Články / Rozhovory

Anketa 1BAND2PLAY: Co soutěž přinesla předchozím vítězům

Anketa 1BAND2PLAY: Co soutěž přinesla předchozím vítězům

Jakub Šilhavík | Články / Rozhovory | 06.04.2017

Časopis Full Moon, festival Colours of Ostrava a kulturní platforma StreetCulture hledají letos už popáté nové talenty, které doposud nevydaly debutovou dlouhohrající desku. V druhé části ankety s vítězi předchozích ročníků písničkářkou Bárou Zmekovou, kapelou Kaplan Bros., lo-fi projektem Jested a eklektickým one-man projektem Pandoo se přesouváme od obecného vnímání talentových soutěží k hlavním přínosům 1BAND2PLAY.

S jakými očekáváními jste se zúčastnili soutěže 1Band2Play? Podařilo se je naplnit?

Bára Zmeková: Nepamatuju si, že bych úplně něco očekávala. Bylo to spíš takové... hodit to tam, zavřít oči, nedýchat a čekat. Nad tím vším visely Coloursy a já k ním vzhlížela jako dítě na obří dort, který si strašně přeje dostat. Vážně to bylo v tu dobu moje největší přání, takže ta soutěž moje očekávání vlastně dalece přesáhla.

Kaplan Bros.: Bez očekávání, takže nás všechno jenom překvapovalo.

Jested: Chtěli jsme hlavně dodělat desku a vydat ji, ale to se doteď nepodařilo. Jedná se důsledek problémů uvnitř kapely. Kapela se v podstatě rozpadla, takže už v původní sestavě nefunguje. Tracky mám stále rozdělaný... Mrzí mě to, ale nevnímám to jako tragédii, i kdyby deska nebyla a nahráli jsme tracky nakonec třeba na kazetu, tak mi to přijde v pohodě. Samozřejmě si člověk říká, jestli naplnil očekávání lidí, co pro nás hlasovali.

Pandoo: Žádná speciální očekávání jsem neměl, úspěchem jsem byl spíše překvapen. Z koncertu na Colours jsem měl samozřejmě velkou radost, ale opravdová satisfakce přijde až v momentě vydání alba.


Co osobně považujete za největší přínos vítězství?

Bára Zmeková: V tu dobu to určitě byla možnost zahrát si na velkém pódiu. A teď to nemyslím ve stylu “hraní na Colours - DONE”, ale ve smyslu té zkušenosti jako takové. Když hrajete v kavárně, tak do toho sice dáte všechno, ale koncentrujete to na strašně malém prostoru. Je to zvukově omezené a hodně intimní. Mám ráda, když můžu posluchače svést na takové jemné vlně. Pódium na Colours mi otevřelo dveře do úplně jiného světa. Zdálo se mi, že s tím, jak se zvětšil prostor, se zároveň rozšířily moje vlastní hranice. Možnost zpívat do dálky a zkusit to celé obsáhnout, mít skvělý zvuk a nebýt ničím omezený, to jsem zažila úplně poprvé a byla to pro mě moc cenná zkušenost.

Kaplan Bros.: Tu desku, a to, že to je společenský, jak jsem psal výše... Potkáš lidi, někam jdeš, pak od tamtaď zase jdeš pryč.

Jested: Hodně si vážím toho, že jsme si mohli zahrát na Colours a hlavně, že pro nás hlasovala porota. To se mi vlastně se žádnou kapelou předtím nepovedlo.

Pandoo: Právě možnost zahrát si na největším českém festivale a pomoc s vydáním první desky jsou určitě největším přínosem vítezství v soutěži.


Jaké nové kapely byste chtěli vidět v letošním ročníku 1Band2Play?

Bára Zmeková: Ráda bych slyšela něco hravýho a odlehčenýho, nechce se mi úplně nořit do temných vod. Za oknem to raší a cvrliká, tak bych v tom ráda pokračovala, ale každopádně budu mít bubínky přístupné i jiným náladám. Kontrasty taky umějí zafungovat. Těším se, že třeba uslyším nějaký nový hlas. Zároveň mám za sebe pocit, že jsem mnohem otevřenější instrumentální hudbě než dřív. Asi to bude tím, že se jí teď sama mnohem víc věnuju a zjišťuju, jak náročné je, aby to zafungovalo. Jsem už dost zvědavá, co se letos objeví.

Kaplan Bros.: Takové, jaké se tam přihlásí, nekladu na ně nároky, ani bych to přihlášení nikomu necpal.


Jested: Těším se na někoho s láskou k hudbě, třeba ve mně zarezonuje. Jestli tu hudbu dělal člověk, který má ostrý lokty nebo tupý, nebo je divnej, mě nezajímá. Ideálně pořádnej metal, to jsou většinou hrozně hodný lidi.

Pandoo: Žádný konkrétní tip nemám, nicméně zdá se mi, že nějaký zajímavý experimentálně hip-hopový projekt by byl zpestřením na české hudební scéně.


Info

Deadline přihlášek do soutěže středa 12. dubna (do půlnoci tohoto dne lze zasílat nahrávky). Všechny další potřebné informace o soutěži 1BAND2PLAY naleznete zde.

Soutěž 1Band2Play probíhá v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2017 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace