Články / Rozhovory

Anketa 1BAND2PLAY: Co soutěž přinesla předchozím vítězům

Anketa 1BAND2PLAY: Co soutěž přinesla předchozím vítězům

Jakub Šilhavík | Články / Rozhovory | 06.04.2017

Časopis Full Moon, festival Colours of Ostrava a kulturní platforma StreetCulture hledají letos už popáté nové talenty, které doposud nevydaly debutovou dlouhohrající desku. V druhé části ankety s vítězi předchozích ročníků písničkářkou Bárou Zmekovou, kapelou Kaplan Bros., lo-fi projektem Jested a eklektickým one-man projektem Pandoo se přesouváme od obecného vnímání talentových soutěží k hlavním přínosům 1BAND2PLAY.

S jakými očekáváními jste se zúčastnili soutěže 1Band2Play? Podařilo se je naplnit?

Bára Zmeková: Nepamatuju si, že bych úplně něco očekávala. Bylo to spíš takové... hodit to tam, zavřít oči, nedýchat a čekat. Nad tím vším visely Coloursy a já k ním vzhlížela jako dítě na obří dort, který si strašně přeje dostat. Vážně to bylo v tu dobu moje největší přání, takže ta soutěž moje očekávání vlastně dalece přesáhla.

Kaplan Bros.: Bez očekávání, takže nás všechno jenom překvapovalo.

Jested: Chtěli jsme hlavně dodělat desku a vydat ji, ale to se doteď nepodařilo. Jedná se důsledek problémů uvnitř kapely. Kapela se v podstatě rozpadla, takže už v původní sestavě nefunguje. Tracky mám stále rozdělaný... Mrzí mě to, ale nevnímám to jako tragédii, i kdyby deska nebyla a nahráli jsme tracky nakonec třeba na kazetu, tak mi to přijde v pohodě. Samozřejmě si člověk říká, jestli naplnil očekávání lidí, co pro nás hlasovali.

Pandoo: Žádná speciální očekávání jsem neměl, úspěchem jsem byl spíše překvapen. Z koncertu na Colours jsem měl samozřejmě velkou radost, ale opravdová satisfakce přijde až v momentě vydání alba.


Co osobně považujete za největší přínos vítězství?

Bára Zmeková: V tu dobu to určitě byla možnost zahrát si na velkém pódiu. A teď to nemyslím ve stylu “hraní na Colours - DONE”, ale ve smyslu té zkušenosti jako takové. Když hrajete v kavárně, tak do toho sice dáte všechno, ale koncentrujete to na strašně malém prostoru. Je to zvukově omezené a hodně intimní. Mám ráda, když můžu posluchače svést na takové jemné vlně. Pódium na Colours mi otevřelo dveře do úplně jiného světa. Zdálo se mi, že s tím, jak se zvětšil prostor, se zároveň rozšířily moje vlastní hranice. Možnost zpívat do dálky a zkusit to celé obsáhnout, mít skvělý zvuk a nebýt ničím omezený, to jsem zažila úplně poprvé a byla to pro mě moc cenná zkušenost.

Kaplan Bros.: Tu desku, a to, že to je společenský, jak jsem psal výše... Potkáš lidi, někam jdeš, pak od tamtaď zase jdeš pryč.

Jested: Hodně si vážím toho, že jsme si mohli zahrát na Colours a hlavně, že pro nás hlasovala porota. To se mi vlastně se žádnou kapelou předtím nepovedlo.

Pandoo: Právě možnost zahrát si na největším českém festivale a pomoc s vydáním první desky jsou určitě největším přínosem vítezství v soutěži.


Jaké nové kapely byste chtěli vidět v letošním ročníku 1Band2Play?

Bára Zmeková: Ráda bych slyšela něco hravýho a odlehčenýho, nechce se mi úplně nořit do temných vod. Za oknem to raší a cvrliká, tak bych v tom ráda pokračovala, ale každopádně budu mít bubínky přístupné i jiným náladám. Kontrasty taky umějí zafungovat. Těším se, že třeba uslyším nějaký nový hlas. Zároveň mám za sebe pocit, že jsem mnohem otevřenější instrumentální hudbě než dřív. Asi to bude tím, že se jí teď sama mnohem víc věnuju a zjišťuju, jak náročné je, aby to zafungovalo. Jsem už dost zvědavá, co se letos objeví.

Kaplan Bros.: Takové, jaké se tam přihlásí, nekladu na ně nároky, ani bych to přihlášení nikomu necpal.


Jested: Těším se na někoho s láskou k hudbě, třeba ve mně zarezonuje. Jestli tu hudbu dělal člověk, který má ostrý lokty nebo tupý, nebo je divnej, mě nezajímá. Ideálně pořádnej metal, to jsou většinou hrozně hodný lidi.

Pandoo: Žádný konkrétní tip nemám, nicméně zdá se mi, že nějaký zajímavý experimentálně hip-hopový projekt by byl zpestřením na české hudební scéně.


Info

Deadline přihlášek do soutěže středa 12. dubna (do půlnoci tohoto dne lze zasílat nahrávky). Všechny další potřebné informace o soutěži 1BAND2PLAY naleznete zde.

Soutěž 1Band2Play probíhá v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2017 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Ivo Kraml, Květa Čulejová (Dobršská brána)

redakce 29.07.2020

Festival Dobršská brána je zasazen do malebného pošumavského prostředí vesničky Dobrš, pořádaný kolegy z architektonického ateliéru Arsfabrika. Čím se dále baví?

Markéta Monsportová, Tomáš Prinz (Švihák): Mariánské Lázně jsou nejlepší open air

su, Jarmo Diehl 28.07.2020

O fungování mariánskolázeňského spolku a bydlení v lázeňském městě vypráví Markéta Montsportová, která u zrodu spolku stála a vedla ho téměř po celou dobu a Tomáš Prinz, který od ní…

Vstupní prohlídka: Ondřej Zámečník Quintet

redakce 22.07.2020

Autorské kompozice energické, nástrojově rozmanité, někdy až naivně melancholické? Současná improvizovaná hudba je barevná jako léto. V Dobrši!

Petr Wagner, Vasil Jurásek: Meziprostor nás baví jako celek

su, Jarmo Diehl 21.07.2020

Odmítají komerční sponzory, ale zdůrazňují, že akce není zdarma a na všechny náklady se pokouší vybrat formou dobrovolných příspěvků. Rozhovor, tip na výlet.

Saša Pastorková, Maroš Pavúk (Slovenské alternatívne leto): Treba zapracovať na klubovom divákovi

Aneta Martínková, Jarmo Diehl 16.07.2020

Po desetileté odmlce se odehrál ročník jako „nostalgická spomienka ľudí s iným názorom“. Letos se uskuteční poprvé v kempingovém areálu u jezera Počúvadlo a má to být edice přelomová. Rozhovor.

Jindřich Krippner (Divadlo Archa): Experiment: léto ve městě

Aneta Martínková, Jarmo Diehl 15.07.2020

Jak se daří Arše, co připravuje a co se mění v důsledku koronavirové pandemie? O dnech všedních i nevšedních.

Jan Richter (Front Porch Music Fest): V posledních letech pozoruji cosi svěžího

Jarmo Diehl 14.07.2020

Amerika ho inspirovala i při pořádání letošního Front Porch Music Festu, který vychází z tamních „verandových“ sessions. Interview.

Hello Marcel: S kapelou nikdy nevíš, co tě potká hezkýho

su 13.07.2020

Hello Marcel neboli duo Michael Macek a Adam Sodomka hýří vtipem i krutými beaty. Čím hýřili v rozhovoru na Hlaváku?

Vstupní prohlídka: A Dull Set

redakce 11.07.2020

Jak se žije expatům v hlavním městě, jestli se tu cítí a sami a co by si přáli najít v každé backstagi?

Dalibor Hála (VlčkoviceFest): Objevit pár nových věcí i pro sebe

Jarmo Diehl 07.07.2020

VlčkoviceFest je každoroční víkendová multižánrová akce, jejíž první ročník proběhl už před patnácti lety, to ještě pořádalo občanské sdružení Podblanicko.