Články / Rozhovory

Andreya Triana: Být součástí Evropy je příjemné

Andreya Triana: Být součástí Evropy je příjemné

redakce | Články / Rozhovory | 20.03.2019

Desátý ročník festivalu Mladí ladí jazz bude zahájen v pražském Divadle Archa v sobotu 30. března koncertem britské zpěvačky Andreyi Triany. Ta se před rokem se svým manželem přestěhovala z rušného Londýna do pobřežního městečka Hastings a zjevně se jí trochu proměnily priority, soulu, jazzu a R&B ale zůstává věrná i nadále. Andreya Triana měla původně na koncertě v Arše představit nové album Life in Colour, jeho vydání bylo ale díky nenadálým rodinným událostem v její rodině nakonec odloženo až na květen. To ale nic nemění na tom, že Triana prožívá spokojené a šťastné životní období a její novinka právě tuto situaci beze zbytku odráží.

První singl z nového alba se jmenuje Woman a podle tiskové zprávy je „inspirován ženstvím a oslavou nezávislosti, lásky a svobody“, zároveň hovoříš i o tom, že jde o poctu tvé matce, babičce a dalším velkým ženám. Trochu mi to připomíná loňskou desku Sons of Kemet, kde Shabaka Hutchings umístil vedle obecně známých postav z historie, tedy královen, také svoji prababičku. Je pro tebe důležité kombinovat, řekněme osobní, rodinné vzory s velkými postavami historie?
Tohle je něco, co se v té písni přirozeně vyskytlo, a vzhledem k tomu, že každá píseň tě obvykle zavede někam jinam, šlo spíše o naprostou náhodu. Píseň také odráží věci, o kterých jsem přemýšlela, a všechno to, čím si moje babička a máma musely projít, aby se další generace měly lépe.

V té písni zpíváš: „I can rule like a queen, be a superhero“ a o celém albu mluvíš jako o dospělém. Hovoříš o posílení, kde se vzalo?
Jednoduše jsem se konečně dostala do bodu, ve kterém se cítím dobře, taková, jaká opravdu jsem. Vzalo mi to skutečně hodně času a úsilí, abych tohoto stavu dosáhla, a zcela to změnilo můj pohled na svět.

Souvisí s tím také přesun z Londýna do malého pobřežního města v jižní Anglii?
Ano, to byla velice pozitivní životní změna. Hastings je báječné a bláznivé místo plné umělců a výjimečných osobností. Ale pravda je, že moc písní jsem tu nenapsala.

Ale asi se tam lépe žije.
To určitě. Hotové písně jsou jedna věc, ale jinak tady na svém řemesle pracuji daleko víc než kdy předtím. Cvičím si různé vokální techniky, učím se hrát na basu, čtu, maluju a taky zkouším DJovat. Všechno tohle zvládám jen díky tomu, že jsem se odhodlala k tak velkému kroku.

Vypadá to, že máš změny ráda, tvoje první album Lost Where I Belong vyšlo na slavném labelu Ninja Tune, další u menšího labelu Counter a to nové vyjde zase někde jinde.
Růst a neustálé změny jsou součástí toho, že se vyvíjíš jako umělec, ostatně je to nezbytná součást života. Všechno tohle k té cestě patří a já miluji každý její okamžik.

Velmi mě baví současná britská jazzová scéna – Shabaka Hutchings a jeho Sons of Kemet a další projekty, skupiny Maisha nebo Ezra Collective a mnoho dalších. Přijde mi, že jazz je u současné generace mnohem populárnější, než tomu bylo třeba před deseti lety, kdy vyšlo tvé první album.
O britské jazzové scéně toho příliš nevím, ale pravda je, že Ezra Collective jsem zrovna nedávno objevila, a musím říct, že jsou opravdu úžasní. Britští umělci mají vždy svůj vlastní originální zvuk, díky tomu jsem hrdá na to, že jsem součástí britské hudební scény.

V roce 2015 jsi participovala na zajímavém projektu Body of Songs, ve kterém každá píseň reprezentovala jeden z orgánů lidského těla. Ty jsi měla „na starosti“ plíce. Vybrala sis je sama, nebo jste losovali?
Vybrala jsem si sama, plíce jsou pro zpěváka velmi důležitým orgánem. To byl skvělý projekt.

Jedním z velkých témat dneška jsou aktivity platformy Keychange. K tématu genderově vyrovnaných programů festivalů se vyjadřuje téměř každý, součástí se staly už také velké akce jako např. Primavera Sound. Jaký se na to díváš?
Poměrné zastoupení je velice důležité ve všech oblastech života. Například je jistě velmi snadné dát dohromady čistě mužský line-up DJů pro elektronický festival, ale co všechny ty holky, které se DJingu věnují také? Ty si přece také zaslouží svou příležitost.

V Praze vystupuješ v sobotu 30. března, tedy den poté, co by měla Velká Británie opustit Evropskou unii. Nebojíš se, že se vrátíš do úplně jiného státu?
Kdo ví... tedy určitě ne lidé, kteří jsou za brexit zodpovědní, ti neví nic. Já mohu jen doufat a modlit se, že v Evropské unii zůstaneme. Je příjemné být součástí Evropy.

Info

Andreya Triana
web interpreta

Živě:
Andreya Triana (uk) (Mladí ladí jazz 2019)
30. 3. 2019 20:00
Divadlo Archa, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…