Články / Recenze

Amiina - balzám, který léčí

Amiina - balzám, který léčí

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 30.12.2013

Máte doma léčiva na tišení bolesti, ať už těla či ducha? Zkuste je vyměnit za Amiinu. Skupinka dobromyslných žen z pohádkové krajiny totiž zase naděluje. Poslech Amiiny je čistou radostí. Balzám, který skutečně léčí a pozvedá ducha. Harfy, violoncella, housle, pily a kalimby, to je základ. A o zbytek se postará esence ukolébavek. Pusťte si je před spaním a vrátíte se do dětství. A nedivte se, pokud uvidíte slunce mnoha barev a polární záři – když vyťukávají na xylofony a vibrafony šťastlivé trylky, můžete si nechat oživit ledasco, třeba jak vypadá lesk lesních pavučin.

Amiinu si zřejmě nepustíte, dokud běží denní shon, ale chtějíce ho zastavit, nemůžete volit lépe. María, Edda, Hildur a Sórún dělají od dob odloučení od Sigur Rós stále totéž: hledají krásno. Nic se nezměnilo ani po příchodu mužů: dnes sextet stále patří do rodiny sladkých, ale potřebných islandských kapel. Autentická je jak atmosféra, tak produkce: na desce uslyšíte vrzání z nahrávání, ozvuky neposedných nástrojů i nádechy při hře. Udrželi intimitu malých nokturn, a přitom vysílají své melodie na širé moře.

S albem Lighthouse Project se totiž vrací do roku 2009, kdy uskutečnili šňůru napříč Islandem a koncertovali v majácích. Představuju si je zasněné, šepotající ve starých mohutných věžích a tuším, co nám vzkazují. Snílků není nikdy dost. Snít se musí.

Info

Amiina – Lighthouse Project (Morr Music, 2013)

http://amiina.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace