Články / Profily

Africký hrdina Sinkane

Africký hrdina Sinkane

Anna Pleslová | Články / Profily | 28.11.2014

Dřív se mu říkalo ten „black boy“ z Caribou, of Montreal nebo Yeasayer. Začínal na punkrockové DIY scéně, když ve školní kapele Tuhá kreveta bubnoval jako o život, pak se zdokonalil i v kytaře a na basu. Takový multiinstrumentální klučina se hodí vždycky.

Sinkane, vlastním jménem Ahmed Gallab, postupně odkoukal postupy z profesionálního hudebního světa a rozhodl se založit svůj vlastní projekt. Slovo „sinkane“ ale ve slovníku nenajdete, mladý Ahmed tenkrát jen špatně slyšel italské slovíčko „cinque“ v písni od Kanye Westa. Domyslel si, že to bude asi nějaký africký hrdina, a skvělé jméno bylo na světě.

Aby člověk pochopil celou jeho tvorbu, je nutné vrátit se ke Gallabovým kořenům. Jeho rodina pochází ze Súdánu, kde taky strávil dětství. Později se všichni přestěhovali do Columbusu, Ohia a nakonec do New Yorku. Díky rodičům naposlouchal v mládí dost spirituálního jazzu, což v jeho tvorbě později vyplavalo napovrch. Naproti tomu si ujížděl i na Pearl Jam, Nirvaně nebo Radiohead. Velmi barevný mix, a přesto v jeho hudbě přítomný. Možná proto je tak sytá a nenudí.

Sinkane od roku 2007 vydal pět nahrávek a s každou zkoušel něco nového, jiného. Debutové album vás vrhne do jiného světa: psychedelický rock, šedesátky, něco elektroniky, rozvleklé mlhavé vokály v androgynní úpravě. Díky bohu, že Ahmedův nejoblíbenější nástroj jsou stále bubny, protože to zatraceně šlape, žádné unylé zpívánky v duze. Jim Jarmusch by se vůbec nemusel stydět použít celou desku jako soundtrack do jednoho ze svých filmů.

Na další desce Mars se vrací ke svým kořenům, tedy súdánské hudbě, nejvýrazněji asi ve skladbě Warm Spell. „Africká dechovka“ s nečekaně asijskými prvky, taková je jeho hudba. Zkuste zadat sudan music na YouTube a uvidíte sami. Ale v tradičních rytmech se nejvíce nese hlavně poslední album Mean Love - Sinkane se vzdaluje předchozí tvorby a zcela se vrací do rodné Afriky, ubývá elektroniky, přibývá zpěvu. Osm ani ne čtyřminutových tracků jsou spíš jen takové písničky, než složitě vystavěné skladby. A přestože jsem zastáncem čisté hudby s živými nástroji, na Mean Love chybí zajímavá nadstavba, Sinkane sklouzává do naivity a všednosti. Jediné dva diamanty představují singly Hold Tight a How We Be, jež se vám pod nánosem těžké basy pomalu zavrtávají pod kůži.


Ze Sinkaneho je ještě cítit mladické nadšení z toho, co dělá, snaží se zkoušet nové postupy a objevovat nové žánry. Milujete nadšené lidi se zápalem pro věc? S jejich hudbou je to potom jako s pizzou - i když je někdy o něco horší, pořád je dost dobrá.

Info

Sinkane (uk)
www.sinkane.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace