Články / Rozhovory

Aparde: V Berlíně nejsem navždycky

Aparde: V Berlíně nejsem navždycky

MfS | Články / Rozhovory | 02.09.2019

Hlas je mým dalším nástrojem říká v rozhovoru Paul Camillo Schroeder alias Aparde, inovátor německé elektronické scény, který se netají tím, že nemá rád rivalitu v branži. Má za sebou dvě nahrávky a nespočet singlů, rád remixuje nejen kolegy z Ki Records jako Christiana Löfflera, ale i z jiných labelů, namátkou Jana Blomqvista nebo Roberta Babicze. Aparde se tuzemskému publiku představí na festivalu Cool v plotě v jihočeském Písku, a to ve speciálním AV setu, navíc přiveze nové, zvukově pozoruhodné album Hands Rest.

Jsi momentálně na své Hands Rest tour, jak to jde? Kde to bylo nejlepší?
Mám se na fajn a jsem šťastný, že můžu sdílet vlastní hudbu s více a více lidmi. Není snadné říci, kde to bylo nejlepší, ale jestli mám říct jen jedno místo, tak to byl festival Atom ve Francii. Tam to bylo velmi autentické.

Nedávno jsi vystupoval v legendárním londýnském klubu Fabric s kolegou Christianem Löfflerem. Jaké to bylo?
No, popravdě, bylo to zajímavé už tím, že obvykle odehraju živé vystoupení, ale tentokrát jsem si střihl svůj první DJ set, což bylo pro mě něco nového. Všechno proběhlo v pohodě a lidi byli skvělí, moc jsem si to užil. Nakonec jsem zjistil, že prožívat hudbu s lidma prostřednicvím DJ setu není nic obtížného.

Jaké máš producentské plány? Rýsují se další kolaborace s jinými producenty?
Moc se těším na vydání remixů skladeb z desky Hand Rest, hlavně na ten od Lusine. Taky jsem udělal track s Oliverem Koletzkim, který brzy vyjde, a podařil se mi remix pro Vimala & Wallis Bird, který bude rovněž brzy venku.

Deska Hands Rest, kterou propaguješ na své tour, je velmi kreativní, organická. Co stálo za skladbami Integrity a Hand Rest?
V Integrity jsem chtěl vytvořit dobrý i nadupaný klubový track. Bavilo mě kombinovat vlastní hlas s pomocí hypnotických a atmosférických zvuků arpeggiátorů. Pokusil jsem se o silný kontrast mezi jemnými hlasy a silným instrumentálním výrazem. Track Hands Rest je o zklidnění mysli, o vyrovnání se s emocionální událostí, text k ní jsem napsal až několik měsíců po tom, co byla hotová instrumentální verze. A když jsem dokončil track Hand Rest, tak jsem se rozhodl, že udělám celou desku.

Co tě k elektronické hudbě přivedlo?
Poslech Aphex Twina, Apparata a Extrawelt.

Žiješ v Berlíně – co ti tohle město dává, co bere?
Berlín je hezké místo, mám tam hodně nových přátel. Občas mi chybí více prostoru k odpočinku, chillout na zklidnění a je pravděpodobné, že v Berlínu nezůstanu napořád.

V jednom rozhovoru jsem se dočetl, že ti vadí přílišná rivalita v hudební branži. Co bys změnil?
Například bych rád sdílel kontakty, zval a aktivně podporoval talentované umělce, jako to dělá label Ki Records.

Ve vlastním dokumentu Aparde an Introduction zdůrazňuješ, že live sety nikdy nehraješ stejně, hodně improvizuješ. A že je pořád co vylepšovat. Co přesně?
Chtěl bych využívat i další hardware jako třeba syntezátory a taky svůj hlas coby další nástroj, s možností jej ovládat přes kontrolér. No a určitě se chci zlepšit jako zpěvák.

Tvůj hlas je zajímavý element. Tím, jak využíváš polyfonické vrstvy, jak s hlasem pracuješ rytmicky. Uvažuješ o tom, že budeš zpívat i naživo?
Ano! Zrovna v Písku, což bude můj jediný festivalový live act, bych chtěl poprvé zpívat pár písniček, tedy kromě toho, že intenzivně dělám i na své AV show, kterou s sebou přivezu. Česko mám rád.

Info

Aparde (de)
fb umělce

živě: Cool v plotě
13. - 14. 9. 2019
Písek
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Nona Records

redakce 13.11.2019

Matěj Kotouček z labelu Nona Records po třech letech fungování v symbióze podpory klubových akcí a vydávání experimentálního elektra migruje do Prahy.

Pojď ven s Dominikem Zezulou

redakce 06.11.2019

Na co se teď nejvíc těší textař, zpěvák, polovina post-hudby a zakladatel projektu Děti mezi reprákama Dominik Zezula?

Kevin Morby: Udělat víc lidí šťastných než nešťastných

Jakub Peřina 31.10.2019

Smutný pohodář Kevin Morby míří poprvé do Prahy a v rozhovoru prozrazuje, s jakými pocity psal svou novou desku Oh My God. Tedy mimo jiné.

Jana Bitterová: Obrazovka působí jako magnet

Anna Mašátová 24.10.2019

Jeden večer, dvě města, dva divadelní prostory propojené současným tancem, hudbou a technologiemi. Proč? To nám řekla autorka projektu.

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

Petr Ferenc 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

Michal Pařízek 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

Maria Pyatkina 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

Jarmo Diehl 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.