Články / Recenze

Amiina - balzám, který léčí

Amiina - balzám, který léčí

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 30.12.2013

Máte doma léčiva na tišení bolesti, ať už těla či ducha? Zkuste je vyměnit za Amiinu. Skupinka dobromyslných žen z pohádkové krajiny totiž zase naděluje. Poslech Amiiny je čistou radostí. Balzám, který skutečně léčí a pozvedá ducha. Harfy, violoncella, housle, pily a kalimby, to je základ. A o zbytek se postará esence ukolébavek. Pusťte si je před spaním a vrátíte se do dětství. A nedivte se, pokud uvidíte slunce mnoha barev a polární záři – když vyťukávají na xylofony a vibrafony šťastlivé trylky, můžete si nechat oživit ledasco, třeba jak vypadá lesk lesních pavučin.

Amiinu si zřejmě nepustíte, dokud běží denní shon, ale chtějíce ho zastavit, nemůžete volit lépe. María, Edda, Hildur a Sórún dělají od dob odloučení od Sigur Rós stále totéž: hledají krásno. Nic se nezměnilo ani po příchodu mužů: dnes sextet stále patří do rodiny sladkých, ale potřebných islandských kapel. Autentická je jak atmosféra, tak produkce: na desce uslyšíte vrzání z nahrávání, ozvuky neposedných nástrojů i nádechy při hře. Udrželi intimitu malých nokturn, a přitom vysílají své melodie na širé moře.

S albem Lighthouse Project se totiž vrací do roku 2009, kdy uskutečnili šňůru napříč Islandem a koncertovali v majácích. Představuju si je zasněné, šepotající ve starých mohutných věžích a tuším, co nám vzkazují. Snílků není nikdy dost. Snít se musí.

Info

Amiina – Lighthouse Project (Morr Music, 2013)

http://amiina.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.