Články / Rozhovory

Baba Vanga: Vydavateľstvá fungujú ako agregáty a filtre

Baba Vanga: Vydavateľstvá fungujú ako agregáty a filtre

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 13.04.2016

Když budete hledat label Baba Vanga bez znalosti přesné adresy po síti, vyjedou vám především odkazy na nevidomou bulharskou věštkyni a morální autoritu. Proroctví, byť zcela jiného rázu, ovšem najdete také v hudebním katalogu stejnojmenného vydavatelství. Label Baba Vanga se nebojí současných ani futuristických vizí především z oblasti experimentální elektroniky a avantgardy. Vznikl v roce 2013 v Praze, vydává ovšem producenty a projekty nejen od nás, ale i ze světa. V jeho čele stojí redaktorka pořadu Východiska na Radiu Wave, DJ i hudební publicistka (Easterndaze, Shape) Lucia Udvardyová a její kolega z rozhlasu i z internetového projektu pro elektronické umělce z východu Evropy Easterndaze, Peter Gonda.

Proč mít v době, kdy lidi stále méně kupují klasické nosiče a nejsou ani příliš ochotni kupovat si hudbu z placených downloadů, label? Proč provozujete ten svůj?
Lucia: Myslím, že v scéne, v ktorej fungujeme, je trochu zvláštne premýšľať o tom, čo robíme z nejakých strategických, marketingových alebo ekonomických perspektív.

Peter: Pretože prostredníctvom Easterndaze spoznávame množstvo hudobníkov a projektov, ktoré nám prídu skvelé a chceme ich hudbu šíriť ďalej. Nemám pocit, že by si ľudia neboli ochotní kupovať hudbu. Ja napríklad väčšinu z toho, čo počúvam, sťahujem z netu, ale pritom si stále kupujem aj nosiče vecí, ktoré ma bavia.


Myslíte, že přijde čas, kdy labely zaniknou a hudbu si budou vydávat kapely samy s tím, že naprostá většina produkce bude na internetu?
Lucia: To už sa deje. Ľudia si môžu vydávať hudbu sami už dávno. Nemyslím, že tieto dve veci sa vylučujú, fungovanie labelov ako takých a vydávanie si hudby bez medzičlánkov. Vydavateľstvá fungujú skôr ako agregáty a filtre.

Peter: Všetko raz zanikne. Aj internet.

Jaký je u vás poměr vinyly/CD/kazety? Měnil se v průběhu let? A pokud klasické nosiče ani nevydáváte a děláte jen downloady, proč a jaký to má pro label význam?
Lucia: Vydávame kazety + digital download. V apríli vydáme prvý vinyl.


Jak se labelu vedlo loni a co všechno jste vydali? A máte už něco vydáno i letos?
Peter: Minulý rok sme vydali 4 albumy, bol to taký pomalý rok. Najväčší úspech mal estónsky hudobník Mihkel Kleis s projektom Ratkiller, vypredal sa takmer okamžite. Porovnateľne vizionárský release v Tokiu žijúceho Japonca Nobuyuki Sakumu a jeho projektu CVN prešiel relatívne bez povšimnutia, jeho hyper-akcelerovaný digitálny glitch-funk je asi najviac podcenené EP z nášho katalógu. Na festivale experimentálnej hudby UH Fest v Budapešti sme krstili release maďarského projektu Kokum, je to taký rituálny a primitivistický drone-industrial od producenta, ktorý ináč pracuje v pilates štúdiu. Koncom roka sme - zatiaľ len digitálne - vydali EP hudobníka Artjoma Astrova, brata Ingy Copeland, ktorý na svojom projekte Benzokai rieši identitu, módu a prázdnotu a sporadicky spolupracuje s Ratkillerom.

Která z vámi vydaných desek je ti nejbližší, pokud se to dá říct?
Peter: Najkrajší release je split českého hudobníka Středa Světa a novozélandského Tlaotlona. Takisto Ratkillerová kazeta je nádherná. Hudobne je ťažko určiť favorita - no podľa mňa sa možno v hudbe Střed Světa skrýva akási mimovoľná a nechcená genialita, ktorú tu len málokto ocení.


Co vše chystáte na rok 2016?
Lucia: Zatiaľ sme vydali náš druhý release Somnoroase Păsărele, čo je hudba, ktorá sa ťažko kategorizuje, ale má určitý špecifický rukopis. Jedná sa o duo z Bukurešti, ktorí sú taktiež aktívni ako vizuálni umelci. V marci v Budapešti 24. 3. krstíme mini-LP Új Bála, čo bude jedna z našich asi "najtanečnejších" kaziet. Po nej bude nasledovať vinyl/tape release projektu Benzokai. Po ňom chystáme re-release jedného staršieho českého projektu z 80. rokov, viac info už čoskoro!

Peter: Lucia ešte nepovedala, že sa k nám čoskoro vracia s druhým albumom aj Laura Luna, a že previews znejú úžasne, že z Čiech sa chystáme vydať aj album projektu Sister / Body, a že niečo pre Vangu sa momentálne varí aj vo Viedni. Tento rok sme si spravili normálny edičný plán a snažíme sa ho aj realizovať.

Sledujete produkci dalších českých labelů? Máte mezi nimi nějaký oblíbený? Funguje na tak malém písečku něco jako řevnivost?
Lucia: V ČR je hneď niekoľko zaujimavých labelov, novších i starších, ktoré sú nám blízke nielen hudobne, ale aj na osobnej úrovni: Red For Colour Blind, Stoned To Death, Meteorismo, Genot Centre, Signals of Arkaim, Bukko Tapes.

Peter: A zo Slovenska LOM a Exitab, a veľmi zaujimavým spôsobom a dobré veci vydávajú aj Proto Sites.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Daniel Prokop: České protestsongy omílají tisíckrát řečené věci

Aneta Martínková 17.01.2022

Daniel Prokop je oblíbený především proto, že nasvěcuje společné zájmy znesvářených společenských táborů. Nedávno jsem narazila na jeho deset let starý článek v magazínu Rock & Pop...

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Čavalenky: Ludé ščá od smíchu

Jakub Šíma 17.01.2022

Nakonec vše klaplo a byla z toho více než hodina přátelského hovoru, který neustále prozařovala Čavalenkyho upřímnost stejně jako čistota jeho charakteru.

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace