Články / Sloupky/Blogy

Bejt velkou kapelou (Jan Unger, Zrní)

Bejt velkou kapelou (Jan Unger, Zrní)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 26.08.2018

Od loňský zimy jsme už odehráli kolem dvaceti koncertů v rámci projektu, kterej jsme si nazvali Černá hodinka a půl. Jsou to koncerty typický tim, že hrajeme při svíčkách, bez elektroniky a samplů, bez metronomu. Vždycky na pěknym místě, často i takovym, kde se běžně koncerty neodehrávaj, a vždycky s omezenou kapacitou, tak aby to zůstalo intimní, rodinný. Hráli už jsme na mnoha fakt krásnejch místech. Na střeše Lucerny při zapadajícim slunci, v nejvyššim patře Jindřišský věže, ve stodole u sauny Nuuk v Hradci, na louce u malýho penzionu Na Čechách kousek od Poličky, v Tančírně v Račím údolí v Jeseníkách, která stojí jak duch z minulosti uprostřed lesa.

A postupně nám to došlo. Že tyhle naše svíčkový koncerty nejsou jenom příjemnym doplňkem a protiváhou k velkýmu hraní, jenom vracení se ke kořenum, ale že je to možná cesta, kudy se kapela může ubírat. Že to může bejt novej model. Nenabízet jenom svůj koncert v tradičnim, často zaměnitelnym prostředí, kam se na kapely chodívá, kam lidi jdou kvůli kapele a prostor je vedlejší, (nebo dokonce prostor je nic moc, ale kapelu chci vidět). Že může bejt novej model - nabízet komlexnější zážitek! Celej večer. Koncert na zajímavym místě, takovym, kam by se třeba člověk běžně nepodíval, tam bejt kapela a posluchači spolu, blízko. Sdílet to.

Vždycky jsme chtěli bejt velkou kapelou. Patří to k tomu. Je to něčim trochu jako fotbal. Hraješ ho pro radost ze hry, miluješ nahrávky, góly, běh, dech, rytmus hry. Ale taky chceš vyhrát ligu mistrů! To nesmí bejt cíl, zatemnil by ti mozek, cílem musí zůstat hra. Ale patřit to k tomu může a v mnoha momentech tahle touha pomáhá. Chtít bejt velkou slavnou kapelou. Pomáhá to k tomu, abys na sobě makal, abys to nevzdával v krizích. Udrží to klučičí partu!

Ale jako se mění doba, měníme se my a mění se přirozeně i pojem "velká kapela". Už dávno nejde o prodej desek. Všechno dáváme po půl roce zdarma na net. Může ještě jít o hranost v rádiích? Jak dlouho ještě budou v drobícim se světě existovat rádia a televizní kanály zasahující masu? A nepřestane postupně lidi bavit chodit pořád do těch stejnejch velkejch sálů, na stejný velký festivaly? A nepřestane bejt jakkoli zajímavý bejt velkou kapelou?

Ono taky, jak může bejt kapela velká? Jako Beatles, jako další a další Beatles, větší a největší a show může bejt vychytanější a omamnější a megalo a megalomanštější... Až nebude mít kam růst.

Co když tohle všechno došlo do stropu a novym cílem kapely dnešní doby bude něco jinýho? Jako se lidi vracej od supermarketů k trhovcům, tak se kapely budou z velkejch pódií vracet k menším, specifičtějším projektům. Velký zůstanou dinosauři minulejch dob a dál už nikdo dinosaurem nebude chtít bejt. Zůstane nám obdiv k nim, fascinace nad historickym úspěchem, ale naše cesta už půjde jinudy. Drobnější stezkou.

Cestou kapely v týhle době tak může bejt kreativita ve vymejšlení jedinečnejch projektů. Může to bejt umění všechno si sám zprodukovat, na nikom nezáviset. Najít fungující systém. Taková kapela bude úspěšná! Nebude to dinosaurus, ale novej druh.

Je to možný. A možná je to hloupost, takovej trend neni a vždycky tu byly vedle sebe různý způsoby. A lidi dál budou chtít velký scény a kapely budou chtít bejt velkejma. A neřikám, že to nemá něco do sebe! Sakra bejt tak chvíli dinosaurus! Ale my teď cejtíme, že můžeme z toho zažitýho kapelního stereotypu vystoupit, jak z auta, který nás vždycky fascinovalo (a dál čímsi fascinuje) a aspoň chvíli jít po svejch, uplně mimo silnici a objevovat místa, kam se auta ani dinosauři nikdy nedostanou.

Dělá a dělalo to určitě už spoustu kapel. My teď začali tim, že lidi zveme na netradiční místa, kde jsme si s nima blíž. V budoucnu k tomu třeba připojíme další rozměry, lidi budou muset na koncert doplavat? Doběhnout? Budem tam muset doběhnout my? Budem hrát za běhu? Pod zemí, ve spánku? Těch možností je strašně moc. Malejch pěšin je daleko víc než déjedniček.

Info

Zrní
web kapely

Křty EP Spící:
1. 11. 2018 19:00
Klub Fléda, Brno
fb událost

17. 12. 2018 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.

El nuevo normal aneb top 5 Primavera Sound 2019 podle Full Moonu

redakce 03.06.2019

Velký report čekejte v prázdninovém Full Moonu, zde tradičně vrcholy nejen redakční výpravy, ale také kolegů a kamarádů.

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.