Články / Reporty

Arcade Fire - megalomanské objetí

Arcade Fire - megalomanské objetí

Jakub Béreš | Články / Reporty | 17.06.2018

Existuje jedna věc spojená s Arcade Fire, na které by se shodla drtivá většina fanoušků? Nejspíš to, že loňská deska Everything Now nebyla trefa do černého. A právě s ní po dekádě a půl čekání poprvé zavítali i do České republiky dobýt největší tuzemskou halu. Tu sice nevyprodali, ale o tom, co v ní převedli, se bude mluvit ještě dlouho. Dvouhodinová show plná překvapivých momentů, velkých hitů, tanečků pod obří disco koulí i nostalgického vzpomínání byly nezapomenutelné.

Arcade Fire přišli zadním koncem a mezi fanoušky se prodírali až na stage. Koncertní hala se proměnila na sportovní stadion, nechyběly ani projekce s falešnými reklamami na cereálie s ritalinem, Bibli nebo fidget spinner s logem EN.

Tým Kanada - USA - Haiti chytl po triumfálním nástupu ochozy do objetí a už nepustil. Nové hity střídaly ty starší, kapela si udržovala kontakt s publikem a všechno bylo tak přirozené, jako by muzikanti ověnčení všemi možnými cenami hráli v klubu. Everything Now je deska upozorňující na vyprázdněnost pop kultury i přesycení informacemi a zábavou, a právě těmito problémy začal postupně trpět i páteční koncert. Místo na písně se upírala pozornost na to, kde se zrovna Win Butler vynoří mezi diváky. Když se zničeno nic objevil na malém pódiu uprostřed haly, poprvé, danému okamžiku nic nechybělo, stejně jako když se na stejném místě proměnila Régine Chassagne na tančící reflektor. Opakovaný trik ale ztrácel na vtipu.

Ve vší té hře uzurpující si pozornost Arcade Fire naštěstí nezapomněli na největší hity, které průběžně sázeli celý večer a odehráli je na sto deset procent. Vedle chytlavých singlů jako No Cars Go nebo Ready to Start zazářily i skladby, v nichž hlavní vokál obstarala Régine Chassagne, a Sprawl II se postarala o větší taneční extázi než všechny nové, "diskotékové" písničky. Z aktuální desky vynikla střízlivá We Don’t Deserve Love, která utišila arénu před poslední sadou hitů. Arcade Fire přišli na stage jako rockové hvězdy a stejně tak po dvou hodinách odešli. Hlad tuzemských fanoušků nasytili, když dali vzpomenout na starší alba, ale novější písně nezachránilo ani strhující megalomanské provedení.

Info

Arcade Fire (ca) + Repetitor (srb)
15. 6. 2018 O2 Arena, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace