Lukáš Červený | Články / Offtopic / / Movie/dox | 26.11.2016
V roce 2003 získala Andrea Arnoldová za provokativní krátký film Vosa Oscara. Letos se britská režisérka vrací jako autorka, u které nekompromisnost a naturalismus nepřekvapí: oboje přitom dovedla k dokonalosti v nejnovější adaptaci románu Emily Brontëové. Jestliže však Bouřlivé výšiny představily formální vrchol, navazující American Honey trpí spolu s nimi nečitelností a absencí stavby příběhu. Ten se ve změti vjemů jednoduše vytrácí.
Už to, jak se Arnoldová věnuje svým postavám, naznačuje jejich hloubku. Náctiletá Star (neherečka Sasha Lane) je vržena do situace, která ji vymaní z běžného života: podobně jako hrdinka Fish Tanku nebo Vosy se i ona snaží najít něco lepšího, než je špinavá realita výchovy dvou nevlastních sourozenců. Z krátce načrtnuté white trash noční můry utíká žít si svůj americký sen s Shiou LaBeoufem v roli živelného Jakea. Očekávanému střetu s realitou však Arnoldová otupuje hrany a jízda mikrobusem napříč Amerikou se rozplývá ve sled těžko rozlišitelných epizod. Ani silnější střípky naznačující pocity viny či znechucení nepředstavují dostatečný odklon od soustavného pokračování: snímek prostě pokaždé jede o dům dál. Arnoldová přitom čtvrtku stopáže věnuje kobylkám na oknech, motýlům, žábám, světluškám či medvědovi. Výsledkem je působivá atmosféra, která obklopuje prázdno.
Ačkoliv lze odvážné rozhodnutí zachytit tuláctví jako děj bez struktury obhájit, zůstává American Honey příliš dlouhým výstřelkem, při jehož natáčení a stříhání autorka ztratila soudnost. Ze způsobu, jakým Andrea Arnoldová opisuje všechny předchozí snímky a jen převádí „svá“ témata (živočišnou lásku či ztrátu nevinnosti) do amerického kontextu, je to více než patrné.
American Honey
Režie Andrea Arnold, 2016
www.americanhoney-movie.com
Vít Kořínek 25.02.2021
Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře.
Bibiána Hajdanyová 08.02.2021
Čoraz väčší objem alkoholu ale postupne odhaľuje citlivé a boľavé miesta štyroch priateľov. Doľahne na nich samota, nepokoj, vyhorenie a problémy v rodine.
Bibiána Hajdanyová 06.11.2020
Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.
Bibiána Hajdanyová 30.10.2020
Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.
Bibiána Hajdanyová 16.10.2020
Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.
Bibiána Hajdanyová 12.09.2020
Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.
Jonáš Sudakov 30.08.2020
Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...
Lukáš Masner 27.08.2020
Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.
Bibiána Hajdanyová 23.08.2020
Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.
Bibiána Hajdanyová 02.08.2020
Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.