Články / Offtopic / / Movie/dox

Amy (Winehouse)

Amy (Winehouse)

Adam Vlč | Články / Offtopic / / Movie/dox | 20.09.2015

Většina lidí chodí na filmy jen do kina, ale existují tací, jejichž vlastní život v určité fázi nabere parametry filmového příběhu a mnohdy v tomto modu vydrží až do konce. A ono o spoustě lidí, kteří takový život měli, už většinou film či dokument existuje, nebo se alespoň chystá. Amy Winehouse takovou osobou rozhodně byla. A jelikož se zajímavost jejího životního příběhu doplňuje se zájmem (veřejnosti) o jeho převyprávění, není se co divit, že čtyři roky po její smrti tu máme dokument zachycující její životní cestu.

Amyin život by tvořil story zajímavou i pro hraný celovečerák a je pravděpodobné, že ten taky jednou vznikne. Prozatím jsou události kolem jejího života, a především smrti, stále ještě poměrně čerstvé a jak ukazují reakce některých členů rodiny a jejího nejbližšího okolí, i poněkud žhavé téma. Dokument, který natočil Asif Kapadia, je pro vypovězení Amyina osudu naprosto dostačující. Navíc se britsko-indický tvůrce může, díky tomu, že dá hlas prakticky všem důležitým postavám v Amyině životě, a díky tomu, že ty nejkontroverznější momenty ani nemůže ukázat, jelikož z nich nejsou záběry, vyhnout potenciálním právním tahanicím i při odkrývání poněkud nepříjemných skutečností. Čímž se dostáváme ke zvolené formě.

Zapomeňte na mluvící hlavy, které vzpomínají na dávná léta v křeslech soukromého hudebního studia. Kapadia skládá dokument převážně z dostupných filmových a televizních záběrů, zachycujících důležité i banální momenty Amyina života. A vzhledem k tomu, že ve 21. století má téměř každý po ruce přístroj schopný natáčení, a vzhledem k tomu, že po vydání singlu Rehab a alba Back to Black se život Amy Winehouse dostal prakticky do přímého přenosu britských (hlavně bulvárních) médií, měl Kapadia dost materiálu k vytvoření kompletního portrétu mladé zpěvačky. Utříděným, ale hutným množstvím záběrů nás provází povídání lidí, kteří měli, byť třeba jen v určité fázi jejího života, k Amy blízko. Od rodičů a kamarádek z dětství přes manažery a producenty až po přátelské bodyguardy. Kapadia nepotřebuje osobu "nezúčastněného vypravěče" a skládá výpovědi jednotlivých osob do uceleného příběhu. Příběhu , jenž má své kladnější i zápornější postavy. Mezi ty kladné lze počítat Amyiny kamarádky z doby před slávou, odsouzené do role pozorovatelek jejího postupného psychického rozkladu, nebo prvního manažera Nicka.

Asi nejhůře z dokumentu vychází jednak Amyin otec, který klade kariéru své dcery a s tím spojený přísun peněz před její psychické i fyzické zdraví, a jednak její přítel Blake Fielder-Civil, jehož vztah k Amy byl jak inspirací pro její textařskou tvorbu, tak motorem její sebezničující cesty. Silně to připomíná jiný slavný (sebe)destruktivní vztah, a to basáka Sex Pistols Sida Viciouse a jeho přítelkyně Nancy Spungen. Zmínka o Sex Pistols není od věci ještě z jednoho důvodu - Kapadiův dokument lze kvalitativně přirovnat ke komplexním hudebně-dokumentárním portrétům Juliena Templea, především pak ke snímku Filth and Fury (Sex Pistols: Děs a Běs). Oba dokumenty spojuje také schopnost jejich tvůrců z výpovědí a raritních i známých televizních a video záběrů složit kompletní biografii a vtáhnout diváka do "děje" skoro stejně, jako to umí hraný film.


Sledovat dokument Amy je pocitově podobné, jako sledovat do dvou hodin zhuštěnou první řadu seriálu Hry o trůny. Vidíme důležité osoby, jak činí jedno špatné rozhodnutí za druhým, jež postupem času přinesou nevyhnutelné zdrcující důsledky a kde na konci hlavní postava zemře. Kapadiův dokument není odpočinková podívaná na sobotní odpoledne, hlavně ke konci se jedná o kompaktní a vážnou studii sociálního i psychického rozkladu. I díky této vážnosti a určitému přesahu bude film (na rozdíl od mnoha jiných hudebních dokumentů) působivý a zajímavý i pro lidi, kteří se s hudbou Amy Winehouse doposud míjeli.

Info

Amy
Režie: Asif Kapadia, 2015
www.amyfilm.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace