Články

Baromantika zpěvem i obrazem

Baromantika zpěvem i obrazem

Anna Mašátová | Články | 13.10.2013

Když se před dvěma lety objevil na české hudební scéně projekt Baromantika, působil jako zjevení. Zpěvačka Lenka Dusilová kolem sebe soustředila vynikající tým muzikantů a textařů, z jejichž rukou vzešla, dle jejích slov, barokně-romantická deska. Skvělého alba se prodalo přes šest tisíc kusů a bylo letos na jaře oceněno zlatem.

Naleštěný Jazz Dock, který se oklepal z povodní, přivítal na svém pódiu Dusilenku poprvé při příležitosti křtu staronového počinu CD/DVD Baromantika Live at Café v lese. Živák vznikal vloni během tří listopadových večerů v podzemí vršovické kavárny a snad by ani nevznikl, nebýt režiséra a jednoho ze šéfů české odnože VICE Tomáše Zilvara, který se nabídl k natočení klipu úvodní skladby alba Baromantická. Epické video vznikalo v podstatě za rohem Café V lese, v kavárně Sladkovský, Vršovice tedy zůstanou s Baromantikou navždy spjaté.

První ze dvou chystaných křtů přilákal do Docku i přes pokročilou hodinu uprostřed týdne nemálo lidí. Hned první tóny bohužel rozstřelily ušní bubínky nepochopitelnou, až bolestivou hlasitostí, která dělala problém i samotné zpěvačce. Jinak však nebylo co vytknout. Dusilová, klávesisté Beata Hlavenková s Viliamem Bérešem, baskytarista Patrick Karpentski a bubeník Martin Novák jsou muzikanti s velkým M, oplývající velkou dávkou citlivosti a vnímavosti, která Dusilové evidentně svědčí. I když na desce najdete hned několik hostů, v Jazz Docku vystoupil jen Justin Lavash, krčící se při duetu Brother skromně při zemi. Při zpěvu ho tak ani nebylo vidět a přítomní fotografové se chytali za hlavu.

Nicméně v Baromantice nejde „jen“ o hudbu. Ta vás sice prostoupí do konečků prstů, texty ale nadchnou možná ještě více. „Kdosi se nad tebou smiluje a dá ti pistoli k hlavě/ kdosi se s tebou miluje, na struny nervózně hraje....“ – verše, které ani nepotřebují komentář, si prozpěvovali mnozí návštěvníci společně s kapelou a stály by za vydání samostatné básnické sbírky. Kapela umí zabrnkat i na rozvernější strunu, jako byly třeba pěvecké hrátky v Ptácích, pánové se ukázali jako slušní vokalisté i beatboxeři. Samozřejmě nemohl chybět akt křtu DVD. Opusu popřál jak zástupce Supraphonu Janek Jaros, tak režisér Tomáš Zilvar nebo Pavel Čejka z VICE. Druhá půlka měla trochu unavenější, přesto rychlý spád. Zaznělo i několik příjemných flashbacků v podobě Pro Tebe nebo Vlčích očí, jen kdyby nebyla hladina zvuku tak vyčerpávající.

Dva přídavky pomyslně ukončily jednu etapu. Kapela chystá koncerty v Českých Budějovicích, Košicích, Ostravě a Praze, poté už míří do studia, aby natočila novou desku. Otvírá se tak nová kapitola a fanoušci se jistě mají na co těšit, Baromantika totiž bezezbytku naplňuje slova jednoho z kmotrů DVD: „Vydavatelství zanikají a fúzují, umělci s nadáním a pílí jsou věční.“

Info

Baromantika – křest DVD live at Café v lese
9. 10. 2013, Jazz Dock, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace