Články / Recenze

Berlínský experiment aka Berlin Bülbül

Berlínský experiment aka Berlin Bülbül

Jakub Koumar | Články / Recenze | 15.12.2015

David Rothenberg je pro svůj ne úplně obvyklý koníček souvztažnosti živočichů a hudby přezdíván „mezidruhový hudebník“. Působí jako profesor filozofie a hudby na Institutu technologie v New Jersey, zároveň se jeho život točí kolem mimolidských živých tvorů už nějakou dobu. V sedmdesátých letech ho inspirovalo album známého saxofonisty Paula Wintera Common Ground, který na něm použil nahrávky velryb a ptáků. Od té doby se Rothenbergova profesní kariéra posunula tímto směrem a i jeho knihy se zabývají hudbou v souvislosti se světem živočišných druhů.

To Korhan Erel je pro něj poněkud netradiční partner. Svět pionýra turecké improvizační scény a hudby zkroucené syntézou a dalšími postupy jako by byl živočišné říši na míle vzdálený. A přeci tomu tak není. Erel totiž s radostí využívá i terénní nahrávky, jejichž deformace v reálném čase jsou pro něj důležitým elementem. A právě tady se nachází průsečík Rothenbergovy a Erelovy práce.

Společnými silami vytvářejí zvláštní ptačí druh - berlínského bulbula, což je za jiných okolností zpěvu milý tvor pocházející z Asie. Proč Berlín? Autoři uvádějí, že Berlín je nejlepší město, v němž se dá jamovat společně se slavíky, kterých je v místních parcích požehnaně. A živá improvizace je nedílnou součástí desky, Rothenberg a Erel na ní přenesli živá vystoupení z berlínských parků.

Role si rozdělili tak, že David Rothenberg třímá klarinet a basklarinet a Korhan Erel samply. Společně nevytvářejí pouze improvizovanou, ale i aleatorickou hudbu (tedy hudbu založenou na náhodě, kdy do kompozice pronikne například zvuk sanitky). Jejich spolupráce vyúsťuje ve formu komunikace, kdy svou vlastní hrou stimulují slavíky k dalšímu zpěvu. Parková performance se tak mění v zajímavý sociálně biologický experiment, který má i vyvoditelný závěr v rozdílném chování opeřenců v časových nástupech popěvků.


Zbývá jen otázka, jak se takové album poslouchá po hudební stránce – a milým překvapením je, jak jednoduše a funkčně celá koncepce zní. Rothenbergův klarinet je tajemně melodický a uhrančivý, nežene se za trylky a dominantu přenechává ptačím kolegům. Erel je často o poznání decentnější a nejednou se skrývá daleko v pozadí. To jen sbírá síly, aby mohl vtrhnout do zasněného klarinetu s křiklavým, pípavým, ochraptělým a důmyslným zvukem, připomínajícím robotické zpěvné ptáky budoucnosti.

Berlin Bülbül je zvláštním dokladem komunikace mezi námi a přírodou, ale i po čertech nápaditá deska plná glitche, jazzové improvizace i field recordings. Společně vytváří důmyslnou konfrontaci experimentální elektroniky a dechů i naprosto průzračnou komunikaci mezi člověkem a jeho vejcorodými přáteli. Berlin Bülbül je nahrávka s velkým intelektuálním přesahem, který je ale opravdu zábava poslouchat.

Info

David Rothenberg & Korhan Erel - Berlin Bülbül (Gruenrekorder, 2015)
www.gruenrekorder.de/?page_id=13746

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace