Články / Reporty

Arms And Sleepers: Tak jsme tu zpátky na svíčkovou!

Arms And Sleepers: Tak jsme tu zpátky na svíčkovou!

David Vo Tien | Články / Reporty | 26.11.2014

Dnes už není žádný tajemstvím, že Arms And Sleepers jezdí na turné, jen aby se mohli stavit v Čechách na svíčkovou. Jen letos tu byli třikrát s časovým rozestupem čtvrt až půl roku. Svíčková je také důvodem, proč vznikla deska Swim Team, která upustila od melancholických a zasněných beatů a vrhla se směrem k hybné rytmice a pozitivním, skoro až veselým motivům, na což upozorňuje i přebal desky svým pestrobarevným kabátkem. Na spleen už jedině svíčkovou. „I always get svíčková with houskový knedlíky never with bramborový knedlíky. But I like them both. I’d like to have svíčková with bramborový knedlíky.“ Říkal Mizra. Nekecám, fakt.

Snažím se najít na internetech, jaké to bylo v červnu na Flédě a jestli jsou tyvole A/A/S teda duo, jak všude píšou, nebo jestli se Mizra nezamiloval do českého jídla přes hranu a neřekl si „bez Maxe víc svíčkové pro mě“. Protože první dva letošní koncerty na Sedmičce a na Flédě byly avizované jako Arms And Sleeper (solo). Do Šapó jsem tedy šel s tím, že je konečně uvidím oba dva, zjistím, jaký je v tom rozdíl, a najednou pan Ramic a stůl plný udělátek. Max Lewis pohřešovaný. Teď koukám, že jsme v pozvánce na koncert psali: „Poslední dobou vystupuje Mizra sám, ale to neznamená, že Max s ním nedělá hudbu. Mizra je prostě větší nomád.“ Myslím, že je to jen zástěrka k tezi, kterou jsem vyslovil výše. Ok, go swim team!

Nebudu předstírat zdvořilost, z celé diskografie mám nejraději desku Matador. Přijde mi smutná, zasněná a melancholická, ale přesto má vajb, který rozhoupe hlavu jako Poeovo kyvadlo. Ideální kombinace. Mohlo by se zdát, že jsem vzorový fanoušek, který novinku odmítne. Ale nic není v životě lidském jisté, jen smrt, jak by řekl pan Kopfrkingl. Na oba singly jsem se chytil jak tonoucí plavčíka. Není to smutné, ani melancholické, jistá míra zasněnosti zůstává. A jak nový sound cválá svižnějším a tanečnějším rytmem, tak i to kyvadlo se houpe ve vyšším bpm. Mizra si to dává stejně stylově, jako když jsem ho viděl naposled, ponořen do rytmu stíhá jen dvěma rukama ovládat celou pracovní stanici, skládající se z rozličných elektronických nástrojů. Tříská do delay pedálu na stole tak silně, že je to slyšet a stává se to tak hudebním i rytmizujícím prvkem. Set plyne, jako když se řineš vodou kraulem.

Večer otevřelo polsko-ukrajinské duo Grisly Faye. Trip-hop potkává glitch. Web kapely tvrdí, že se jedná o audio-vizuální projekt, tentokrát patrně bez vizuální podpory, vadí/nevadí? Největší pozornost si stejně uzurpovala korunka upletená z vlasů, kterou měla Margaryta na hlavě. Vypadala s ní jak lesní elfka nebo skřítek, co se věčně směje. Na stole analogové syntetizéry s tabletem, samplované vokály i mlžně pomalejší tempo daly vzpomenout na Portishead, záchvěv, co se rozplyne pod rytmikou, která občas pálí i drum’n’bassovým střelivem.

Info

Arms And Sleepers (us) + Grisly Faye (ua)
23. 11. 2014, Chapeau Rouge, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Žánrový chaos v centre Brna (FAUN Festival)

Maxim Mičúch 26.04.2023

V tichšej pasáži zrazu vreskot, z ktorého stuhla krv. „Stand up! Stand the fuck up!“ kričala žena so šialeným pohľadom a tečúcim make-upom...

Sladké mámení (Lucrecia Dalt)

Lukáš Grygar 25.04.2023

Často nebylo zřejmé, na které straně pódia jaký hudební prvek vzniká, občas jsme taky netušili, jestli už tleskat. Rozhodně jsme ale tleskat chtěli a potřebovali.

Éterická spřízněnost (Amelie Siba + Black Tar Jesus)

Pavlína Sedláčková 23.04.2023

Pohyby publika zpomalily a zesmutněly, ačkoliv si to jeho značná část ve svém pohroužení do hřejivého indie rytmu ani neuvědomovala...

Stále na příjmu (Justin Adams & Mauro Durante)

Akana 22.04.2023

... a záleží na schopnostech a citu konkrétních hudebníků, jestli vznikne jalový paskvil nebo životaschopný zárodek nového hudebního dialektu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace