Články / Reporty

Beatová arytmie Prefuse 73

Beatová arytmie Prefuse 73

Jakub Šíma | Články / Reporty | 21.03.2014

První setkání s Prefuse 73 bylo jako vstup do světa, o kterém jste vždy věděli, že někde musí existovat, ale neměli jste o tom důkazy. To bylo zhruba před sedmi lety. Prožíval jsem první vlnu přesycení klasickými rapovými postupy.

Experimentálnější výseč instrumentálního hip hopu nebyla v našich končinách takřka vůbec zmapována a tenkrát ještě pomalé internetové připojení nedovolalo extenzivní prozkoumání archivů povětšinou ruských serverů. Proto byla setkání s postavami jako Prefuse 73 nebo Clutchy Hopkins (jehož identitu dosud pravděpodobně nikdo nepotvrdil) bleskem z čistého nebe. Nekompromisní práce se samply, které byly rozsekány a rozfázovány originálními způsoby. Už první deska Vocal Studies And Uprock Narratives působila jako velká laboratoř, ve které se experimentuje se zcela novými možnostmi využití samplů. Časté glitche, dekonstruované smyčky a nečekané rytmické kotrmelce byly přítelem na mnoho dlouhých odpolední a večerů. Druhá vlna zájmu přišla s novým a zatím posledním albem Only She Chapters, které se odehrává v ambientnější a beatově méně frenetické rovině. Základní charakteristiky přesto zůstaly zachovány. Prefuse 73 se posunul o kus dál, zatímco mnozí mladí producenti s nálepkou progresivní začali objevovat Prefuseovo dědictví a etablovali glitch hop a další aktuální extenze instrumentálního hip hopu. O to milejším překvapením byla skutečnost, že se chystá Prefusův pražský koncert, s nímž jsem už delší dobu nepočítal.

Místem byla MeetFactory, dnem středa a předskokanem slovenský Teapot. Jeho set postupně nabíral na obrátkách, aby na konci vygradoval v perkusní a glitchovou přestřelku prefusovského typu. Příjemná snaha o kontinuitu. Po rychlé instalaci nezbytného vybavení se z dozvučování takřka nepozorovaně přešlo do koncertní roviny. Nelze říct, že by Prefusova alba měla sestupnou tendenci, ale je pravdou, že jeho ranější tvorba mi ve sluchátkách rotovala častěji než desky novější. Proto jsem byl rád, když se splnila očekávání průřezového charakteru koncertního setlistu. Klidnější a méně nápadně deformované novější rytmy byly bez milosti roubovány na ty starší dekonstruované, jejichž rafinovanost spočívá v tom, že žádnou rafinovanost nevnucují. Silnou stránkou Prefuse 73 je typická nepředvídatelnost a neortodoxní beatová avantgarda, tklivé melodie tak byly prorostlé distorzními šumy a glitchovým pípáním vzdálených galaxií. Už tak zběsilé rytmy se dočkaly živého přepracování, díky němuž získávaly lokální gradace nový nádech. Guillermo Scott Herren za djským stolem koncentrovaně pokyvoval hlavou. Na nepříliš hlasitý aplaus méně početného publika reagoval s vrozenou uctivostí, ale diváci ani vystupující se neodvážili opustit svou „comfort zone“.

Jakožto Prefusem odkojený posluchač bych neodešel nespokojený patrně za žádné situace. Nicméně je pravdou, že hvězdy svého dospívání byste raději viděli v živější atmosféře, než jakou mohl nabídnout středeční večer. Ovšem lepší takto, než vůbec.

Info

Prefuse 73 (us) + Teapot (sk)
19. 3. 2014, MeetFactory, Praha

foto © Pepa Dvořáček/Goout

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace