Články / Reporty

Anti-Flag - pod vlajkou Amerického jara

Anti-Flag - pod vlajkou Amerického jara

Dita Koudelková | Články / Reporty | 04.11.2015

Pittsburghská parta americkýho punk rocku, kterou proslavily především její radikální texty směřující proti vládním systémům, korupci, válečné politice a zbraněmi ovládané americké kultuře, vydala letos v květnu další desku American Spring. Jubilejní desáté studiové album, na které se po zveřejnění snesla vlna rozporuplným recenzí, nám kapela poprvé představila v pátek 30. října v pražském Lucerna Music Baru. Anti-Flag zavítali do Prahy v rámci dvouměsíčního evropského tour, které pojedou až do konce listopadu. Za dobu své působnosti headlinovali spoustě předních festivalů a u nás byli k vidění například na Mighty Sounds, tudíž návštěvnost, kde si budeme vzájemně šlapat po hlavách, byla na pořadu dne. Večera.

Začátek akce na osmnáctou hodinu je sice trochu neobvyklej timing, pokud vám není osm a nejdete stát frontu na Dádu Patrasovou, ovšem nebudeme brečet do piva, příznivci navazující páteční diskotéky jsou taky lidi. A protože půl den volna je v soukolí kapitalismu spolehlivej jak jízdní řád, jeden má co dělat, aby s jazykem na patě doběhl právě začínající The Homeless Gospel Choir. Projekt, za kterým stojí sólová persona sympatickýho folkaře Dereka Zanettiho, má s Anti-Flag podobnej textařskej směr a s humorem se popisuje jako beznadějnej, předapokalyptickej Woody Guthrie. Dalším supportem je australskej punk rock v podání Trophy Eyes a oklahomská partička Red City Radio. Nakřáplej hlas zpěváka Garretta Dalea a ostrý riffy rozřežou zajetý předsudky o předkapelách na kusy. Red City Radio by tu rozhodně neměli koncertovat naposledy.

Okolo osmý se nad sálem konečně rozzáří symbolická hvězda vyskládaná z americkejch kvérů a za ohlušujícího povyku na pódium kráčí očekávaná banda věčně nespokojenejch sígrů. Frontman Justin Sane gentlemansky pokyne zdviženou kytarou na pozdrav všem „motherfuckers“ dole i na horním ochozu, chopí se inštrumentu a odpaluje první nálož. Nebraňte se, tohle jsou mírový Anti-Flag a jejich nejslavnější hymnus Turncoat! Ústřední vypalovačka z jejich zřejmě nejlepšího alba The Terror State působí jako zápalná láhev vhozená do benzínový stanice. Dav, co si doposud pokyvoval a poklepával na chytlavý rytmy Red City Radio, exploduje v běsnící monstrum a vyřvává se zaťatou pěstí: „TURNCOAT! KILLER! LIAR! THIEF!“ Hned potom se řítí divoká hitovka Fabled World, coby průvodní skladba k aktuálnímu albu American Spring. Přestože Anti-Flag jsou proslulí sáhodlouhými manifesty mezi songy, dnes se drží poměrně zkrátka. „ Ukažte mi fakáče a řekněte kurva NE! zasraný policejní brutalitě!“ Fuck Police Brutality. Kotel pod stagí se zhušťuje a i sebevíc vyklidněnej účastník má nutkání vyškrábat se na estrádu a vrhnout do desítek upocenejch rukou. Pokud to ještě dáváte, Anti-Flag posílají další novinku s názvem Sky Is Falling, za kterou následuje řada starejch nahrávek napříč celou diskografií: nesmrtelná This Is the End, 1 Trillion Dollar nebo Death of Nation.

Z American Spring zaznívají všeho všudy čtyři skladby. Album, které sází na jednoduchou a melodickou rytmiku má znatelně čistší zvuk, basový party Chrise Barkera už nejsou tolik výrazný a celkovej sound je postavenej spíš na vyhrávkách sólový a rytmický kytary. Celý aranžmá je tak bezpochyby cítit jakýmsi závanem pop-punku, což vždy znamená ocitnout se na dost tenkým ledu. Jakmile jsou tahle slova vyřčena o vašem albu nahlas, všechno kolem najednou začíná smrdět kalkulem, proklatým mainstreamem, korporátem, deskou American Idiot, vykořisťovateským kapitalismem a než se stihnete rozkoukat, už vás lynčujou ze všech stran.

Zda bylo záměrem přiblížit Amerian Spring širšímu záběrů platících odběratelů, můžeme jen spekulovat. Faktem je, že Anti-Flag profilujou svoje revoluční názory nejen do textů, ale spolupracujou i s celou řadou neziskovejch organizací, výtěžek z alba The People of the Gun putoval na podporu Amnesty International, taky se účastněj řady protestů jako jednotlivci. Snaha dostat lyrický poselství do povědomí širšího publika a vyzvednout různý sociální otázky, tak může ve výsledku působit různě. Atmosféra páteční Lucerny však nedala pochybovat o tom, že tohle byl jeden z jejich nejvydařenějších koncertů, a při chytlavým songu Brandenburg Gate, kde se lead vokálu ujal Derek Zanetti s akustikou, by po American Spring nikdo kamenem nehodil.

Info

Antiflag (us)
30.10.2015, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Jaroslav B. Vancata

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace