Články / Reporty

Baromantika: Dva začátky, kdo to má?

Baromantika: Dva začátky, kdo to má?

Anna Mašátová | Články / Reporty | 04.11.2014

Někdy je zkrátka těžké neplýtvat superlativy. V případě Baromantiky je to věc v podstatě nemožná, vždyť jak debutové eponymní album, tak novinka V hodině smrti, jsou výjimečně zdařilé věci, které neomrzí ani na tisící poslech. A co se týče živých koncertů, snad ani netřeba dodávat, že ať je Lenka Dusilová sama (kapela snad promine), v triu s Beatou Hlavenkovou a Dorotou Barovou nebo s celou Baromantikou, zážitek je zaručen. Za ty tři roky, co uběhly od vydání prvního eponymního alba Baromantiky, prošli mnohými kotrmelci i radostmi, média se popitvala v Lenčině domácím porodu, především ale vyšla druhá deska.

I přes mírně pochmurný název V hodině smrti a křest v den Památky zesnulých nemohla být o funerální atmosféře řeč, a to ani když předskokanka Jana Vébrová spustila zhudebnělou Erbenovu baladu Štědrý večer. Pro mnohé byla harmonikářka z Lužických hor nečekaným objevem, jak potvrdilo tiché špitání návštěvníků dohadujících se, zda je to Radůza. Dámy mají sice mnoho podobného – výborné zpěvačky a hudebnice, které dokáží jít v textech na dřeň, osobité, naléhavé a upřímné, Vébrová ovšem alba jak na běžícím pásu nevydává, fanoušci tak na novou desku čekají opravdu dlouho a zatím marně.

Baromantika se pak sice pěkně rozjela, během úvodní Monotronky ale náhle zklamal odposlech. „Je tady hodně lidí, trochu trapas, tak já budu zpívat po paměti.“ Snahu přerušil výpadek celkový, několik zakvedlání kabelem, za pár minut se jelo dál. Mrazy z první desky, Tětiva, Ricardo, z novinky, loučení se s prastarými kousky, třeba Pro Tebe.

Na Baromantice je cosi zvláštního, intenzivního, neznámého, každá skladba je jiná, osobitá, přesto celek drží pohromadě. Chytnou vás za pačesy, ponoří hluboko pod hudební hladinu, abyste za chvíli zjistili, že se netopíte, ale dýcháte. Ať už se necháte unést Lenčinými a Beatinými hlasovými hrátkami, sestřelit basou s bicími nebo se zaposloucháte do dialogu dvou kláves či si užíváte loopu, krabiček a efektů vytvářejících zvuky, steny, nářek, pazvuky i libozvučné trylky.

Křest bývá zdoben hosty a do nového alba promlouvají ti, co Lenku ovlivnili. V Arše si tak střihla duet s Davidem Kollerem, Justinem Lavashem a ke konci i mnohými netrpělivě očekávaným Danem Bártou. Slavnostní chvíle samotného křtu s promluvou Ivy Millerové z vydavatelství Supraphon, bublinkami a květinami. A pak ještě celá hodina s Valerií, Ptáky, Království zvyku, Taka Fei, skvosty nejen hudebními, ale i textařskými, přídavků nemálo.

Něco zemře, něco jiného se zrodí, Baromantika není čerstvě vylíhlé kuře, ale dospělá a vyzrálá zálěžitost. Prý inteligentní pop. Dodejme že pro fajnšmekry - ale podle nacpané Archy se zdá, že dobrý vkus ještě zcela nevymizel.

Info

Baromantika
2. 11. 2014, Archa, Praha
foto © Olga Staňková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve stínu starých líp (Wave-Gotik-Treffen 2023)

Michal Smrčina, Ondřej Pěkný 05.06.2023

Že jde o gotický festival naznačí hlavně svébytný a pečlivě stylizovaný dresscode, skrze který si tato událost na pár dnů město přivlastňuje.

Čo si čakala, čo?! (Fvck_Kvlt & co.)

waghiss666 04.06.2023

Namísto vyfintěné hostesky nebo lenivého hypemana vyletí z backstage Edúv Syn. Maskot celého setu v umaštěném triku Wu-Tang rozjede pogo...

Štastnej chlápek Walter Trout

Jiří V. Matýsek 01.06.2023

Walter Trout slaví v těchto dnech devět let od svého návratu do života a očividně je do hloubi duše šťastný.

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace