Články / Reporty

Against Me!: Temná evoluce bezpodmínečné lásky

Against Me!: Temná evoluce bezpodmínečné lásky

Dita Koudelková | Články / Reporty | 30.06.2017

Jedna z nejlepších kapel současné punkrockové scény, jejíž diskografie snad nemá slabé místo, vydala sedmou desku. A přivezla ji do Prahy. Against Me!, Shape Shift With Me!

Zahájili domácí Burning Steps. Parta zatraceně talentovanejch mosteckejch parchantů, co vám za flašku Jacka a krabičku cigár povypráví o uhelné historii, z bytu vykouzlí sídlo Aleistera Crowleyho a na čerstvým vzduchu jim hrozí smrt. „Doufám, že nebudete postávat na balkónech jako čůráci a půjdete dělat bordel k nám dolů!“ vítá publikum frontman Vojta Libich. Syrovej punkrock, co přetváří smog, špínu a beznaděj v temnou entitu, pohlcuje aplaudující dav. Výborná dynamika songu No Way Out spolu s basákem Mariem, omlouvajícím svůj vzhled Pavla Poulíčka, jim vytáčí písmeno S jako Sakra výbornej koncert.

Dalším supportem je Tim Vantol. Hudebník, jenž od kapely zabrousil do vod písničkářů, co si s kytarou plní dávný sen o cestování, rozdávaje lásku a radost. Zatímco část publika je unesena jeho hlasem, který nepotřebuje mikrofon, a folkovými melodiemi, které se moc neliší od jiných, druhá si jde dát pauzu. Laciný cover What a Wonderfull World zní jako pominutí mysli.

fotogalerie z koncertu tady

Namodralou tmu konečně prostupují Against Me! a těkající kytarové intro odpaluje set ikonickou Teenage Anarchist. Jednoduchá melodie černobílého světa mladické revoluce zažíná vzpomínky na sladkou dobu bez zítřků a kompromisů. Publikum obtěžkané všední rutinou ze sebe pomalu setřásá pondělní šeď. Kapela ale nehodlá čekat na lásku moc dlouho, pročež vypouští do davu starý sypačky z Reinventing Axl Rose. Po mrazivě láskyplné Dead Friend se pod pódiem konečně tvoří pulzující chumel. Těla vylézají na pódium, aby se vzápětí zřítila dolů a zabořila obličej do hladiny vzpínajících rukou, jako při sebetrýznivém songu 333. Skladba z aktuální desky Shape Shift With Me, která ještě více pootevírá bránu do srdce a mysli Against Me!. Řada molových akordů v ponuře syrové Delicate, Petite & Other Things I´ll Never Be se prořezává kůží až na kost, zatímco hluboce křiklavý vokál Laury Jane Grace šmátrá přes kusy krvácejícího masa v refrénu Rebecca, dokud z těla nevyrve temnou beznaděj jako rakovinu.

Proces renovace citelný z posledního alba i dnešního pětadvacetitrackového setu vrcholí coverem Androgynous. Akustická vyhrávka, vedle které bledne nejeden love song, pozvedá v prvních řadách duhovou vlajku a s potěšeným úšklebkem Laury Jane zaplavuje dav pozitivní energií. Neutuchající pískot si ještě vyžádá několik přídavků, než další z řady jejich skvělých koncertů utichá na baru...

Info

Against Me! (ca) + Tim Vantol (nl) + Burning Steps (cz)
26. 6. 2017 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Vojtěch Florián

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace