Články / Reporty

Alvik Late Leaves: naposledy s Anyou

Alvik Late Leaves: naposledy s Anyou

deemonickaa | Články / Reporty | 25.11.2013

„Dnes z důvodu zvukové zkoušky od 17 do 19 hodin zavřeno,“ stálo na vývěsce velkých dveří. Nezbývalo, než s dalšími nedočkavci postát ještě několik minut v nečase a kapelu Alvik, která ve čtvrtek 21. listopadu hrála v Jazz Tibet Clubu, sledovat přes sklo jako mlsní psi klobásu.

Alvik může v některých ohledech připomínat skupinu N.O.H.A. V obou případech jde o početné mezinárodní sestavy, pro které je pojítkem Praha, s velkým záběrem stylů namíchaných v energický koktejl s tím, že hudební kroky N.O.H.A. směřují více k world music, zatímco Alvik se cítí skvěle ve variacích na jazz. Nyní se v jejich „kapelním sívíčku“ objeví také stejná odrážka - odchod zpěvačky (samozřejmě ne jedné a téže). Členové N.O.H.A. se s touto skutečností vypořádávali nejedenkrát a zatím to nikdy neznamenalo konec. Jakým směrem se budou Alvik ubírat bez americké zpěvačky Anyi Stuart, ukáže budoucnost, pravdou ale je, že olomoucký koncert v rámci Late Leaves Tour byl výborný.

Každý z umělců na pódiu byl výjimečný a pro celek nepostradatelný. Na první pohled zaujaly videoprojekce francouzského VJe Gyomha, u kterých ale nakonec člověk pozornost dlouho neudržel. Anya totiž každý tón, akord i slovo procítila nejen svým hlasem, ale také tělem. Pohyblivé obrázky z plátna jako by se zhmotnily. Krásná sóla na saxofon a další dechy předvedl Bharata Rajnošek, v očích diváků bylo vidět nadšení a ruce k potlesku nemusel přemlouvat nikdo z přítomných (možná i kolemjdoucích). Zajímavé a nepředvídatelné momenty byly v mnohých případech ze světa elektra a z pod rukou Auduna Nedrelida.

V playlistu zaujaly dvě navzájem konstrastující písně. Singl Impression z posledního alba Your Name Here, vydaného v loňském roce, překvapil jednoduchou chytlavou popovou melodií (v dobrém slova smyslu), odlišnou polohu nabídla Anya s kontrabasistou Petrem Tichým v jednom z přídavků, při němž se roztančený parket snadno přeladil na intimní prožitek obou hudebníků.

Alvik hráli v Olomouci naposledy v roce 2009. I kdyby to měly být zase čtyři roky, bylo by fajn vidět v Jazzu ještě jednou původní sestavu a slyšet Anyinou milou češtinou „Děkujeme vám moc!“. Vyčkávání na dešti před prosklenými vraty, jako ti hladoví psi před řeznictvím, není překážkou.

Info

Alvik (cz/nor/usa)
21. 11. 2013, Jazz Tibet Club, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

ESNS 2023 – To nejlepší

redakce 23.01.2023

První dojmy od zástupců redakce a dalších kolegů či přátel najdete níže, podrobnější report čekejte v březnovém čísle Full Moonu.

Řešit skrze sebe víc to venku než se cyklit uvnitř (Galerie Průchod / Off Format)

Minka Dočkalová 14.01.2023

Dvě originální brněnské galerie si na stejný čas připravily otevření výstav, přičemž obě měly jednoznačně co nabídnout.

Když hodíš plechovku s rajskou polévkou na plátno (Ways of Freedom)

Jiří Přivřel 13.12.2022

Vídeňská Albertina Modern vystavuje abstraktní expresionismus. Od Jacksona Pollocka k Marii Lassnig.

Až do masa (Porridge Radio)

David Stoklas 12.12.2022

Vzhledem k úpěnlivosti, s jakou Porridge Radio podávali emotivně náročné písně, v nás museli něco zanechat – třeba otevřené rány.

Laskavý úsměv satanisty (Zeal & Ardor)

Václav Valtr 10.12.2022

Když se vepředu utvořil kotel, utrousil: „Pamatujte si, když někdo spadne, tak mu pomozte vstát, když to neuděláte, jste pěkný hovada.“

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace