Články / Sloupky/Blogy

Anifilm II.: Dost?

Anifilm II.: Dost?

Andrea Bodnárová | Články / Sloupky/Blogy | 08.05.2018

Náhodný výběr z druhé poloviny anifilmového pobytu v Třeboni je možné shrnout jako „ze života”, pokud teda život považujeme za směsici divných mezilidských interakcí, nechutností, sexu a frustrace (ne nutně v tomhle pořadí). Oceněné filmy nebyly tolik mindblowing v porovnání třeba s tvorbou porotce Chrise Landretha, ale pořád platí, že je to vlastně jedno, protože animáky jsou jako pizza – i když nejsou dokonalé, pořád jsou dobré.

Do kategorie frustrace se zařadil jeden z oceněných studentských filmů Enough. V něm si hlavní postavy prostě řeknou, že stačilo, že nebudou víc odolávat svým dotěrným myšlenkám, a výsledkem je náhrada (anebo náhražka) skutečných činů (shození ze schodů nebo z okna, zoufalé švihnutí sebou o zem, když ujede autobus). Nechutnostmi se samozřejmě hemžilo sobotní půlnoční promítání „Lechtivé a nechutné“, kde jsem se nejvíce ztotožnila s krásně asociačním a fluidním zobrazením průběhu rýmy (OO). Estonský snímek Booth zas zkoumá pofiderní občerstvení na koupáku, kde si člověk při požírání langoše s pseudomajonézou říká: „Z jakých sraček je vyrobeno tohle?“ Tohle temné tajemství jsme možná úplně vědět nechtěli. Poetičtější stránku hovínek ukazuje Joys of Fatherhood aneb akční scéna přebalování miminek. Co se týče sexu, tak jednoznačně vyhrál oceněný estonský kraťas Manivald, jehož žánrová mysterióznost evokuje psychologické drama (vzájemná závislost mezi synem a matkou) i levné německé porno, to vše za třináct minut v podání lišek a vlků.

Zapomněla jsem na kategorii absurdní a bizár. Tady se nedokážu rozhodnout, jestli byla lepší story nafouklých lidí s hlavami jako z Theme Hospital (Tête à Tête), dramatická operní árie umírající mouchy (Death of a Fruit Fly) anebo zvláštní konspirační příběh zahrnující dětí, jakési templáře a teleportující se zajíce, to celé ve stylu ilustrátora Joana Cornellà (Rabbit‘s Blood). Za nejdivnější scénu musím označit zpívající sardinky v hotelu pro osamělé, který pluje vesmírem na ostrůvku spolu s callcentrem, fastfoodem a supermarketem, kde jsou zaměstnaná nejrůznější zvířátka, co se rády baví hudebními a tanečními improvizacemi (The Burden). Břemeno v názvu zřejmě odkazuje na monotónní život zvířátek, já si ale primárně odnáším to, že sardinky by si zasloužily nahrát aspoň EP.

Festival jsem uzavřela dalším testováním počítačových her a dospěla jsem k závěru, že taky spadají do kategorie frustrace. Herní vývojáři totiž v první fázi práce moc nemyslí na to, jestli má běžný smrtelník dost odhodlání k tomu, aby nad tím seděl i po tom, co v průběhu úvodních deseti minut třicetkrát spadne do propasti anebo ho sestřelí armáda ptáčků. V místnost s nominovanými hrami byla hromada dětí smažící Chuchel.

Na závěr jsme uctili opomenuté autorky české animace v rámci stejnojmenného výběru a v intimní atmosféře největšího kinosálu (bylo nás tam pět a půl) jsme si užívali oldschool feminizmu (Jak chlop všechny roboty pomotal, Hroší maminka je tatínek), bizarního příběhu o loupežnících pravděpodobně pod vlivem lesních bylinek (Chvěj) a postmoderní posh společnosti uměleckých kritiků mimo realitu… teda vlastně příběh o slepičce a vajíčku a co z toho je důležitější (Slepice).

Po Anifilmu jsem znovu předávkována, to mi však nebrání v následném domácím dohledávání filmů a opětovném studování katalogu. Taky jsem vyzbrojena sadou Chuchloplakátů, tudíž mise byla úspěšná. Není nad kvalitní úlovky z festivalové divočiny.

Info

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm
1.-6. 5. 2018 Třeboň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace