Články / Reporty

Against Me!: Temná evoluce bezpodmínečné lásky

Against Me!: Temná evoluce bezpodmínečné lásky

Dita Koudelková | Články / Reporty | 30.06.2017

Jedna z nejlepších kapel současné punkrockové scény, jejíž diskografie snad nemá slabé místo, vydala sedmou desku. A přivezla ji do Prahy. Against Me!, Shape Shift With Me!

Zahájili domácí Burning Steps. Parta zatraceně talentovanejch mosteckejch parchantů, co vám za flašku Jacka a krabičku cigár povypráví o uhelné historii, z bytu vykouzlí sídlo Aleistera Crowleyho a na čerstvým vzduchu jim hrozí smrt. „Doufám, že nebudete postávat na balkónech jako čůráci a půjdete dělat bordel k nám dolů!“ vítá publikum frontman Vojta Libich. Syrovej punkrock, co přetváří smog, špínu a beznaděj v temnou entitu, pohlcuje aplaudující dav. Výborná dynamika songu No Way Out spolu s basákem Mariem, omlouvajícím svůj vzhled Pavla Poulíčka, jim vytáčí písmeno S jako Sakra výbornej koncert.

Dalším supportem je Tim Vantol. Hudebník, jenž od kapely zabrousil do vod písničkářů, co si s kytarou plní dávný sen o cestování, rozdávaje lásku a radost. Zatímco část publika je unesena jeho hlasem, který nepotřebuje mikrofon, a folkovými melodiemi, které se moc neliší od jiných, druhá si jde dát pauzu. Laciný cover What a Wonderfull World zní jako pominutí mysli.

fotogalerie z koncertu tady

Namodralou tmu konečně prostupují Against Me! a těkající kytarové intro odpaluje set ikonickou Teenage Anarchist. Jednoduchá melodie černobílého světa mladické revoluce zažíná vzpomínky na sladkou dobu bez zítřků a kompromisů. Publikum obtěžkané všední rutinou ze sebe pomalu setřásá pondělní šeď. Kapela ale nehodlá čekat na lásku moc dlouho, pročež vypouští do davu starý sypačky z Reinventing Axl Rose. Po mrazivě láskyplné Dead Friend se pod pódiem konečně tvoří pulzující chumel. Těla vylézají na pódium, aby se vzápětí zřítila dolů a zabořila obličej do hladiny vzpínajících rukou, jako při sebetrýznivém songu 333. Skladba z aktuální desky Shape Shift With Me, která ještě více pootevírá bránu do srdce a mysli Against Me!. Řada molových akordů v ponuře syrové Delicate, Petite & Other Things I´ll Never Be se prořezává kůží až na kost, zatímco hluboce křiklavý vokál Laury Jane Grace šmátrá přes kusy krvácejícího masa v refrénu Rebecca, dokud z těla nevyrve temnou beznaděj jako rakovinu.

Proces renovace citelný z posledního alba i dnešního pětadvacetitrackového setu vrcholí coverem Androgynous. Akustická vyhrávka, vedle které bledne nejeden love song, pozvedá v prvních řadách duhovou vlajku a s potěšeným úšklebkem Laury Jane zaplavuje dav pozitivní energií. Neutuchající pískot si ještě vyžádá několik přídavků, než další z řady jejich skvělých koncertů utichá na baru...

Info

Against Me! (ca) + Tim Vantol (nl) + Burning Steps (cz)
26. 6. 2017 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Vojtěch Florián

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace