Články / Reporty

AKM Culture Days: Kouzlo malých festivalů

AKM Culture Days: Kouzlo malých festivalů

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 23.07.2014

Dlouhé fronty, předražené občerstvení a otravní sponzoři – trojčlenka, která spolehlivě nakrknula nejednoho návštěvníka zprofanovaných monstrakcí. Regionální festivaly jsou na hony vzdálené lesku zahraničních hvězd, chytře poskládaná dramaturgie a pohodová atmosféra však dokáže vykouzlit učiněné divy za zlomek vynaložených prostředků. Ukázkovým příkladem se stal šestý ročník slovenského festivalu AKM Culture Days, který pořádají spřátelené hudební formace z Nového Mesta nad Váhom.

Úvodní festivalový den se nesl v duchu večírku pro nedočkavé, kdy se v areálu Klubu za rampami pohybovala pouze hrstka návštěvníků. Na programu bylo promítání studentských filmů, cestovatelská beseda, která se přes svou poutavost až neúnosně protáhla, a trojice akustických koncertů. Indie folkoví Strangers in the City nešetřili dech beroucími skladbami z připravované dlouhohrající desky, přesto hráli prakticky pro prázdný klub. Dle očekávání se vřelejšího přijetí dočkali až lokální hrdinové, frontmani populárních The Bright Eye a Genuine Jacks.

Pátek přilákal už početnější návštěvnickou kulisu a program se vedle prostor klubu rozrostl o stylovou venkovní scénu na otevřeném návěsu kamionu. Rakovničtí Manon meurt si na festival odskočili po cestě na Colours of Ostrava - ostré denní světlo intimnímu vystoupení příliš nepřálo, nicméně předvedli tradičně vysoký standard, kdy obligátní přehrávání debutu oživilo několik nových skladeb. Na pódiu je následně vystřídal slovenský objev Bad Karma Boy, slušný indie rock však kazila nehodící se slovenština. Vše vynahradily hlavní hvězdy lokální scény The Bright Eye – energická kytarovka, která připomene nejlepší formu Bloc Party, nasadila strhující tempo a na jedničku fungující chemie vyústila ve vybroušené instrumentální vyhrávky. Klubová stage pro změnu vsadila na tvrdší žánry, demoličních prací se nejprve ujali pražští Skywalker. Bohužel únava z dlouhé cesty si vybrala svou daň, nehledě na nepříliš čitelný zvuk, situaci naštěstí zachraňovaly upřímné proslovy a neustálé povzbuzování fanoušků. Zkázu dokonala bratislavská parta Princess Knocked Out the Gardener - čistý vokál nahradil nekompromisní řev a strojově přesný nářez ťal přímo do živého. Elektronický projekt HUM∆N na závěr večera přinesl kýžené odlehčení a potvrdil otevřenou multižánrovou povahu akce.

Ještě předtím, než sobotní program ovládly indie kytarovky v nejrůznějších žánrových obměnách, příjemně překvapila mladá slovenská písničkářka Mirka Miškechová - tradiční folkové písničkářství ozvláštnila vtipným nadhledem a bezprostřední komunikací s publikem, čirá esence pozitivní energie. Podvečerní přehlídka kapel z Nového Mesta nad Váhom definitivně potvrdila sílu místní scény. Nováčci Garage Surf zaujali už na první pohled personální obsazením – ženský prvek dominuje a přináší zcela odlišnou dynamiku než v případě mužských formací. Šedesátkový garážový revival možná recykluje léty prověřené hudební postupy, dětská hravost však vynahrazuje jakékoliv hráčské handicapy a odhaluje v plné kráse nakažlivou radost z hudby. Návod pro všechny, kteří touží založit kapelu, ale doposud nenašli odvahu. Neméně silný dojem zanechali Genuine Jacks. Láska ke špinavému garážovému zvuku zůstává, byť výsledku dosahují jinými prostředky - blues rock okořeněný klukovským charismatem se tu střetává s grungeovou naléhavostí. Jenom škoda ospalé atmosféry, většina návštěvníků posedávala ve stínu.

Publikum dostali do varu až headlineři Nvmeri, přestože kytarovka šmrncnutá retro elektronikou působila poněkud kýčovitě a dojmu nepomohla ani zdlouhavá zvuková zkouška. O indie rockové aristokracii Swan Bride možná nebylo v posledních měsících slyšet, ale naživo s přehledem uhájili výsadní postavení - setlist neměl jediné slabé místo a show dokonale ovládl frontman, který se neustále promenádoval pod pódiem a střihl si s nažhavenými fanoušky hned několik popěvků.

Letošní ročník festivalu AKM Culture Days se povedl a opět ukázal, že v konkurenci velkých festivalů se neztratí ani malé lokální akce s tuzemským line-upem a uvolněnou atmosférou.

Info

AKM Culture Days 2014
17. - 19. 7. 2014, areál Klub za rampami, Nové mesto nad Váhom

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Žánrový chaos v centre Brna (FAUN Festival)

Maxim Mičúch 26.04.2023

V tichšej pasáži zrazu vreskot, z ktorého stuhla krv. „Stand up! Stand the fuck up!“ kričala žena so šialeným pohľadom a tečúcim make-upom...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace