Články / Recenze

Amiina - balzám, který léčí

Amiina - balzám, který léčí

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 30.12.2013

Máte doma léčiva na tišení bolesti, ať už těla či ducha? Zkuste je vyměnit za Amiinu. Skupinka dobromyslných žen z pohádkové krajiny totiž zase naděluje. Poslech Amiiny je čistou radostí. Balzám, který skutečně léčí a pozvedá ducha. Harfy, violoncella, housle, pily a kalimby, to je základ. A o zbytek se postará esence ukolébavek. Pusťte si je před spaním a vrátíte se do dětství. A nedivte se, pokud uvidíte slunce mnoha barev a polární záři – když vyťukávají na xylofony a vibrafony šťastlivé trylky, můžete si nechat oživit ledasco, třeba jak vypadá lesk lesních pavučin.

Amiinu si zřejmě nepustíte, dokud běží denní shon, ale chtějíce ho zastavit, nemůžete volit lépe. María, Edda, Hildur a Sórún dělají od dob odloučení od Sigur Rós stále totéž: hledají krásno. Nic se nezměnilo ani po příchodu mužů: dnes sextet stále patří do rodiny sladkých, ale potřebných islandských kapel. Autentická je jak atmosféra, tak produkce: na desce uslyšíte vrzání z nahrávání, ozvuky neposedných nástrojů i nádechy při hře. Udrželi intimitu malých nokturn, a přitom vysílají své melodie na širé moře.

S albem Lighthouse Project se totiž vrací do roku 2009, kdy uskutečnili šňůru napříč Islandem a koncertovali v majácích. Představuju si je zasněné, šepotající ve starých mohutných věžích a tuším, co nám vzkazují. Snílků není nikdy dost. Snít se musí.

Info

Amiina – Lighthouse Project (Morr Music, 2013)

http://amiina.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prechod do serióznej roviny (Rich Brian)

redakce 12.10.2019

Z Rich Briana sa stala virálna senzácia, ale z jeho novšej tvorby a rozhovorov je zjavné, že ambície má iné.

Ahhhh, ten surf rock! (Songs from the Utopia)

redakce 11.10.2019

Na novince pojmenované extatickým (či snad bolestivým?) výkřikem Ahhhh! se vydali na západ a pomyslně zakotvili někde na Západním pobřeží.

Smutně a zároveň s největší vášní k životu (Mueran Humanos)

redakce 05.10.2019

Ačkoli zpívají takřka výhradně španělsky, rafinovaná atmosféra odstavuje znalost jazyka na vedlejší kolej.

Neurvalý punk s koulí u nohy (Victims)

redakce 28.09.2019

Victims zde sice stále sázejí na ověřené postupy žánru a přímočarost, kterou koriguje agresivní d-beat materiálu, jasně vévodí, překvapuje však produkce.

Neobyčejná pokora Dirtmusic

redakce 27.09.2019

Odvaha a elegance, s jakou se Dirtmusic dokázali vzdát obvyklých schémat, je záviděníhodná... Recenze poslední desky Dirtmusic před jejich pražských koncertem.

Emotivní žalořevy Esazlesa

redakce 18.09.2019

Azyl v jeskyni skončil. Na malé formáty už není čas. Dává to smysl?

Když prach z cesty skřípe v zubech... (Gravelroad)

redakce 17.09.2019

Crooked Nation už při pohledu na přebal postrádá psychedelickou barevnost předchozích desek, zdobí ji černobílý obraz kostlivce v obleku.

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?