Články / Sloupky/Blogy

Anifilm I.: Pohodlnější to už nebude

Anifilm I.: Pohodlnější to už nebude

Andrea Bodnárová | Články / Sloupky/Blogy | 06.05.2018

Anifilm je takové piko pro fanoušky animace – po pár dnech člověk rozklepaně stepuje před kinem Světozor s kafem v ruce, v očích mu animovaně probleskuje vnitřek vlastní hlavy a každých pět minut odbíhá vyblít duhu. Tyrkysové značení festivalových lokalit pomocí trojuhelníkových panelů připomínající ledové krystaly vytváří dojem, že i město samotné začíná pohlcovat animace, o apokalypsu se však nejedná, atmosféra je vyklidněná a pohodová dokonce i v tělocvičně, kde přespáváme.

Čtvrtkovou dramaturgii uvedla Lajka a tím zároveň nastolila hlavní téma dne aneb emancipace zvířátek. Filmová Lajka je drsná a emancipovaná fena, spolu s ostatními zvířátky si idylicky nažívají na nové planetě, než dorazí první kosmonaut a začne tam budovat Sovětský svaz. Film je svým způsobem i veganskou agendou, protože kamarádi se nejí. Nejlepší postavou filmu je chlípný mimozemšťan Queerkrk, kterého fascinuje rozmnožování. Ani si vlastně nejsem jistá, jestli je tenhle film skutečně pro děti.

Venku s přestávkami zuří bouřka, úspěšně se přesouvám na projekci nových talentů Visegrad Animation Forum. Projekce je asi po 40 minutách utnuta kvůli vyhozeným pojistkám. Stihnu zhlédnout mimo jiné Pouto, krátký film maďarské režisérky Judit Wunder o poutu ženy s mystickou kočičí entitou a kočičkama, které jí bydlí ve vlasech.

Po předloňské zkušenosti se hrnu na program porotců a jsem znovu pozitivně překvapena: seriál Candide tvůrců Zsuzsanny Kreif a Olivéra Hegyi je pokračováním stejnojmenného krátkého filmu, ze kterého jsem byla nadšena před dvěma lety. Napůl adaptace Voltaireovy novely, napůl kritika současné společnosti, animovaná ve stylu King Star King a namluvena prominentními maďarskými divadelními herci, byla financována z maďarského státního kinofondu a žasnu, že tohle nikdo nezatrhnul. Možná to s tou střední Evropou až tak špatné není.

Půlnoční promítání s podtitulem Děsivé a obskurní je slabý odvar. Filmy jsou spíš divné (dobrým způsobem) než děsivé a znovu tady máme emancipovaná zvířátka kastrující lidi v Caticanu (kočičí Vatikán) a nejvíc badass bílou chundelatou můru posedlou ďáblem (Omen). Iránský film Teheránská tabu by fungovala i v hrané podobě a animace působí jako stylová volba v prostředí reálných lidí s (bohužel) reálnými problémy. Upozornění pro citlivé duše: násilí vůči kočičkám.

Co se týče mimofilmového programu Anifilmu, tak kromě toho, že jsem na Animarketu otestovala několik her, úspěšně dostala šneka do cíle a degustovala řemeslné pivo herních vývojářů, jsem se také na přednášce Roba Carra o herním zvukovém dyzajnu dozvěděla, že pokud je potřeba získat zvuk deště, je mnohem lepší si udělat hemenex. A nahrát si to. A že příbor v kovovém dřezu zní jako dopravní nehoda.

Dostáváme se ke zlatému grálu, the best of the best aneb tvorbě porotce Chrise Landretha. Jeho filmy jsou křivé, vypadají nedorenderovaně, s dějem podobným experimentálnímu dramatu. Projekce je průřezem jeho více než dvacetileté tvorby (vidíme taky dokument Ryan, který v roce 2005 získal Oscara) a po jejím skončení zuřivě píšu všem na messengeru, ať si ho dohledají. Tohle se mi do hlavy zaryje na hodně dlouho.

Info

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm
1.-6. 5. 2018 Třeboň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace