Články / Reporty

Audiovizuální vesmír Maxe Coopera

Audiovizuální vesmír Maxe Coopera

Jiří Mališ | Články / Reporty | 16.03.2018

V Kodani vypukl filmový festival CPH:DOX a kdo se nedostavil na zahajovací gala, měl možnost strávit večer v opojení smyslů pod bičem-magionem Maxe Coopera. Osmatřicetiletý irský bioinformatik, který rafinovaným přístupem k elektronice okouzluje publikum už osmým rokem, se pořád veze na vlně alba Emergence z roku 2016. Do malého sálu hudebního domu Vega přivezl rovněž aktuální EP World Passing By, ale hlavně vizuální show.

Role supportu se stejně jako posledně ujal dánský světoběžník Bwoy De Bhajan, DJ, který se mimo jiné podílel na prvním bhútánském hudebním festivalu, a jihoasijské vlivy byly v jeho setu znát. Diváky nejvíce roztančila kolaborace s kodaňským DJem Rumpistolem, ale kombinace letní exotiky s nekompromisním basovým tuc-duc se příliš nezdržela. Po příjemných třiceti minutách si začal prostor připravovat Cooper, mladý dánský talent sklidil vřelý potlesk a spousta diváků se kolem něj shlukla, jakmile sešel do publika.

Po krátké pauze se světla v sále znovu ztlumila a obecenstvo se zatajeným dechem očekávalo první vizualizaci. Cooper ale nikam nechvátal a začal zlehka se skladbami z nového EP. Harmonické melodie kolébaly, ale vše bylo jen o připravení smyslů na to, co mělo přijít. Tři projektory začaly promítat skrze diváky na všechny strany a nikdo nevěděl, kam se dívat dříve. Pracoval s tolika samply a efekty, že většina se ztrácela v chaosu a zdánlivé abstrakci, než se chytla libozvučných čtyřdobých taktů. Na programu dne byly i lekce hudební symetrie, hledání smyslu ve změti dříve neslyšených zvuků, to vše za pomoci audiovizuálních vodítek inspirovaných mikrobiologií - extáze pro oči i uši.

Když ale ani po hodině nezazněly neznámější hity z Emergence, začalo mi vrtat hlavou, jak dlouho se tu ještě zdržíme. Nikdo nečekal, že se Cooper vytáhne s téměř dvouapůlhodinovou show. Kolem jedenácté se zaplněný sál začal vyprazdňovat, což dalo více prostoru hipsterům s vzezřením Devendry Banharta. Ti před pódiem rozjeli rave party, pro kterou jim bylo servírováno industriální techno z větších hloubek Cooperova repertoáru. Závěrečné sedmiminutové prolévání mezi remixy skladby Trust, doprovázené psychedelickými vizuály, dokonale shrnuly celý večer.

Mimořádný výkon Maxe Coopera, který demonstroval, že i kdybyste před něj dali dvě velryby, hejno vrabců a stádo hyen, zorganizoval by je do synchronizovaného tance hodného olympijského entrée.

Info

Max Cooper (ie) + Bwoy De Bhajan (dk)
14. 3. 2018 Lille Vega, Kodaň

foto © Joseph Miller

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace