Články / Reporty

Barevné tornádo (Colours den 2.0)

Barevné tornádo (Colours den 2.0)

Shaqualyck | Články / Reporty | 20.07.2013

Začátek druhého dne nebyl z nejvydařenějších. Konferenciér ze Spořky je na pěst. „Krásná, barevná, festivalová atmosféra!“ Neříkej, ty vole! Kořeny jsme zapustili v relax zóně mezi Drive stage a hlavní scénou, kde zrovna začal Dub FX. Mašinky, loopy, beatbox, chvíli s kámošem, chvíli sólo, nejednou mi vytanula vzpomínka na Astronautalise. Zrovna když si říkáme, že jiný prostor (klub, ulice) by mu slušel o poznání lépe, potkají se vedle na mezi splašené větrné proudy a tvoří vzdušný vír, který mi zraní holku, takže poznáme i zdejší zdravotníky. Zbytek setu si užívám ve stanu s červeným křížem a podupávajícími záchranáři. C’est la vie.

Nabíráme klid a ztracenou sílu. V betonové vinárně připomínající protiatomový kryt to zrovna rozjíždí okrojovaná cimbálovka. Díky programu na nedaleké workshop stage se jejich libé tóny misí s obeatovanými variacemi na Seana Paula. I tohle jsou Colours. „Dobrý den. My jsme Kittchen. Kdo jste vy?“ Kuchaře můžu. Jeho recepty jsou dokonalou protiváhou k neslaným nemastným břečkám, které okupují mainstreamový éter. S Tomášem zaměstnali na léto dva talentované kuchtíky s pozouny, na pódium přizvali maskovanou ille a jali se vařit své postapokalyptické příběhy z horších časů. Lidi se chytli a krom hudby reagovali nadšeně i na dokreslované komiksové projekce. Solidní bizárek, ale tak to má být. Cestou na Arcelor Mittal stage protahujeme ztuhlý kotník a těšíme se na Inspiral Carpets. Dominantní hammondky a skočný rytmus. Basák sebou škube jak před infarktem. Značkové polokošile a echtovní ostrovní přízvuk, stačí pár kousků a hned je jasné, odkud vítr vane, takže se s nepředstíraným úsměvem idiota pohupuju sem a tam a myslím si něco o britpopu.

Zpátky k Šangri-la schodišti na Active stage. Někoho konečně napadlo otevřít okna, sláva. Scott McCloud je muž mnoha tváří. Charisma by mohl prodávat na kila a pro jeho hlas neexistuje odpovídající adjektivum. Girls of Prague, Come to New York, I Keep Losing You. Včerejší koncert Girls Against Boys byla ryze fyzická záležitost, dnešní komorní akustická verze Paramount Styles je naopak pastvou pro duši. Mistr neexhibuje, v písních vzpomíná na život, lidi a města, o kterých, jak se sám svěřil, rád zpívá. Zážitek. Teď už ale honem pod oranžovou indickou vzducholoď na Bonobo. Bohužel po cestě zjišťujeme, že stejný nápad dostalo zhruba deset tisíc dalších. Tlačenice je slabé slovo, pro leckoho vítané zpestření a nevšední sexuální zkušenost k tomu. Postarší dáma odvedle si s gustem dopřává ze skleněnky, Bonobo se na pódiu zjevují postupně. Bicí a knoflíky doplňuje ladná vokalistka typu Skye model 2013 a další nástroje. Hodně taneční a hodně atmosférická věc, naživo určitě lepší než z desky. Poslední zrychlený přesun pod Radegasta. Cestou míjíme snad jediný kontejner na plasty, který nezdobí plakát Full Moonu… Neříkám, že označení superskupina má bůhvíjakou hloubku, ale při pohledu na sestavu Umakartu se tomu termínu prostě nevyhnete. Panelákovou melancholii si přišel poslechnout početný dav, kapela si zájem diváků užívá a oplácí stejnou mincí. Nejvíc paří progresívní kabaretiéři z Vosto5. Na přídavek už nezbyl čas, ale i tak spoko jak cyp.

Zvláštní bylo jen to, že v Ostravě zněly celý den songy o Praze, Brně, New Yorku a Amsterdamu. Publikum bylo tolerantní, nakonec těžko říct, kolik z těch opáskovaných milovníků piva a veselí je skutečně místních. Jenom by to možná chtělo nějakou novou lokální hymnu. Nebo dvě. Kdo se hlásí dobrovolně? Jarku?

Info

Colours of Ostrava
19. 7. 2013, Dolní oblast Vítkovic, Ostrava

foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace