Články / Rozhovory

Beth Hart: Meditace z vás může udělat jiného člověka

Beth Hart: Meditace z vás může udělat jiného člověka

redakce | Články / Rozhovory | 26.09.2017

Americká zpěvačka s mocným hlasem, Beth Hart, vydala před časem skvělé nové album Fire on the Floor a 6. listopadu jej přijede představit i do Prahy. Vystoupí ve Foru Karlín. Povídali jsme si nejen o nové desce, ale i o spolupráci s kytaristou Joem Bonamassou a transcendentální meditaci.

Hrajete blues, mluví se o vás jako o bluesové zpěvačce. Co pro vás blues znamená?

Blues je v prvé řadě hudební styl, stejně jako jazz, rock a další. A stejně jako jiné hudební styly může přenášet a předávat spoustu emocí: lásku, smutek, štěstí, radost, všechno možné.

Takže blues může být jakousi terapií?

Každá hudba je terapií, která pomáhá léčit naše problémy.


Už několikrát jste hrála v České republice. Je české publikum něčím speciální?

Národnost nehraje roli, vždycky jsou to prostě lidi. Je to pokaždé velmi nabíjející stát před publikem a není důležité, v které zemi jste.

Co říkáte na pozitivní reakce na vaše poslední album Fire on the Floor?

Je to skvělé to slyšet a já i celá kapela jsme za to velmi vděční.

Spolupracovala jste s kytaristou Joem Bonamassou. Jak na to vzpomínáte?

Byly to báječné roky a byly velkým skokem v mojí kariéře. Na příští rok plánujeme s Joem třetí společnou nahrávku a moc se na to těším.

Jaká hudba se hrála u vás doma, když jste byla malá?

Vyrostla jsem v rodině, která byla do hudby hodně zapálená. Neposlouchali jsme něco konkrétního, bylo to všechno možné, jazz, blues, písničkáři, cokoliv. Vyrůstala jsem ve velmi hudebním prostředí.


Zaslechl jsem, že praktikujete tzv. transcendentální meditaci...

Ano, to je pravda. Meditace je skvělá, velmi mi pomohla v těžkých obdobích mého života. Medituji já, můj manžel i další lidi v mém okolí. A to i na turné. Prostě si sednete, soustředíte se na svůj dech, na sebe sama a najednou máte pocit, že skutečně žijete. Dvacet minut ráno, dvacet minut večer a cítíte se úplně jiným člověkem.

Co si myslíte o myšlence, že kdyby se meditaci věnovalo více lidí, svět by byl lepším místem k životu?

To je zajímavé… ale ano, mohlo by to tak být.

Je nějaká osoba, která vás inspiruje?

Mně hlavně inspirují situace, život kolem nás, to, co se děje okolo. Z toho pak vznikají ty nejlepší skladby. A velkou inspirací je pro mně taky klavír. Sednu si k němu a myšlenky začnou proudit svým vlastním způsobem. To je pro mně velmi inspirující, už teď začínám shromažďovat nápady na novou desku. Ale napřed dokončíme turné, ani si nejsem jistá, kde vlastně budeme hrát, než pojedeme zase do Evropy. Pak dojde na album s Joem Bonamassou a pak začnu nahrávat nástupce Fire on the Floor.

Info

Live: Beth Hart (us)
6. 11. 2017 20:00
Forum Karlín, Praha
www.facebook.com/events/377228822663516
www.bethhart.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.

Wrekmeister Harmonies: Všetko má expiráciu, krása aj utrpenie

redakce 15.09.2019

Predo mnou zrazu sedeli dve vyrovnané a veľmi príjemné bytosti, hovoril najmä JR. A pokojným hlasom ma dôkladne vyškolil o kráse a šťastí, ktoré je všade okolo nás.

Dušan Svíba (Earth Music): Potkávat se s lidma

redakce 09.09.2019

"Ústředním bodem je zájem a potřeba mít vliv na prostředí, ve kterém se pohybujeme," říká o svých plánech i ambicích Dušan Svíba.