Články / Reporty

Art in new rap (Open Mike Eagle)

Art in new rap (Open Mike Eagle)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 03.11.2018

Odrazy poutačů Strun podzimu lesknoucích se v zrcadlech Lucerna Music Baru konejšila náladu úterního večera. Večírek pro rapovou smetánku, či posluchače „artového“ hip hopu navštívil americký rapper Open Mike Eagle známý tahoun alternativní rapové scény. Komorní útulná atmosféra, skýtající vyfintěné límečky i rovné snapbacky.

Večer bez předskokana po půlhodinovém zpoždění naboural chlápek s laptopem, který se představil jako Video Dave. Z nečekaného zjevení se stala příjemná stand up comedy. V prezentaci, běžící na plátně za ním, představoval sám sebe a pouštěl staré low costové reklamy, které svou trapností připomínali styl Tima & Erica z Adult Swim. Následně je vtipně komentoval a nonšalantně vysvětloval svou profesi všeuměla, jako by se snažil zachránit pozdní příchod hlavní hvězdy večera. „Zapomněli mě dopsat na plakát, tak jsem vám to tu upravil“ ukazoval plakát se svým ručně dopsaným jménem a několika obřími šipkami u něj. Úsměvné představení doplnil dvěma hudebními výstupy z vlastní tvorby a nakonec zaujal místo coby VJ hlavní hvězdy večera.

Výměna laptopů během mrknutí oka a jednoho drinku. Open Mike Eagle nastavuje svůj skromný hudební setup obsahující vyjímaje notebooku, launchpad a dva mikrofonové efekty. Ikonické dredy a ledvinka kolem pasu. Pak se už bez skrupulí pouští do prvního pražského představení. Atmosférické samply jemných kytar a syntetických midi pian zahltily prostor, ležérně skládané rýmy sledovaly bebopové groovy a nenásilně měnily s každou skladbou kadenci i flow. Z introspektivního rapu Eagle přecházel do barevných R&B zpěvů, které vévodily setu a podtrhovaly vykreslenou barovou náladu. Jeho uvolněný, osobitý projev plul na vlnách lo-fi podbarvených perkusí, ve kterých hřejivý bass střídal pevný soulový vibe s táhlým trapovým výbojem a hi-hatovými triplety. Prostorem se rozléhali toxicky zmodulované beaty, jež protínali čisté hry dechových nástrojů. Jazz chytře skrytý v elektronickém řádění. Pulzující skladby Eagle osvěžoval eklektickými improvizacemi s hrajícími samply. Sluchové vjemy dotvářely kaleidoskopické vizuály, sestřihy starých televizních reklam, či záběry z Prahy ke kterým Open Mike Eagle střihl krátký freestyle.

fotogalerie z koncertu tady

Publikum si koncert užívalo spíše pasivně. Poklidné pohupování a kývání hlavami zůstalo i ve chvílích, kdy hudba nabírala na obrátkách a dostávala funkový náboj. Odměny zasluhovaly víc než jen bouřlivé potlesky. Spojení, odezva a chemie však občas vázly a na rapperově tváři to bylo znát. Taneční vibe chytlo publikum až na závěr setu. Pozdě, ale přeci. Následovalo rozloučení, podání rukou, podpis vinylů a zápis vzpomínek. Struny Podzimu se opět skvěle naladily a přihrály dalšího svěžího interpreta. Intimní barová atmosféra s kořením komického stand upu má své kouzlo a je dokonalým lékem na začátek hektického týdne. Víc takovýchto večerů!

Info

Open Mike Eagle (us)
23. 10. 2018 Lucerna Music Bar

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články