Články / Reporty

Arms And Sleepers solo, do Prahy, na svíčkovou.

Arms And Sleepers solo, do Prahy, na svíčkovou.

David Vo Tien | Články / Reporty | 17.03.2014

Pamatuji si, že už nejméně dvakrát jsem je promeškal. V sobotu večer jsem chtěl jít i na Kill the Dandies! do Basementu nebo taky pozdravit Deathrite a ostatní černokněžníky na Žižkovskou noc. Nemám ale divné gizmo a nedokážu být všude, takže tentokrát jsem psal „nejdu, ale jsem tam s váma“ z Arms And Sleepers na Sedmičce.

Kdybych nebyl původem metalák, takřka hodinový set Aid Kid by ve mně probudil horečku sobotní noci. Nemotorný pokus o kompliment na začátek. Místo toho jsem si všímal vrstvení motivů, odhazování počátečních částí beatů a přidávání nových prvků a hlavně vnímal gradující strukturu songů. Dekonstrukce beatu, aby vzápětí propukla zvukově mohutná taneční bouře. Minimalistická, místy značně distorzovaná projekce, kterou tvořily především dětsky hravé kresby Káči Černé, na sebe nestrhávala pozornost, což se často nevidí. Zakončení noisovým šuměním připomnělo, že Ondra taky hraje na kytaru v noiserockových Daydream Nation.

Jakou měl projekci Arm And Sleeper Mirza Ramic, jsem skoro vůbec nezaznamenal. Pozorovat totiž, jak dokáže pouze dvěma rukama přebíhat od midi controlleru přes kaoss pad k maličké klaviatuře na iPadu k mixáku, mezitím kroutit požadovanými knoby na delay pedálu, přesně a hbitě s finesou zkušeného hráče tetrisu na nejvyšší rychlost, bylo zábavné samo o sobě. S A/A/S jsem měl vždycky spojené především tři slova: hypnotický, melancholický, evokativní. Bylo to dáno asi i playlistem, ale beaty zněly různě, jen ne hypnoticky, a melancholický zvuk piána jsem neslyšel ani jednou. Na city ani atmosféru Ramic svým setem nemířil, zásadní věci z desky Matador, které by bezpochyby potěšily mnohé, nezazněly. Mrzí, ale chápu. Přece jenom Matador byla hlavně o spolupráci, už to nebyl pouze Mizra a Max. No a tentokrát přijel Mizra sám.

Vystoupení se neslo v duchu energické hybnosti. Rozhodně nešlo o set, během kterého by bylo možné zavřít oči, ponořit se do hudby a nechat se jí unášet kdovíkam pryč. Více fyzický zážitek než postrockové snění. Monotónní rytmika ve sluchátkách možná ukolébává, naživo je ale příliš dunivá na to, aby působila mesmericky, z poštovních dob zůstalo kroucení hlukových blázinců na delay krabičce. A proč jezdí A/A/S do Prahy tak často? Protože svíčková je tu nejlepší na světě.

Info

Arms And Sleepers (USA) + Aid Kid
15.3.2014, Strahov 007, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace