Články / Recenze

Beckův návrat do folkového pelíšku

Beckův návrat do folkového pelíšku

Akana | Články / Recenze | 26.04.2014

Zatím nejdelší vydavatelská pauza Becka Hansena končí přiznaným navázáním na album Sea Change z roku 2002. Podobné nálady, podobná muzikantská parta, ale i podobně kvalitní repertoár. Svojí intimní písničkářskou polohou už nikoho nepřekvapí, to ale neznamená, že mu to v ní nesluší. Řeka, do které podruhé vstoupil, není úplně stejná a žízeň po jemných, psychedelicky zastřených folkových písních zahání stejně dobře jako Sea Change.

Melodie jsou většinou nevtíravé, sladce a líně se rozpíjejí a udržují posluchače v rozpoložení daném titulem desky, v jakési melancholické ranní mezeře mezi spánkem a denním shonem. Ani rozjásaný optimismus, ani tíživá deprese, spíš sebezpytná kombinace obojího, hořký úsměv, opatrné naděje. Morning Phase ale není jednorozměrné nebo fádní album. Beck se svými spoluhráči dobře vědí, jak v rámci takhle pocitově sevřené kolekce udržet pozornost, jak písničky aranžérsky okrášlit a odlišit.

Příjemně akustický sound s převahou kytar doplněných dalšími strunnými nástroji (banjo, ukulele, charango) a vzdušnými klávesami není neměnný. Na košatější singlovku Blue Moon navazuje táhlá Unforgiven definovaná zamlženým klavírním odbíjením, následující Wave (obě tvoří kontemplativní střed alba) nemá svojí orchestrální vznosností daleko k esoterické majestátnosti Dead Can Dance. V Turn Away můžeme zaslechnout křehkou nadýchanost Simona a Garfunkela, živější a pro celek nejvíc charakteristické jsou Heart Is a Drum, Say Goodbye nebo Blackbird Chain. Tím, co písně naopak spíná dohromady, jsou všudypřítomné levitující vokály v pozadí a mocná echa.

Nepředpokládám, že by Beck ztratil zálibu ve zvukových poťouchlostech a mísení stylů a chtěl by se nastálo uvelebit pouze v melancholicky folkovém pelíšku. Myslím, že patří k těm neposedům, které ani věk nepřipraví o hledačský zápal. Morning Phase lze brát jako jeho další tvůrčí etapu, v tomto případě návrat do míst, kterými už jednou prošel a správně usoudil, že stojí za to o nich ještě jednou povyprávět. Příště ho cesta může zavést zase úplně jinam a taková nejistota je živou vodou jak pro umělce, tak posluchače.

Info

Beck – Morning Phase (Capitol, 2014)
http://www.beck.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.