Články / Sloupky/Blogy

Anifilm I.: Pohodlnější to už nebude

Anifilm I.: Pohodlnější to už nebude

Andrea Bodnárová | Články / Sloupky/Blogy | 06.05.2018

Anifilm je takové piko pro fanoušky animace – po pár dnech člověk rozklepaně stepuje před kinem Světozor s kafem v ruce, v očích mu animovaně probleskuje vnitřek vlastní hlavy a každých pět minut odbíhá vyblít duhu. Tyrkysové značení festivalových lokalit pomocí trojuhelníkových panelů připomínající ledové krystaly vytváří dojem, že i město samotné začíná pohlcovat animace, o apokalypsu se však nejedná, atmosféra je vyklidněná a pohodová dokonce i v tělocvičně, kde přespáváme.

Čtvrtkovou dramaturgii uvedla Lajka a tím zároveň nastolila hlavní téma dne aneb emancipace zvířátek. Filmová Lajka je drsná a emancipovaná fena, spolu s ostatními zvířátky si idylicky nažívají na nové planetě, než dorazí první kosmonaut a začne tam budovat Sovětský svaz. Film je svým způsobem i veganskou agendou, protože kamarádi se nejí. Nejlepší postavou filmu je chlípný mimozemšťan Queerkrk, kterého fascinuje rozmnožování. Ani si vlastně nejsem jistá, jestli je tenhle film skutečně pro děti.

Venku s přestávkami zuří bouřka, úspěšně se přesouvám na projekci nových talentů Visegrad Animation Forum. Projekce je asi po 40 minutách utnuta kvůli vyhozeným pojistkám. Stihnu zhlédnout mimo jiné Pouto, krátký film maďarské režisérky Judit Wunder o poutu ženy s mystickou kočičí entitou a kočičkama, které jí bydlí ve vlasech.

Po předloňské zkušenosti se hrnu na program porotců a jsem znovu pozitivně překvapena: seriál Candide tvůrců Zsuzsanny Kreif a Olivéra Hegyi je pokračováním stejnojmenného krátkého filmu, ze kterého jsem byla nadšena před dvěma lety. Napůl adaptace Voltaireovy novely, napůl kritika současné společnosti, animovaná ve stylu King Star King a namluvena prominentními maďarskými divadelními herci, byla financována z maďarského státního kinofondu a žasnu, že tohle nikdo nezatrhnul. Možná to s tou střední Evropou až tak špatné není.

Půlnoční promítání s podtitulem Děsivé a obskurní je slabý odvar. Filmy jsou spíš divné (dobrým způsobem) než děsivé a znovu tady máme emancipovaná zvířátka kastrující lidi v Caticanu (kočičí Vatikán) a nejvíc badass bílou chundelatou můru posedlou ďáblem (Omen). Iránský film Teheránská tabu by fungovala i v hrané podobě a animace působí jako stylová volba v prostředí reálných lidí s (bohužel) reálnými problémy. Upozornění pro citlivé duše: násilí vůči kočičkám.

Co se týče mimofilmového programu Anifilmu, tak kromě toho, že jsem na Animarketu otestovala několik her, úspěšně dostala šneka do cíle a degustovala řemeslné pivo herních vývojářů, jsem se také na přednášce Roba Carra o herním zvukovém dyzajnu dozvěděla, že pokud je potřeba získat zvuk deště, je mnohem lepší si udělat hemenex. A nahrát si to. A že příbor v kovovém dřezu zní jako dopravní nehoda.

Dostáváme se ke zlatému grálu, the best of the best aneb tvorbě porotce Chrise Landretha. Jeho filmy jsou křivé, vypadají nedorenderovaně, s dějem podobným experimentálnímu dramatu. Projekce je průřezem jeho více než dvacetileté tvorby (vidíme taky dokument Ryan, který v roce 2005 získal Oscara) a po jejím skončení zuřivě píšu všem na messengeru, ať si ho dohledají. Tohle se mi do hlavy zaryje na hodně dlouho.

Info

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm
1.-6. 5. 2018 Třeboň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace