Články / Reporty

Against Me!: než vám zapálíme hlavu

Against Me!: než vám zapálíme hlavu

Dita Koudelková | Články / Reporty | 19.04.2015

Ve třinácti letech objevuje Tom Gabel Sex Pistols, nechává si vytetovat logo britské punkrockové skupiny Crass a pak se stává leaderem kapely Against Me!, za jejímž úspěchem stojí nekompromisní a tvrdé melodie s bouřlivými texty o sociální vzpouře a odporu. Ve svých dvaatřiceti pak obléká černé šaty jako Laura Jane Grace a pro MTV House of Style se ukazuje v make-upu, a kálí tak na všechny maskulinní pózy punkrockové scény, zatímco si s dcerou Evelyn lakuje nehty a vypráví o nákupech u Victoria´s Secret. Těžko hledat kapelu, která by s takovými paradoxy naplňovala význam punku. O tom, zda Gabelova transsexuální proměna zasáhla hudební profil kapely, jsme se mohli přesvědčit ve středu 15. dubna v pražském Lucerna Music Baru.

Večer zahájila britská kapela Caves. Punkrocková trojice s lehce psychedelickým aranžmá se tváří jako celkem zajímavý nápad, zajímavý ovšem pouze ve chvíli, kdy sedíte doma a mezi televizní reklamou si pustíte aktuální desku Leaving na krásně vyčištěné studiovce. Naživo totiž frontmanka Lou zpívá asi jako Čermák z hudební nauky, co miloval Wonderwall, ačkoli zápasil s Ovčáky čtveráky. Po deseti minutách se z Caves stává úmorná nuda, co zní asi jako desetihodinová stopáž japonské reklamy na Giga pudding. Naštěstí Roger Harvey, co následuje, je zcela něco jiného. Pomalejší set by se sice víc uplatnil v menším klubu, přesto má pensylvánský singer/songrwriter chytlavou tvorbu. Snad k EP Halloween 7“(Rest for 13) vydá brzy i kompletní album.

Kolem desáté je stage obklíčena davem jako pouliční aréna s ilegálními zápasy. Pak se coby gong rozsvítí bílé reflektory a na scénu vbíhá očekávaná floridská banda, v čele Laurou Jane Grace. Bez jediného slova zahajují show a hází do davu pecku I Was a Teenage Anarchist jako kanystr benzínu na doutnající uhlí. Set the World on Fire! Kapela, která vznikla před osmnácti lety, když se zpěvák Thomas Gabel a basák Jamese Bowman potkali na střední, prožívala své začátky po čtyřkových špeluňkách a nihilistických dírách. Ačkoli není pravděpodobné, že by se ten večer mohl někdo těšit z házení zkažených vajec po feťácích a nacistických skínech, jak tomu bylo v jednom polském squatu v rámci první tour, přesto naplněnou Lucernou pulzuje anarchie. Okamžitě následují melodické vyhrávky Unconditional Love a True Trans Soul Rebel z aktuálního alba Transgender Dysphoria Blues.

Gabel na něm začal pracovat v roce 2012, kdy hudební svět i rodinu šokoval přiznáním o dlouhodobých pocitech odloučení od vlastní sexuální identity a plánech žít jako žena, Laura Jane Grace. Dlouhé vlasy, nalakované nehty a dva roky strávené na hormonech, přesto Lauřin nezaměnitelný chraplák čapne za kotníky a pověsí vás jak Mussoliniho z krokve benzínové stanice. Tohle je Osama Bin Laden As The Crucified Christ a Dont Lose Touch. Dokonale sestavený setlist zatáhne do surových punkrockových začátků a proleze s vámi každou špínu a neuhlazenost válů Turn Those Clapping Hands Into Angry Balled Fists nebo Pints of Guinnes Makes Me Strong. Následují vypalovačky jako White Crosses, Trash Unreal nebo New Wave, při nichž tepou žíly a u pódia to začíná vypadat jak na nehlídané plovárně. Všichni se zběsile vrhají do vlny natažených rukou a ti na balkonech o tom alespoň uvažují. Celému setu dodává na významu především zmíněná deska Transgender Dysphoria Blues.

Placka z roku 2014 vznikla ve studiu Davida Grohla a je odrazem osobního života Laury Jane Grace, která tu popisuje pocity a problémy spojené s transgenderovou dysforií. Deska je také logickým vývojem hudební stránky kapely. V roce 2009 ji opustil bubeník Warren Oaks, aby si odpočinul od drog a rock’n’rollu u balení burrita v bistru Boca Fiesta a v roce 2013 ho následoval basák Andrew Seward, který založil vlastní kapelu Human Parts. Nakonec se skupina ustálila na hvězdném obsazení, když za bicí usedl Atom Willard z Offspring spolu s basákem Inge Johanssonem, jež nějakou dobu hostoval u Refused. Nahrávky možná působí trochu uhlazeněji, ale spíš se jedná o iluzi vytvořenou dokonalou souhrou formace. Singl FuckMyLife666, na jehož studiové verzi se představil i Fat Mike z NOFX, rozhodně nikomu nedovoluje se ani opřít o stůl, přestože po víc jak třech hodinách vám už dřevění nohy. Set uzavírají přídavky Drinking With a Joks a Sink, Florida, Sink. Celou show asi nejlépe vystihl fanoušek, jež se během divokého stage divingu u songu T.S.R. postavil před Lauru, sepjal ruce a hluboce se uklonil, než zaplul zpět do davu. Protože This Shit Rules!

Info

Against Me! (us) + Caves (uk)
15. 4. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © Jaroslav Vancata

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace