrak a je koniec.

"... In the past, O people, you asked me about the wonders and delights of love, and you found satisfaction in what I told you. But now, when love has draped me with its robes, I in my turn come to ask you about its ways and virtues. Is there one among you who can answer me? I come to ask you about what is in me and wish you to tell me of my own soul. Is there one among you who can explain my heart to my own heart, who can explain my essence to my essence?" (Kahlil Gibran: At The Gate Of The Temple, The Beloved)

Info

Saul Williams (Rock for People 2016, 5.7.2016)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace