Články / Reporty

Arms And Sleepers: Tak jsme tu zpátky na svíčkovou!

Arms And Sleepers: Tak jsme tu zpátky na svíčkovou!

David Vo Tien | Články / Reporty | 26.11.2014

Dnes už není žádný tajemstvím, že Arms And Sleepers jezdí na turné, jen aby se mohli stavit v Čechách na svíčkovou. Jen letos tu byli třikrát s časovým rozestupem čtvrt až půl roku. Svíčková je také důvodem, proč vznikla deska Swim Team, která upustila od melancholických a zasněných beatů a vrhla se směrem k hybné rytmice a pozitivním, skoro až veselým motivům, na což upozorňuje i přebal desky svým pestrobarevným kabátkem. Na spleen už jedině svíčkovou. „I always get svíčková with houskový knedlíky never with bramborový knedlíky. But I like them both. I’d like to have svíčková with bramborový knedlíky.“ Říkal Mizra. Nekecám, fakt.

Snažím se najít na internetech, jaké to bylo v červnu na Flédě a jestli jsou tyvole A/A/S teda duo, jak všude píšou, nebo jestli se Mizra nezamiloval do českého jídla přes hranu a neřekl si „bez Maxe víc svíčkové pro mě“. Protože první dva letošní koncerty na Sedmičce a na Flédě byly avizované jako Arms And Sleeper (solo). Do Šapó jsem tedy šel s tím, že je konečně uvidím oba dva, zjistím, jaký je v tom rozdíl, a najednou pan Ramic a stůl plný udělátek. Max Lewis pohřešovaný. Teď koukám, že jsme v pozvánce na koncert psali: „Poslední dobou vystupuje Mizra sám, ale to neznamená, že Max s ním nedělá hudbu. Mizra je prostě větší nomád.“ Myslím, že je to jen zástěrka k tezi, kterou jsem vyslovil výše. Ok, go swim team!

Nebudu předstírat zdvořilost, z celé diskografie mám nejraději desku Matador. Přijde mi smutná, zasněná a melancholická, ale přesto má vajb, který rozhoupe hlavu jako Poeovo kyvadlo. Ideální kombinace. Mohlo by se zdát, že jsem vzorový fanoušek, který novinku odmítne. Ale nic není v životě lidském jisté, jen smrt, jak by řekl pan Kopfrkingl. Na oba singly jsem se chytil jak tonoucí plavčíka. Není to smutné, ani melancholické, jistá míra zasněnosti zůstává. A jak nový sound cválá svižnějším a tanečnějším rytmem, tak i to kyvadlo se houpe ve vyšším bpm. Mizra si to dává stejně stylově, jako když jsem ho viděl naposled, ponořen do rytmu stíhá jen dvěma rukama ovládat celou pracovní stanici, skládající se z rozličných elektronických nástrojů. Tříská do delay pedálu na stole tak silně, že je to slyšet a stává se to tak hudebním i rytmizujícím prvkem. Set plyne, jako když se řineš vodou kraulem.

Večer otevřelo polsko-ukrajinské duo Grisly Faye. Trip-hop potkává glitch. Web kapely tvrdí, že se jedná o audio-vizuální projekt, tentokrát patrně bez vizuální podpory, vadí/nevadí? Největší pozornost si stejně uzurpovala korunka upletená z vlasů, kterou měla Margaryta na hlavě. Vypadala s ní jak lesní elfka nebo skřítek, co se věčně směje. Na stole analogové syntetizéry s tabletem, samplované vokály i mlžně pomalejší tempo daly vzpomenout na Portishead, záchvěv, co se rozplyne pod rytmikou, která občas pálí i drum’n’bassovým střelivem.

Info

Arms And Sleepers (us) + Grisly Faye (ua)
23. 11. 2014, Chapeau Rouge, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace