Články / Reporty

AKM Culture Days: Kouzlo malých festivalů

AKM Culture Days: Kouzlo malých festivalů

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 23.07.2014

Dlouhé fronty, předražené občerstvení a otravní sponzoři – trojčlenka, která spolehlivě nakrknula nejednoho návštěvníka zprofanovaných monstrakcí. Regionální festivaly jsou na hony vzdálené lesku zahraničních hvězd, chytře poskládaná dramaturgie a pohodová atmosféra však dokáže vykouzlit učiněné divy za zlomek vynaložených prostředků. Ukázkovým příkladem se stal šestý ročník slovenského festivalu AKM Culture Days, který pořádají spřátelené hudební formace z Nového Mesta nad Váhom.

Úvodní festivalový den se nesl v duchu večírku pro nedočkavé, kdy se v areálu Klubu za rampami pohybovala pouze hrstka návštěvníků. Na programu bylo promítání studentských filmů, cestovatelská beseda, která se přes svou poutavost až neúnosně protáhla, a trojice akustických koncertů. Indie folkoví Strangers in the City nešetřili dech beroucími skladbami z připravované dlouhohrající desky, přesto hráli prakticky pro prázdný klub. Dle očekávání se vřelejšího přijetí dočkali až lokální hrdinové, frontmani populárních The Bright Eye a Genuine Jacks.

Pátek přilákal už početnější návštěvnickou kulisu a program se vedle prostor klubu rozrostl o stylovou venkovní scénu na otevřeném návěsu kamionu. Rakovničtí Manon meurt si na festival odskočili po cestě na Colours of Ostrava - ostré denní světlo intimnímu vystoupení příliš nepřálo, nicméně předvedli tradičně vysoký standard, kdy obligátní přehrávání debutu oživilo několik nových skladeb. Na pódiu je následně vystřídal slovenský objev Bad Karma Boy, slušný indie rock však kazila nehodící se slovenština. Vše vynahradily hlavní hvězdy lokální scény The Bright Eye – energická kytarovka, která připomene nejlepší formu Bloc Party, nasadila strhující tempo a na jedničku fungující chemie vyústila ve vybroušené instrumentální vyhrávky. Klubová stage pro změnu vsadila na tvrdší žánry, demoličních prací se nejprve ujali pražští Skywalker. Bohužel únava z dlouhé cesty si vybrala svou daň, nehledě na nepříliš čitelný zvuk, situaci naštěstí zachraňovaly upřímné proslovy a neustálé povzbuzování fanoušků. Zkázu dokonala bratislavská parta Princess Knocked Out the Gardener - čistý vokál nahradil nekompromisní řev a strojově přesný nářez ťal přímo do živého. Elektronický projekt HUM∆N na závěr večera přinesl kýžené odlehčení a potvrdil otevřenou multižánrovou povahu akce.

Ještě předtím, než sobotní program ovládly indie kytarovky v nejrůznějších žánrových obměnách, příjemně překvapila mladá slovenská písničkářka Mirka Miškechová - tradiční folkové písničkářství ozvláštnila vtipným nadhledem a bezprostřední komunikací s publikem, čirá esence pozitivní energie. Podvečerní přehlídka kapel z Nového Mesta nad Váhom definitivně potvrdila sílu místní scény. Nováčci Garage Surf zaujali už na první pohled personální obsazením – ženský prvek dominuje a přináší zcela odlišnou dynamiku než v případě mužských formací. Šedesátkový garážový revival možná recykluje léty prověřené hudební postupy, dětská hravost však vynahrazuje jakékoliv hráčské handicapy a odhaluje v plné kráse nakažlivou radost z hudby. Návod pro všechny, kteří touží založit kapelu, ale doposud nenašli odvahu. Neméně silný dojem zanechali Genuine Jacks. Láska ke špinavému garážovému zvuku zůstává, byť výsledku dosahují jinými prostředky - blues rock okořeněný klukovským charismatem se tu střetává s grungeovou naléhavostí. Jenom škoda ospalé atmosféry, většina návštěvníků posedávala ve stínu.

Publikum dostali do varu až headlineři Nvmeri, přestože kytarovka šmrncnutá retro elektronikou působila poněkud kýčovitě a dojmu nepomohla ani zdlouhavá zvuková zkouška. O indie rockové aristokracii Swan Bride možná nebylo v posledních měsících slyšet, ale naživo s přehledem uhájili výsadní postavení - setlist neměl jediné slabé místo a show dokonale ovládl frontman, který se neustále promenádoval pod pódiem a střihl si s nažhavenými fanoušky hned několik popěvků.

Letošní ročník festivalu AKM Culture Days se povedl a opět ukázal, že v konkurenci velkých festivalů se neztratí ani malé lokální akce s tuzemským line-upem a uvolněnou atmosférou.

Info

AKM Culture Days 2014
17. - 19. 7. 2014, areál Klub za rampami, Nové mesto nad Váhom

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace