Články / Reporty

AKM Culture Days: Kouzlo malých festivalů

AKM Culture Days: Kouzlo malých festivalů

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 23.07.2014

Dlouhé fronty, předražené občerstvení a otravní sponzoři – trojčlenka, která spolehlivě nakrknula nejednoho návštěvníka zprofanovaných monstrakcí. Regionální festivaly jsou na hony vzdálené lesku zahraničních hvězd, chytře poskládaná dramaturgie a pohodová atmosféra však dokáže vykouzlit učiněné divy za zlomek vynaložených prostředků. Ukázkovým příkladem se stal šestý ročník slovenského festivalu AKM Culture Days, který pořádají spřátelené hudební formace z Nového Mesta nad Váhom.

Úvodní festivalový den se nesl v duchu večírku pro nedočkavé, kdy se v areálu Klubu za rampami pohybovala pouze hrstka návštěvníků. Na programu bylo promítání studentských filmů, cestovatelská beseda, která se přes svou poutavost až neúnosně protáhla, a trojice akustických koncertů. Indie folkoví Strangers in the City nešetřili dech beroucími skladbami z připravované dlouhohrající desky, přesto hráli prakticky pro prázdný klub. Dle očekávání se vřelejšího přijetí dočkali až lokální hrdinové, frontmani populárních The Bright Eye a Genuine Jacks.

Pátek přilákal už početnější návštěvnickou kulisu a program se vedle prostor klubu rozrostl o stylovou venkovní scénu na otevřeném návěsu kamionu. Rakovničtí Manon meurt si na festival odskočili po cestě na Colours of Ostrava - ostré denní světlo intimnímu vystoupení příliš nepřálo, nicméně předvedli tradičně vysoký standard, kdy obligátní přehrávání debutu oživilo několik nových skladeb. Na pódiu je následně vystřídal slovenský objev Bad Karma Boy, slušný indie rock však kazila nehodící se slovenština. Vše vynahradily hlavní hvězdy lokální scény The Bright Eye – energická kytarovka, která připomene nejlepší formu Bloc Party, nasadila strhující tempo a na jedničku fungující chemie vyústila ve vybroušené instrumentální vyhrávky. Klubová stage pro změnu vsadila na tvrdší žánry, demoličních prací se nejprve ujali pražští Skywalker. Bohužel únava z dlouhé cesty si vybrala svou daň, nehledě na nepříliš čitelný zvuk, situaci naštěstí zachraňovaly upřímné proslovy a neustálé povzbuzování fanoušků. Zkázu dokonala bratislavská parta Princess Knocked Out the Gardener - čistý vokál nahradil nekompromisní řev a strojově přesný nářez ťal přímo do živého. Elektronický projekt HUM∆N na závěr večera přinesl kýžené odlehčení a potvrdil otevřenou multižánrovou povahu akce.

Ještě předtím, než sobotní program ovládly indie kytarovky v nejrůznějších žánrových obměnách, příjemně překvapila mladá slovenská písničkářka Mirka Miškechová - tradiční folkové písničkářství ozvláštnila vtipným nadhledem a bezprostřední komunikací s publikem, čirá esence pozitivní energie. Podvečerní přehlídka kapel z Nového Mesta nad Váhom definitivně potvrdila sílu místní scény. Nováčci Garage Surf zaujali už na první pohled personální obsazením – ženský prvek dominuje a přináší zcela odlišnou dynamiku než v případě mužských formací. Šedesátkový garážový revival možná recykluje léty prověřené hudební postupy, dětská hravost však vynahrazuje jakékoliv hráčské handicapy a odhaluje v plné kráse nakažlivou radost z hudby. Návod pro všechny, kteří touží založit kapelu, ale doposud nenašli odvahu. Neméně silný dojem zanechali Genuine Jacks. Láska ke špinavému garážovému zvuku zůstává, byť výsledku dosahují jinými prostředky - blues rock okořeněný klukovským charismatem se tu střetává s grungeovou naléhavostí. Jenom škoda ospalé atmosféry, většina návštěvníků posedávala ve stínu.

Publikum dostali do varu až headlineři Nvmeri, přestože kytarovka šmrncnutá retro elektronikou působila poněkud kýčovitě a dojmu nepomohla ani zdlouhavá zvuková zkouška. O indie rockové aristokracii Swan Bride možná nebylo v posledních měsících slyšet, ale naživo s přehledem uhájili výsadní postavení - setlist neměl jediné slabé místo a show dokonale ovládl frontman, který se neustále promenádoval pod pódiem a střihl si s nažhavenými fanoušky hned několik popěvků.

Letošní ročník festivalu AKM Culture Days se povedl a opět ukázal, že v konkurenci velkých festivalů se neztratí ani malé lokální akce s tuzemským line-upem a uvolněnou atmosférou.

Info

AKM Culture Days 2014
17. - 19. 7. 2014, areál Klub za rampami, Nové mesto nad Váhom

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…

Zralá jako víno (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 05.08.2019

Pokud jde něco Besedě skvěle, je to výběr kapel v perfektní koncertní kondici. Zatímco loni předvedli omračující výkon Pacino, letos...

Off 2019: Pro hudební dobrodruhy (3/3)

redakce 05.08.2019

Neneh Cherry, Loyle Carner a Suede. Závěrečný den festivalu pro lidi, kteří opravdu poslouchají hudbu.

Off 2019: O svetrech a přátelích (2/3)

redakce 04.08.2019

Když nemáš ani svetry, ani kamarády, je velmi pravděpodobné, že uvízneš v gastro-obchodní festivalové zóně.

Off 2019: Na správném místě (1/3)

redakce 03.08.2019

Žádné strakaté blízkovýchodní hadry, květinové věnce a potřpytkovaná těla. Mentální lázně, vizuální detox a hudební poklady.