Články / Rozhovory

Anketa 1BAND2PLAY: Co soutěž přinesla předchozím vítězům

Anketa 1BAND2PLAY: Co soutěž přinesla předchozím vítězům

Jakub Šilhavík | Články / Rozhovory | 06.04.2017

Časopis Full Moon, festival Colours of Ostrava a kulturní platforma StreetCulture hledají letos už popáté nové talenty, které doposud nevydaly debutovou dlouhohrající desku. V druhé části ankety s vítězi předchozích ročníků písničkářkou Bárou Zmekovou, kapelou Kaplan Bros., lo-fi projektem Jested a eklektickým one-man projektem Pandoo se přesouváme od obecného vnímání talentových soutěží k hlavním přínosům 1BAND2PLAY.

S jakými očekáváními jste se zúčastnili soutěže 1Band2Play? Podařilo se je naplnit?

Bára Zmeková: Nepamatuju si, že bych úplně něco očekávala. Bylo to spíš takové... hodit to tam, zavřít oči, nedýchat a čekat. Nad tím vším visely Coloursy a já k ním vzhlížela jako dítě na obří dort, který si strašně přeje dostat. Vážně to bylo v tu dobu moje největší přání, takže ta soutěž moje očekávání vlastně dalece přesáhla.

Kaplan Bros.: Bez očekávání, takže nás všechno jenom překvapovalo.

Jested: Chtěli jsme hlavně dodělat desku a vydat ji, ale to se doteď nepodařilo. Jedná se důsledek problémů uvnitř kapely. Kapela se v podstatě rozpadla, takže už v původní sestavě nefunguje. Tracky mám stále rozdělaný... Mrzí mě to, ale nevnímám to jako tragédii, i kdyby deska nebyla a nahráli jsme tracky nakonec třeba na kazetu, tak mi to přijde v pohodě. Samozřejmě si člověk říká, jestli naplnil očekávání lidí, co pro nás hlasovali.

Pandoo: Žádná speciální očekávání jsem neměl, úspěchem jsem byl spíše překvapen. Z koncertu na Colours jsem měl samozřejmě velkou radost, ale opravdová satisfakce přijde až v momentě vydání alba.


Co osobně považujete za největší přínos vítězství?

Bára Zmeková: V tu dobu to určitě byla možnost zahrát si na velkém pódiu. A teď to nemyslím ve stylu “hraní na Colours - DONE”, ale ve smyslu té zkušenosti jako takové. Když hrajete v kavárně, tak do toho sice dáte všechno, ale koncentrujete to na strašně malém prostoru. Je to zvukově omezené a hodně intimní. Mám ráda, když můžu posluchače svést na takové jemné vlně. Pódium na Colours mi otevřelo dveře do úplně jiného světa. Zdálo se mi, že s tím, jak se zvětšil prostor, se zároveň rozšířily moje vlastní hranice. Možnost zpívat do dálky a zkusit to celé obsáhnout, mít skvělý zvuk a nebýt ničím omezený, to jsem zažila úplně poprvé a byla to pro mě moc cenná zkušenost.

Kaplan Bros.: Tu desku, a to, že to je společenský, jak jsem psal výše... Potkáš lidi, někam jdeš, pak od tamtaď zase jdeš pryč.

Jested: Hodně si vážím toho, že jsme si mohli zahrát na Colours a hlavně, že pro nás hlasovala porota. To se mi vlastně se žádnou kapelou předtím nepovedlo.

Pandoo: Právě možnost zahrát si na největším českém festivale a pomoc s vydáním první desky jsou určitě největším přínosem vítezství v soutěži.


Jaké nové kapely byste chtěli vidět v letošním ročníku 1Band2Play?

Bára Zmeková: Ráda bych slyšela něco hravýho a odlehčenýho, nechce se mi úplně nořit do temných vod. Za oknem to raší a cvrliká, tak bych v tom ráda pokračovala, ale každopádně budu mít bubínky přístupné i jiným náladám. Kontrasty taky umějí zafungovat. Těším se, že třeba uslyším nějaký nový hlas. Zároveň mám za sebe pocit, že jsem mnohem otevřenější instrumentální hudbě než dřív. Asi to bude tím, že se jí teď sama mnohem víc věnuju a zjišťuju, jak náročné je, aby to zafungovalo. Jsem už dost zvědavá, co se letos objeví.

Kaplan Bros.: Takové, jaké se tam přihlásí, nekladu na ně nároky, ani bych to přihlášení nikomu necpal.


Jested: Těším se na někoho s láskou k hudbě, třeba ve mně zarezonuje. Jestli tu hudbu dělal člověk, který má ostrý lokty nebo tupý, nebo je divnej, mě nezajímá. Ideálně pořádnej metal, to jsou většinou hrozně hodný lidi.

Pandoo: Žádný konkrétní tip nemám, nicméně zdá se mi, že nějaký zajímavý experimentálně hip-hopový projekt by byl zpestřením na české hudební scéně.


Info

Deadline přihlášek do soutěže středa 12. dubna (do půlnoci tohoto dne lze zasílat nahrávky). Všechny další potřebné informace o soutěži 1BAND2PLAY naleznete zde.

Soutěž 1Band2Play probíhá v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2017 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace